NOVOGRADNJI DATA ŠANSA: Sudbinu vile u Internacionalnih brigada rešava gradska komisija

Ш. Маровић

29. 04. 2021. u 11:54

OBJEKAT koji bi trebalo da se sagradi na mestu stare, predratne vile u Ulici internacionalnih brigada 57 na Vračaru moraće da prođe kontrolu komisije za planove, saznaju "Novosti".

НОВОГРАДЊИ  ДАТА ШАНСА: Судбину виле у Интернационалних бригада решава градска комисија

Foto Z. Jovanović

Kada se od 10. do 18. maja završi javni uvid u zgradi Gradske uprave, devetočlana komisija će doneti odluku da li novi objekat zadovoljava kriterijume gradnje na ovom mestu.

Vila u starom jezgru Vračara izgrađena je 1930. godine. Dvospratnica pripada celini "Kotež-Neimar", koja je bila upisana u Evidenciju nepokretnosti pod takozvanom prethodnom zaštitom, ali do kraja 2020. godine. Plan je da se ponovo vrati pod nadležnost Zavoda, što bi trebalo da bude usvojeno na sednici Skupštine grada u junu.

Društvo za ulepšavanje Vračara i Društvo za zaštitu Krunskog venca protive se rušenju i izgradnji nove zgrade jer "dobro očuvani objekat koji krasi neimarsku padinu zameniće zgrada koja premašuje dozvoljene visinske gabarite za ovaj deo grada".

- Slučaj suštinski pravno još nije došao do nas, pošto će se u prvoj polovini maja održati rani javni uvid - ističe za naš list glavni gradski urbanista Marko Stojčić.

- Predmet će razmatrati komisija za planove, koja sagledava celu situaciju. Obaviće se, naravno, i konsultacije sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda i sa svima sa kojima je to potrebno. Sve se radi u interesu grada, građana i kulturno-istorijskog nasleđa.

SPRAT VIŠE OD PROPISANOG

U OVOM delu grada omogućena je izgradnja objekata koji poseduju prizemlje, dve etaže i eventualno uvučeni sprat. Kako se može videti na fotografijama koje je Društvo za ulepšavanje Vračara dostavilo našoj redakciji, zgrada koja je planirana na mestu zdanja iz 1930. godine poseduje sprat više, što odudara od predviđenih normi.

Kako ističe naš sagovornik, grad ubrzano radi na tome da se sve celine u prestonici, koje se smatraju za kulturno-istorijsko nasleđe, stave pod ingerenciju Zavoda. Time će se zaustaviti nadogradnja, rušenje i ruženje vrednih zdanja.

- Videćemo da li je budući investitor ispoštovao gabarite što se tiče spratnosti, površine, ali i zauzeća parcele - kaže Stojčić. Problem je u tome što ranije nije bilo ekspanzije u gradnji novih objekata, pa nije bilo ni rušenja starih. Sada se slika znatno promenila, pa se zato i dešavaju razni istupi. Zbog toga se ubrzano radi i plan je da do kraja 2021. godine sve što arhitektonski i istorijski vredi u prestonici bude stavljeno pod zaštitu.

Najviše objekata ili prostornih celina koje će uživati zaštitu Zavoda nalazi se na Vračaru i Starom gradu, a nije mali broj ni onih na Savskom vencu i Novom Beogradu.
 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

SELEKTOR VATRENIH OPERISAN: Dalića čeka oporavak, a onda kreće u lov na Fajnal for Lige nacija