U VRTIĆE IDE OKO 26.000 MALIŠANA: Zaposleni zaduženi za kontrolu, ustanove su dobile neophodnu zaštitnu opremu

B. Borisavljević

14. 09. 2020. u 12:17

BROJ mališana koji idu u obdanište, protekle nedelje je povećan za nešto više od dve hiljade, u odnosu na 1. septembar, kada je zvanično počela nova školska godina.

У ВРТИЋЕ ИДЕ ОКО 26.000 МАЛИШАНА: Запослени задужени за контролу, установе су добиле неопходну заштитну опрему

Foto arhiva

Prema podacima Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu, prosečna dolaznost je bila oko 45 odsto ili oko 26.000 prisutnih, što je neznatno povećanje u odnosu na prvu nedelju septembra. U predškolskim ustanovama juče je boravilo 25.629 dece.

Prema rečima Slavka Gaka, sekretara za obrazovanje i dečju zaštitu, iako se povećao broj dece u vrtićima, dolaznost je i dalje manja u odnosu na prošli septembar, kada je iznosila 66 odsto. On je istakao da je to dobro, jer roditelji pokazuju veliku odgovornost u borbi sa virusom korona. Gak navodi da su zaposleni u vrtićima uhodani, da poštuju preporuke i spremni su brzo da reaguju u slučaju pojave zaraze.

- Predškolske ustanove su opremljene svom neophodnom zaštitnom opremom, roditelji poštuju nova pravila ponašanja prilikom dovođenja i odvođenja dece - kaže Gak. - Lepo vreme omogućava duži boravak napolju, što daje osnova za optimizam da se broj zaraženih može držati pod kontrolom. To, naravno, ne znači opuštanje, naprotiv. Mere u vrtićima nećemo ukidati dok god traje epidemija.

OD MAJA VANREDNO

ZAPOSLENI u predškolskim ustanovama, deca i roditelji već su se privikli na rad u "doba korone". Zbog epidemije, vrtići nisu radili od 16. marta do 11. maja. Nakon dva meseca prvo su pošla deca čiji su roditelji morali fizički da se vrate na posao. Od 18. maja krenuli su i mališani čiji roditelji nisu morali da donose potvrde da moraju da idu u firmu.

U vrtićima i dalje nije popunjena ni polovina kapaciteta, ali se u svim predškolskim ustanovma povećao broj prisutne dece u odnosu na prvu nedelju septembra. Najveća "gužva" je i dalje u Novom Beogradu gde je na spisku 3.606 mališana. Voždovački vrtići "na spisku" imaju blizu 400 mališana više, odnosno 2.508. Na Čukarici ih je prvog dana nove školske godine bilo 2.416, a juče 2.709, na Paliluli je broj povećan sa 2.100 na 2.400, na Zvezdari sa 2.533 na 2.781....

Prosečna dolaznost dece u vrtićima, kada su uobičajene okolnosti, iznosi oko 60 odsto. Zbog letnjeg raspusta i godišnjih odmora, u letnjim mesecima je i manja. Statistika je zabeležila da je u 2018. godini, najviše dece redovno išlo u obdaništa u Mladenovcu - 67,55 odsto, a najmanje na Savskom vencu - 55,02 procenta. Dobrom dolaznošću mogu se pohvaliti predškolske ustanove u Grockoj - 64,35 odsto, na Vračaru - 63,22, Surčinu - 62,99, Zemunu - 61,97 i Novom Beogradu - 60,84.

Veće izostajanje mališana iz vrtića zabeleženo je u Obrenovcu, gde u obdanište redovno dolazi tek nešto više od polovine upisane dece - 56,61 odsto, na Zvezdari - 56,88, Starom gradu - 57,35, Voždovcu - 59,56 odsto.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Ovo je najpopularnija destinacija u toku septembra i oktobra Last Minute akcija! Platite 6 noćenja, a boravite 9 ili 10!