КАКО СУ РАДНИЦИ ДОБИЈАЛИ СТАНОВЕ: Обележавање 1. маја подсетило на нека давно прошла времена у Београду
ОБЕЛЕЖЕН је још један Међународни празник рада, осим што је ово прилика да се запослени одморе и уживају са пријатељима и породицом, 1. мај са собом носи и дух солидарности и сећања на борбу радника за већа права.

Завод за заштиту споменика културе Београд
Како би се показала брига о радничкој класи у Београду су почетком прошлог века почели да се граде станови намењени радницима у индустрији. Изградња комплекса у престоници мењала је и њен идентитет јер је град почео да се шири изван центра и да се "освајају" нови простори.

Завод за заштиту споменика културе Београд
Први станови намењени радничкој класи подигнути су на простору који је био удаљен од вароши и који је почео да се регулише око 1900. године. По одласку Турака из града започет је нагли развој Београда, а тада је престоница почела да се шири изван шанца, тачније иза Француске улице. Овај простор био је неизграђен али је био намењен за индустријску зону, зато је у овом делу планирана и изградња станова за раднике.
Европски модел
КАДА је у Енглеској почео да се повећава број радника и грађана у градовима 1898. године промовисана је идеја о "вртном граду". Француска је донела закон о изградњи радничких станова, међутим Беч је у својим новоизграђеним насељима обезбеђивао радницима комфорне станове, како би се задовољиле потребе оних који у њима живе.
- Проблем радничких станова се јавио истовремено кад је и број индустријских радника почео да се умножава неслућеном брзином - рекли су у Заводу за заштиту споменика културе Београда. - Ово је проблем са којим се Западна Европа сусрела средином 19. века у Србију и Београд стигао је почетком 20. века. Било је неопходно обезбедити станове за велики број грађана са скромним приходима који нису били у стању да сами обезбеде смештај. У Енглеској и Француској јавила се та идеја о изградњи јефтиних станова, а исту праксу имо је и Беч у ком су грађена читава насеља за раднике. Општина Београдска угледала се на аустријску престоницу па је 1909. године донета одлука да се и код нас изграде стамбени објекти за раднике на Дорћолу.

Завод за заштиту споменика културе Београд
Овај пројекат урадила је прва жена архитекта Јелисавета Начић, а првобитни комплекс састојао се од три зграде. За градњу радничких станова одабране је простор који окружују улице Комнен Барјактара, Херцег Стјепана, Венизелосове и Сењанин Иве.
- Средства за изградњу објеката била су скромна, па на фасадама нема декорације осим плитке пластике у стилу сецесијске провенијенције изнад и испод прозорских отвора - говоре у Заводу. - Током 1924. године додато је још објеката и тако је цео блок који окружују ове улице затворен зградама.Ове зграде имају значајну културно-историјску вредност, и најстарији су овакав комплекс у Београду. Ови објекти представљају и културно добро.

ДРАМА НА НЕБУ: Земља која се граничи са Србијом дигла борбене авионе због руских дронова
У РУМУНИЈИ је била проглашена ваздушна узбуна у округу Тулча због масовног напада руских дронова на Украјину, саопштило је данас румунско Министарство одбране.
02. 07. 2025. у 11:13

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

РЕАГОВАЛА И ПОЛИЦИЈА: Ухватила рођеног оца са љубавницом - направила ХАОС на улици (ВИДЕО)
БРОЈНИ житељи колумбијског града Санта Марте сведочили су недавно драматичним сценама након што је једна 19-годишња девојка пресрела аутомобил у којем се њен отац налазио у друштву љубавнице.
02. 07. 2025. у 20:26
Коментари (0)