МАЊАК ПРОСТОРА КРАТИ СПИСКОВЕ: Интересовање за ову услугу велико у читавом граду
У ВИШЕ од стотину основних школа, које имају просторне и кадровске могућности, формиране су групе ученика за продужени боравак.

Фото Танјуг
Као и сваке године, интересовање родитеља је веће од понуђеног броја места у школама. Због тога су у неким школама предност имала деца чија су оба родитеља запослена. Из градске касе се финансира боравак између 7.000 и 8.000 школараца.
Према речима Славка Гака, секретара за образовање и дечју заштиту, ова услуга је од великог значаја за родитеље који, док су на послу, немају коме да оставе децу пре и после школе. Он наводи да плате учитеља и учитељица у боравку финансирају Град Београд и Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
- Град Београд годишње за ове намене издваја око 150 милиона динара - рекао је Гак. - Са децом у боравку раде професори разредне наставе, учитељи које ангажују школе. Да би једна школа пружила услугу продуженог боравка деце, потребно је да за то има адекватан простор, опрему и наставна средства, а програм јој се омогућава по прибављању иницијативе Савета родитеља, сагласности Наставничког већа и одлуке Школског одбора. На иницијативу Града, 2018. године је повећана плата учитељима, јер је ова школска услуга од великог значаја за родитеље.

Фото Н. Фифић
У ОШ "Никола Тесла" у Винчи, која је највећа у Србији, интересовање за продужени боравак је велико, а препоручено је да се пријаве деца чија су оба родитеља запослена.
- Посебно је велика "навала" за школу у Лештанима, што показује оправданост њеног отварања - каже Драгољуб Гачић, директор ове образовне установе. - Нисмо били у могућности да упишемо сву децу у објекту у Лештанима, па је један број ђака упућен у матичну школу у Винчи, уз договор са родитељима, који су то прихватили.
И у ОШ "Павле Савић" у Миријеву тражи се место више у боравку. Мањак простора разлог је што ова школа, коју похађа више од 2.000 ђака, неће моћи да упише у боравак све ученике чији су се родитељи пријавили.
- Имамо по 280 ученика у првом и другом разреду, а у боравку 105 места по разреду - каже Милан Крстић, директор ОШ "Павле Савић". - Дали смо предност самохраним мајкама и запосленим родитељима. Пошто имамо много ђака, мањак учионица нам не дозвољава да упишемо сву децу која су заинтересована. У школи продужени боравак ради од седам до 17 часова, а деца имају ручак, за који је задужена кетеринг служба.
Како истичу у Секретаријату за образовање и дечју заштиту, све школе које траже да организују продужени боравак, а испуњавају услове, добију одобрење.
БОРАВАК И ЦЕЛОДНЕВНА НАСТАВА
УЧЕНИЦИ у продуженом боравку имају редован распоред часова, а после или пре наставе време проводе у боравку, обично са децом из различитих одељења истог разреда. Због тога се дешава да део школских обавеза остане и за рад код куће. Време одласка из продуженог боравка није исто за све ученике, јер родитељи у различито време долазе по децу.
У целодневној настави ученици су у школи сваког радног дана од осам часова, а часове имају пре и по подне у блоковима. Школске торбе ученици доносе понедељком, а враћају петком по подне.
Препоручујемо

ЗАТВОРЕН ЦЕНТАР БЕОГРАДА: Измењено 36 линија јавног превоза, ово су улице у којима нема саобраћаја
12. 09. 2021. у 09:44 >> 17:36

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)