С ОСМЕХОМ ГЛЕДА КА СРЦУ ДОРЋОЛА: Фасаду у Јевремовој 15 на Старом граду краси мурал посвећен Јелисавети Начић
ЈЕВРЕМОВУ улицу на Дорћолу од сада краси мурал посвећен првој српској архитектици Јелисавети Начић. Аутор је Андреј Јосифовски Пијаниста, а уметнички рад настао је у склопу пројекта "Изузетне жене Србије".

Тањуг/Б.Ватовец
Престоницу сада краси још једно уметничко дело, а лик Јелисавете Начић помно осматра са зграде у Јевремовој 15. Решење Пијанисте одабрано је на отвореном конкурсу за израду мурала изабраним женама. Пројекат "Изузетне жене Србије" спроводи се у девет градова, а бројне фасаде красе ликови најзначајнијих дама из 20. и 21. века које су својим радом оставиле дубок траг у различитим областима.
Јелисавета Начић која је добила диплому Архитектонског факултета и прва је дама у нашој земљи која се школовала за ову професију. Породица није одобравала Јелисаветин избор, али је она остала истрајна. Жеља, труд и храброст красили су ову даму, која је своје жеље ставила на прво место и тако се уписала на листу најзначајнијих жена у нашој земљи. Успех није изостао, пројектовала је прву модерну школу ОШ "Краљ Петар Први", комплекс радничких станова у близини Бајлонијеве пијаце, Мало степениште на Калемегдану, Цркву Александра Невског на Дорћолу...
Листу краси десет дама
НА листи жена које су се уписале на листу најзначајнијих су и Митра Митровић, Вера Црвенчанин Kуленовић, Хафиза Демировић, Јелена Димитријевић, Љубица Марић, Јованка Бончић Kатеринић и Вера Николић. Осликавањем њихових ликова широм земље циљ је да остану упамћене по својим достигнућима и инспиришу младе да се боре за своје жеље.
У склопу овог пројекта, од септембра Солунску улицу краси лик прве ромске песникиње Гине Рњичић, а осликала га је уметница Марија Шолн. Како је тада рекао главни градски урбаниста Марко Стојчић, ова дела показују женску снагу.
- Идеја је да се кроз ове радове прикаже и солидарност, снажан и непоколебљив дух који су владали у борби за еманципацију жена и њихов равноправан положај у друштву - рекао је Марко Стојчић.
Гина Рањичић рођена је 1830. године, када је имала 12 година доселила се у Београд. О њој је бринуо један јерменски трговац који јој је омогућио трогодишње школовање. Сматра се да је она прва позната ромска песникиња, али и пионирка ромске лирике у нашој земљи.
У марту прошле године у Гроцкој је осликан и мурал посвећен Бранислави Перовић, првој жени директорки једног од водећих научних института у држави. Њен лик краси зид ОШ "Илија Гарашанин".
Пројекат "Изузетне жене Србије" иницирала је Амбасада Краљевине Холандије како би повећала видљивост жена и утицала на побољшање њиховог положаја у друштву. До сада је осим у Београду осликавање мурала у склопу пројекта спроведено и у Крагујевцу, Тутину, Алексинцу, Крушевцу, Нишу.

Фото: Новости

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)