ФОТОГРАФА НЕМА У ЛИСТИ ЖЕЉА: После 35 година у плану уписа у средњу школу нема једног од најпопуларнијих профила
ПОСЛЕ 35 година, мали матуранти у листи жеља за упис у средње школе, неће моћи да упишу образовни профил - фотограф. Наиме, планом уписа Министарства просвете, у школској 2024/25. години није предвиђен пријем нове генерације ученика.
Иако је ово био један од најтраженијих профила у Графичко-медијској школи, а ђаци практично знање стицали у недавно реновираном најмодернијем фото-студију, надлежни су одлучили да нема уписа.
Према речима Милоша Букумире, директора Графичко-медијске школе, потребно је хитно предузети мере ради исправљања пропуста који може озбиљно да нашкоди средњем стручном образовању у Србији, као и привреди којој су неопходни ови кадрови. Он истиче да је, ове године, у три школе у Београду, Новом Саду и Суботици, требало да се упише 112 креативних ученика који би хтели да им фотографија буде животни позив.
СТАНДАРДИЗАЦИЈА
Осим Графичко-медијске школе из Београда која је планирала да упише два одељења овог образовног профила, по једно одељење планирају да упишу Политехничка школа из Суботице и Техничка школа Милева Марић Анштајн из Новог Сада.
- Ове три школа су упутиле и предлог за израду стандарда квалификације за образовни профил Техничар фотографије Агенцији за квалификације, иако је то била обавеза и дужност Завода за унапређивање образовања и васпитања - каже Букумира. - За формулисања овог стандарда квалификације постоји широка подршка свих социјалних партнера и истакнутих међународно признатих фотографа, који су спремни да заједно са школом раде на стандардима и плану наставе и учења.
- То право им је ускраћено, а знања и вештине која су требали да стекну ненадокнадиво изгубљене - истиче Букумира. - Фотограф је професионалац чије је занимање врло комплексно. Само око расвете се можемо бавити проучавањем које ће трајати годинама (врста природног осветљења, вештачка расвета, расветна тела и модификатори, топлина и боја светла, блиц...). Око објектива и типова, као и сочива која се користе и у којим околностима, каква се дисторзија јавља, теме су за посебну науку. Свака професионална фотографија изискује време и припрему одговарајуће опреме и свака је на свој начин комплексан пројекат који захтева озбиљно познавање струке.
Букумира наводи да је професионално бављење фотографијом врло комлексно и захтева свеобухватно развијање талента, знања и вештине код ученика.
- Само лаик и потпуна незналица може мислити да је за професионалну фотографију довољно кликнути дугме на апарату - наглашава Букумира. - Без фотографа у средњем образовању имамо озбиљан проблем са кадром у компанијама које се баве медијима. Неуписивање овог образовног профила био би озбиљан пропуст, јер се ради о занимању које је нужно у креативној индустрији која бележи велики раст у уделу БДП-а Србије.
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнс-а, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)