UZ VRTIĆ, OBAVEZNO DVORIŠTE: Izmena pravilnika za privatne predškolske ustanove

Branka Borisavljević

14. 07. 2025. u 17:17

USLOV za dobijanje dozvole za rad privatnih vrtića, između ostalih kriterijuma koji se moraju ispuniti, podrazaumeva i da predškolska ustanova ima dvorište. Nova pravila uvedena su pre dve godine izmenama pravilnika, ali je pitanje kako će se ona primenjivati na ustanove koje su otvorene ranije, neke čak pre deset i više godina. Sva privatna obdaništa koja su počela da rade posle usvajnja izmena, morala su da ispune ovaj uslov i imaju dvorište.

УЗ ВРТИЋ, ОБАВЕЗНО ДВОРИШТЕ: Измена правилника за приватне предшколске установе

Foto: Sekretarijat za obrazovanje

Pravilnikom je predviđeno da je veličina dvorišta najmanje osam kvadratnih metara po detetu. Takođe, neophodno je da je ograđeno, i to u visini od najmanje 1,5 metara. Dečje igralište u sklopu dvorišta mora biti opremljeno u skladu sa Pravilnikom o bezbednosti dečjih igrališta, a u isto vreme da bude podsticajno za dečje učenje i razvoj. Igralište izgrađeno na podlozi pogodnoj za dečja igrališta treba da bude površine najmanje tri kvadrata po detetu, od čega jedan deo treba da ima meku podlogu.

- Većina privatnih predškolskih ustljanova verifikovana je za rad prema prethodnom pravilniku, koji nije kao uslov za dobijanje dozvole predviđao postojanje dvorišta - navodi Radmila Cvetinović, predsednik Udruženja privatnih vrtića. - Nadam se da će, u dogovoru sa nadležnima, biti nađeno neko kompromisno rešenje za vrtiće koji su dobili dozvolu za rad pre izmene pravilnika. Postoje i državni vrtići koji nemaju uopšte ili imaju betonsko dvoorište. To se posebno odnosi na predškolske ustanove koje se nalaze u centralnim gradskim opštinama.

NADLEŽNO MINISTARSTVO

ZA postupak utvrđivanja ispunjenosti propisanih uslova u pogledu prostora, opreme, nastavnih sredstava i nastavnog kadra nadležno je Ministarstvo prosvete.

Prema podacima koji se mogu naći na sajtu ministarstva, do februara 2024. verifikovano je skoro 300 privatnih predškolskih ustanova samo u Beogradu, preciznije

Propisi nalažu da, ukoliko se objekat nalazi u prostoru gde je nemoguće imati dvorište, potrebno je da u blizini bude park i to sa strane ulice gde se nalazi vrtić, kako je deca ne bi prelazila.

Što se tiče detalja u pogledu bezbednosti, otvaranje kapije treba da bude izvan domašaja dece, zaštićeno dodatnom sigurnosnom bravom. Dozvoljeno je postavljanje žive ograde u kombinaciji sa žičanom ogradom. Pravilnik nalaže i da dvorište treba da je locirano uz objekat predškolske ustanove i neposredno povezano sa ulazom u objekat.

Među kriterijumima je i da na zelenoj površini dvorišta treba da bude i zasad listopadnog drveća koje će omogućiti hlad za deo dvorišta u letnjem periodu. Tokom zime ne bi trebalo da zaklanja sunce. Travnate površine treba da zauzimaju 40 odsto dvorišta, a prilikom izbora biljaka važno je izbegavati invazivne i alergene vrste.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SPREMITE SE, STIŽE RETROGRADNI MERKUR: Donosi probleme u komunikaciji i povratak problema iz prošlosti