УЗУРПАЦИЈА СЛОБОДНИХ ПОВРШИНА НАУШТРБ ИЗГРАДЊЕ СТАМБЕНО-ПОСЛОВНИХ КВАДРАТА СВЕ БРЖА, НОВИ БЕОГРАД НА МЕТИ: Блокове пакују као лего-коцке

Ш.Маровић

26. 02. 2024. у 11:20

УЗУРПАЦИЈА слободних површина у престоници науштрб изградње модерних стамбено-пословних квадрата све је бржа, мада су одлуке о изградњи на основу урбанистичких планова, а посебно њихових измена, доношене раније. Последње слике великог незадовољства долазе са Новог Београда, јер грађани, углавном необавештени о плановима Града, протестима скрећу пажњу на своју ситуацију. Житељи Блока 63, на пример, недељама уназад, а Бежанијске косе већ две године, воде борбу против подизања вишеспратница у комшилуку.

УЗУРПАЦИЈА СЛОБОДНИХ ПОВРШИНА НАУШТРБ ИЗГРАДЊЕ СТАМБЕНО-ПОСЛОВНИХ КВАДРАТА СВЕ БРЖА, НОВИ БЕОГРАД НА МЕТИ: Блокове пакују као лего-коцке

Foto: Zoran Jovanovic

Њихов главни аргумент је додатно, потпуно неразумно оптерећење комуналне инфраструктуре, а ништа мање није важна и потпуна дехуманизација простора који је пре много деценија осмишљен по мери човека, а не само зарад капитала.

Пре реакције у Блоку 63, још 2021. године, настањени у Блоку 37 успели су, захваљујући протестима, да се усагласе са градским властима пошто је инвеститор и поред издате грађевинске дозволе, одустао од градње на плацу који је прешао у власништво Града. Заузврат му је градска управа обезбедила другу локацију за градњу.

Како је наш лист извештавао, грађани Бежанијске косе готово две године воде битку против изградње три куле тик уз спортске терене и близу базена "11 април". План је накнадно промењен, па је сада у изгледу градња небодера висине 120 метара, с тим да се укупни габарити комплекса неће мењати!

- Пре две године учествовали смо у јавној презентацији плана за овај део града и изнели аргументовано ставове зашто не би требало градити куле на овој локацији - истакла је за "Новости" Бојана Прекајски из неформалне иницијативе "Бежанија остаје, Коса пркоси". - Неки од аргумената делимично су усвојени, али је изменом Плана детаљне регулације, по ком се могло зидати приземље и пет спратова све "упрскано". Сада овде треба да никне "чудовиште" од 120 метара. Успели смо да учествујемо у промени, али испоставило се да ће се градити "само један" солитер површине 89.250 квадратних метра. То значи да су три спојена у један облакодер. Зато ћемо се укључити и у активности око издавања грађевинске дозволе, а ако и то не буде како треба, спремни смо да поново изађемо на улицу.

Грађани Блока 63 претходног уторка су блокирали једну од најпрометнијих саобраћајница на Новом Београду, Улицу Јурија Гагарина, како би исказали револт што инвеститор намерава да гради пословно-стамбену зграду високу десет спратова поред недавно изгађене "петице". Медији преносе да је он изјавио да ће објекат имати "само" девет етажа, али то није умирило незадовољне становнике, који сматрају да овај простор треба да се оплемени, а не попуни квадратима.

- Почели смо да се окупљамо пре две недеље на углу Јапанске и Европске улице са намером да зауставимо инвеститора да узурпира зелену површину на том делу Блока, а онда смо следећег дана видели ограђено градилиште у Улици Јурија Гагарина - прича за наш лист Јован Вуковић. - Јавни увид нисмо испратили, информације су нам биле слабо доступне, већ смо схватили шта се догађа тек кад је плац био ограђен. Уколико би се овде изградила вишеспратница, то би додатно утицало на комуналну инфраструктуру, број паркинг-места којих је иовако недовољно, као и на већ оптерећену Улицу Јурија Гагарина. Зато смо покренули петицију коју је досад потписало 1.500 комшија. Чекамо даље потезе инвеститора, па ћемо по томе поступати.

Град је, бар засад, одустао и од продаје парцеле од 7.485 квадрата у Блоку 19а. На овом делу у плану је изградња образовне установе. Грађани су се побунили и због промена на овој локацији, а како кажу, желе да одбране и зелену оазу од 120 стабала коју су засадили тик уз "Газелу".

И Кошутњак на мети

НА мети инвеститора, ћерке фирме компаније "Себре", нашао се и некадашњи простор "Авала филма" на Кошутњаку, где је у плану била изградња великог броја стамбено-пословних квадрата. Инвеститор је тада тврдио да се 86 хектара, на којима се планира стамбено комерцијално насеље, заправо простор на ком се налазе студији које је компанија купила, а који је Улицом кнеза Вишеслава раздвојен од Кошутњака. Овај покушај скрнављења градске шуме засад је без епилога.

Небрањени Котеж-Неимар

НА Врачару, посебно заштићеној културно-историјској целини Котеж-Неимар последњих година је порушен велики број предратних вила које су некад уживале неки од облика заштите. Оне су претваране у модерне вишеспратнице упркос незадовољству и протестима више друштава за заштиту Врачара, јер нови циклус заштите, после истека претходног, није успостављен. Као да је неко овај део града намерно оставио у "небрањени" положај, који власницима и инвеститорима допушта да раде шта желе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

Стигла вам је једна 110 година стара порука са фронта