КАКО СУ РАДНИЦИ ДОБИЈАЛИ СТАНОВЕ: Обележавање 1. маја подсетило на нека давно прошла времена у Београду
ОБЕЛЕЖЕН је још један Међународни празник рада, осим што је ово прилика да се запослени одморе и уживају са пријатељима и породицом, 1. мај са собом носи и дух солидарности и сећања на борбу радника за већа права.

Завод за заштиту споменика културе Београд
Како би се показала брига о радничкој класи у Београду су почетком прошлог века почели да се граде станови намењени радницима у индустрији. Изградња комплекса у престоници мењала је и њен идентитет јер је град почео да се шири изван центра и да се "освајају" нови простори.

Завод за заштиту споменика културе Београд
Први станови намењени радничкој класи подигнути су на простору који је био удаљен од вароши и који је почео да се регулише око 1900. године. По одласку Турака из града започет је нагли развој Београда, а тада је престоница почела да се шири изван шанца, тачније иза Француске улице. Овај простор био је неизграђен али је био намењен за индустријску зону, зато је у овом делу планирана и изградња станова за раднике.
Европски модел
КАДА је у Енглеској почео да се повећава број радника и грађана у градовима 1898. године промовисана је идеја о "вртном граду". Француска је донела закон о изградњи радничких станова, међутим Беч је у својим новоизграђеним насељима обезбеђивао радницима комфорне станове, како би се задовољиле потребе оних који у њима живе.
- Проблем радничких станова се јавио истовремено кад је и број индустријских радника почео да се умножава неслућеном брзином - рекли су у Заводу за заштиту споменика културе Београда. - Ово је проблем са којим се Западна Европа сусрела средином 19. века у Србију и Београд стигао је почетком 20. века. Било је неопходно обезбедити станове за велики број грађана са скромним приходима који нису били у стању да сами обезбеде смештај. У Енглеској и Француској јавила се та идеја о изградњи јефтиних станова, а исту праксу имо је и Беч у ком су грађена читава насеља за раднике. Општина Београдска угледала се на аустријску престоницу па је 1909. године донета одлука да се и код нас изграде стамбени објекти за раднике на Дорћолу.

Завод за заштиту споменика културе Београд
Овај пројекат урадила је прва жена архитекта Јелисавета Начић, а првобитни комплекс састојао се од три зграде. За градњу радничких станова одабране је простор који окружују улице Комнен Барјактара, Херцег Стјепана, Венизелосове и Сењанин Иве.
- Средства за изградњу објеката била су скромна, па на фасадама нема декорације осим плитке пластике у стилу сецесијске провенијенције изнад и испод прозорских отвора - говоре у Заводу. - Током 1924. године додато је још објеката и тако је цео блок који окружују ове улице затворен зградама.Ове зграде имају значајну културно-историјску вредност, и најстарији су овакав комплекс у Београду. Ови објекти представљају и културно добро.

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)