SAČUVALI NAŠE STARE ZANATE OD ZABORAVA: U Manakovoj kući izložba maturskih radova đaka škole "Tehnoart"

Branka Borisavljević

06. 07. 2025. u 11:08

UNIKATANE narukvice i ogrlice, prstenje, broševi, kutije za nakit, haljine i odevni predmeti iz raznih istorijskih epoha deo su izložbe radova maturanata Škole za mašinstvo i umetničke zanate "Tehnoart", koju će Beograđani moći da pogledaju u Manakovoj kući do 1. avgusta.

САЧУВАЛИ НАШЕ СТАРЕ ЗАНАТЕ ОД ЗАБОРАВА: У Манаковој кући изложба матурских радова ђака школе Техноарт

Foto: N. Skenderija

 Budući juveliri, stilski krojači, graveri, grnčari, konzervatori umetničkih dobara pokazali su da stare zanate čuvaju od zaborava. U radu koriste tradicionalne tehnike starih majstora. Ručno, bez skenera, lasera, štampača.

Prema rečima Despine Crnčević, profesora juvelira, saradnja sa Manakovom kućom je počela pre osam godina, najpre kao juvelirska izložba, ali se polako širila i na ostale profile, a onda smo polako dodavali goste i širili se.

EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU

- Imali smo zajednički cilj da očuvamo zanate i privučemo mlade ljude - navodi Crnčevićeva. - Sve riznice grada su nama otvorene. Zanat učimo istorijski, na starim kolekcijama koje posedujemo, od stare civilizacije do savremenog doba. Razvijamo kod dece strpljenje u ovom teškom vremenu digitalne tehnologije i izazova. Kod njih se stvara poseban osećaj da si ti nešto sam izradio, da je to autentično i samo tvoje. Škola insistira na autentičnosti da je učenik kreator, da je uneo lični pečat.

Nekada je stvar prestiža u društvu bila imati svog krojača. Danas, nažalost, sve ih je manje. U "Tehnoartu" se i dalje školuju stilski krojači. Skice modela crtaju olovkom, bave se krojenjem modela i šivenjem. Učenici četvrte godine su inspiraciju za svoje maturske radove našli u srednjovekovnim srpskim odorama sa originalnim vezom iz doba Nemanjića, balskim haljinama. Graveri su maturske radove ručno gravirali, a konzervatori umetničkih dobara freske slikali kao u srednjem veku.

EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU

- Počeli smo 2017. godine, kada je došla grupa đaka da poseti stalnu postavku. Njihova pažnja i interesovanje su nas inspirisali da deca mogu da izlažu svoje radove ovede - kaže Milena Đurica, viši kustos i organizator programa u Manakovoj kući. - To je njima motivicaja, kada dobiju priliku da izlažu u jednoj ovakvoj ustanovi, najbolji podsticaj i način oživljavanja starih zanata.

Po završetku škole đaci su osposobljeni da odmah počnu sami da rade, ali oko 80 odsto njih upisuje primenjenu umetnost.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

GALOP RADOSTI: Deca iz „Zvuka srca“ provela dan u prirodi sa Petrom Strugarom