NEIMARSKI PODVIG U GROCKOJ: Rančićeva kuća zidana je bez - eksera
SVE što je u Opštini Grocka u vezi sa kulturom, uglavnom se događa u Rančićevoj kući.

Foto privatna arhiva
Osim dešavanja kojima je domaćin četiri decenije, sama istorija i poreklo kuće privlače pažnju. Reč je o staroj varoškoj građevini s početka 19. veka, koja beleži više od dva veka trajanja i oko četiri decenije kulturne namene. Predstavlja jednu od najvrednijih i zaštićenih starih kuća ne samo na području Grocke, nego i beogradske okoline uopšte, koja je u vlasništvu države.
Unutar kuće nalazi se galerijski prostor u kojem se tokom cele godine organizuju izložbe, dok se u letnjim danima bašta koristi kao muzička scena, radioničarski prostor i galerija na otvorenom.
- Rančićeva kuća predstavlja primer narodnog neimarstva, kao i tradicionalne gradnje - objašnjava za "Novosti" Zorica Atić, kustos. - Pravljena je od materijala sa lokalnog podneblja, korišćeno je drvo, odnosno bondruk sa ispunom od blata, pletera, slame, opeke i pokrivena je tradicionalnim krovom na četiri vode.
GALERIJSKI PROSTOR
RANČIĆEVA kuća se svakodnevno koristi kao galerijski prostor Centra za kulturu Grocka. U bogatom programu tokom leta Gročani uživaju u mnogobrojnim postavkama koje se smenjuju u galeriji, ali i u muzičkim nastupima u letnjoj bašti. Postavke predstavljaju uglavnom mladi umetnici i učesnici likovnih kolonije koje organizuje opština.
Karakteriše je velika udobnost i funkcionalnost po meri i potrebi tadašnjeg čoveka. Sastoji se od četiri prostorije, a poseduje široki natkriveni trem, drveni doksat, koji je karakterističan za domaću tradiciju gradnje i veoma prostrani podrum.
- Često kažemo za nju da je kuća koja je građena velikom mudrošću i umećem narodnih neimara, i uz to bez ijednog eksera - dodaje naša sagovornica. - Svakom posetiocu daruje nezaboravnu atmosferu vanvremenskog sklada i spokoja.
Ime je dobila po porodici Rančić kojoj je gotovo dva veka pripadala. Poslednja vlasnica kuće gospođa Magdalena Rančić kuću je zaveštala opštini Grocka. Zavod za zaštitu spomenika kulture je oronulu Rančićevu kuću u saradnji sa opštinom u potpunosti rekonstruisao i obnovio 1970. godine. Kuću je potom koristilo nekadašnje Turističko društvo Grocke, da bi zatim poslužila i kao muzeološki prostor za izlaganje Dubočajske zbirke nalaza. Od 2007. godine data je na upravljanje Centru za kulturu Grocka. Rančićeva kuća raspolaže galerijskim prostorom i velikom baštom koja se koristi kao letnja muzička scena, radioničarski prostor i galerija na otvorenom.
VIRTUELNI OBILAZAK
POSETIOCIMA je preko sajta Centra za kulturu Grocka dostupan i virtuelni obilazak Rančićeve kuće i dvorišta. U trenutku snimanja, u galeriji se nalazila postavka "VI Likovno putovanje", godišnja izložba dečjih radova nastalih na edukativnim likovnim radionicama ustanove.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

"ŽIVELA SAM U ARKANOVOM STANU" Karleuša godinama ćutala, sada otkrila TAJNU iz prošlosti: "Njegova deca su me dočekala!"
SEĆAM se, otvorili su mi vrata njegovi sinovi..."
28. 07. 2025. u 13:26
Komentari (0)