SVETSKA ŠKOLA USRED BEOGRADA: Rekonstruisana Peta gimnazija, đaci od ponedeljka u klupama

B. Borisavljević

29. 01. 2021. u 11:45

POSLE godinu dana Peta beogradska gimnazija će, od ponedeljka, ponovo otvoriti vrata za svoje đake.

СВЕТСКА ШКОЛА УСРЕД БЕОГРАДА: Реконструисана Пета гимназија, ђаци од понедељка у клупама

Foto M. Anđela

Učenici prvog razreda prvi put će videti školu u koju su se upisali. Oni stariji teško da će prepoznati učionice. Umesto oguljenih i oronulih zidova sa rupama, plafona sa flekama, prozorima koji ne mogu da se zatvore, starih klupa i stolica, gimnazijalce će dočekati kompletno sređene učionice i kabineti, na kojima im mogu pozavideti i najprestižnije svetske škole.

Prema rečima direktorke Borke Popović, za rekonstrukciju Pete gimnazije Kancelarija za javna ulaganja obezbedila je oko 3,5 miliona evra, a Opština Palilula je kupila sve klupe i stolice.

Borka Popović, Foto M. Anđela

- Zamenom prozora i izolacijom dobijena je energetska efikasnost i ista temperatura u svim delovima škole - kaže Popovićeva. - Promenjen je krov, koji je prokišnjavao, što je stvaralo fleke na zidovima i plafonima. Na svakom spratu postoji i toalet za učenike sa invaliditetom.

MEDVEĐA

Stari nameštaj poklonjen je školama na teritoriji opštine Medveđa.

- Ako smo mi imali sreću da nam se napravi ovako lepa škola, treba još neko da se usreći - istakla je Popovićeva.

Ona ističe da savremeni protivpožarni sistem garantuje najviši nivo bezbednosti za učenike i zaposlene. Detektori "javljaju" da se nešto dešava, a telefon odmah obaveštava vatrogasnu službu. Škola ima lift, koji je namenjen pre svega deci koja ne mogu da se uspinju stepenicama, kao i profesorima.

- U kabinetu za biologiju svaki stočić ima po dve utičnice za laptope - navodi Popovićeva. - Pored kabineta za hemiju i fiziku, učenici će praktičnu nastavu imati u savremeno opremljenim laboratorijama, u kojima će svaki đak imati svoj pult za rad. Zbog opasnosti koje mogu izazvati zapaljive materije tokom izvođenja eksperimenata, urađena je i posebna ventilacija. Postoji i pripremna soba sa hemikalijama za eksperimente i ormanom za zapaljive supstance, kao i digestor.

PLANOVI ZA LEVU OBALU

Školu su juče obišli Branko Ružić, ministar prosvete, Goran Vesić, zamenik gradonačelnika, i Aleksandar Jovičić, predsednik Opštine Palilula.

- Opštinsko i gradsko rukovodstvo razgovaraće sa Ministarstvom prosvete o mogućnosti da na levoj obali Dunava budu izgrađene jedna gimnazija i jedna srednja škola. To naravno nije posao koji može da bude završen brzo, jer je potrebno pronaći lokaciju i obezbediti zemljište, uraditi projekte. Zajedno ćemo raditi na svemu tome, a činjenica da na opštini Palilula živi više od 150.000 ljudi dovoljno govori o potrebama za ovim ustanovama - rekao je Vesić.

Fiskulturna sala za košarku ima specijalni parket za ovaj sport, a kompletno je sređena i druga sala. Kamerna scena, po kojoj je ova škola jedinstvena, dobila je potpuno novo ruho. Škola će imati dva ulaza, za učenike i profesore.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (1)

Ovo je najpopularnija destinacija u toku septembra i oktobra Last Minute akcija! Platite 6 noćenja, a boravite 9 ili 10!