МОЧВАРЕ ЧИСТЕ ВАЗДУХ БОЉЕ НЕГО ШУМЕ: Међународни дан влажних станишта обележава се данас

Сњежана Видачковић

03. 02. 2024. у 07:00

МЕЂУНАРОДНИ дан мочварних станишта обележава се данас, а Београд може да се похвали са чак две. На левој обали Дунав аналазе се мочваре Рева и Бељарица, два важна станишта у градској средини која треба сачувати од индустријализације и урбанизације.

МОЧВАРЕ ЧИСТЕ ВАЗДУХ БОЉЕ НЕГО ШУМЕ: Међународни дан влажних станишта обележава се данас

Фото: Printskrin

Како истичу из Удружења "Бела чапља", мочваре су веома значајне за рибе, водоземце, гмизавце, птице и сисаре јер обезбеђују склониште и изобиље хране, безбедно место за мрест, полагање јаја, развој ларви, гнежђење, одмор при миграцији, појило, лов, коридор за кретање...

- Међународни дан мочварних, влажних станишта обележава се 2.фебруара, када је потписана Рамсарска конвенција о мочварама, као важним хабитатима птица мочварица - кажу из "Беле чапље". - Конвенција је потписана у иранском граду Рамсару 1971.године као споразумна сарадња при заштити мочвара. Иако мочваре покривају само три одсто наше планете, оне пониру око 30 одсто укупне копнене масе угљеника, што је дупло више него што то чине све шуме света заједно.

У овим стаништима, угљен-диоксид скупља се изнад површине путем биљака фото-синтезом, и испод површине у тресету. Тресет или мочварно блато настаје разградњом маховина, траве, стабала у овим подручјима, те се у његовим слојевима задржава угљеник која остаје ту хиљадама година. Овакав начин понирања угљен - диоксида је десет пута делотворнији и дуговечнији него када се процес дешава изнад површине тла. Вода се у овом земљишту филтрира, ослобађа метала и различитих загађења, кроз подземне водотокове, уз помоћ корења биљака и тако филтрирана продужава у велике воде - истичу у удружењу.

- Зато је јако важно ширити свест о значају ових подручја и радити на њиховој заштити. На свету је до сада уништено око 90 одсто мочварних станишта као последица људске активности за потребе пољопривреде и изградње, међутим, данас се због увида у важност ових станишта ради на њиховој заштити, док се у скандинавским земљама ради на рехабилитацији давно исушених мочварних станишта - закључују у удружењу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километра у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊЕГ ДАНА У 2024. ГОДИНИ СТИЖЕ НАМ - ЦРНИ МЕСЕЦ: Астролошки феномен доноси буру промена за 3 знака Зодијака