ДОКУМЕНТ КОЈИ НАМ ЈЕ САЧУВАО ЗЕМЉУ: На Правном факултету синоћ организована трибина поводом 25 година од доношења Резолуције 1244
НА Правном факултету синоћ је организована трибина поводом 25 година од доношења Резолуције 1244 у Савету безбедности Уједињених нација.
Посетиоци су били у прилици да чују какав је значај овог документа од некадашњег министра спољних послова Живадина Јовановића и једног од потписника Кумановског споразума Обрада Стевановића, после чега је заустављено НАТО бомбардовање СРЈ.
Резолуција 1244 усвојена је 10. јуна 1999. године, а овим документом омогућено је успостављање Мисије привремене управе Уједињених нација на Косову (УНМИК), осим тога акти овог документа имали су за циљ да спусте тензије и среде стање у овом делу Србије. Дан пре, потписан је и Кумановски споразум, који је означио и крај НАТО агресије на СРЈ. Према речима учесника на јучерашњој трибини, ова два документа не могу се посматрати један без другог.
Према речима Живадина Јовановића, који је био министар спољних послова у време потписивања резолуције, овај документ сада има и већи значај него у време када је усвојен.
- Резолуције су правни документи који имају обавезујући карактер за све. Времена се мењају али се њен садржај не мења али може бити другачијих закључака и зависности од геополитике - рекао је Јовановић. - Када је усвојена, била је значајна јер је зауставила криминалну агресију, заустављено је и разарање једне самосталне земље. Важна је и што је тадашњу ситуацију са колосека рата преусмерила на колосек политике и мирног решавања. И данас је она један од најзначајнијих докумената у вези са Косовом и Метохијом и нема разлога да се од ње одступа. Суштина је у томе што нам она гарантује суверенитет и интегритет Србије, и зато морамо да се држимо тог документа.
Игра се по правилима Америке
ПЕНЗИОНИСАНИ амбасадор Раде Дробац рекао је да се наша земља током НАТО агресије показала као изузетно војно способна.
- Иако су агресори веровали да ће све решити за три дана, није им било ипак довољно ни 78. Нажалост, данас се међународно право користи како коме одговара. Уједињене нације више нису институција којој се некада веровало, јер се поштује оно што одговара Америци - рекао је Дробац.
Обрад Стевановић, који је био један од потписника Кумановског споразума и генерал-потпуковник полиције у пензији рекао је да су ова два документа компатибилна. Резолуција обезбеђује правни основ, док споразум има војнотехничку основу.
- Током ова четврт века коментари везани за резолуцију и споразум из Куманова ишли су од оних да смо потписивањем доживели пораз, али и да су наше стране оствариле победу - рекао је Стевановић. - Војнотехнички споразум у Куманову често има негативан контекст, али оно што је важно је да се и данас помене да смо ми захваљујући овим документима обезбедили престанак агресије и да смо добили загарантован интегритет и суверенитет на КиМ. У актуелном тренутку нажалост још увек имамо одредбе које се не спроводе до краја и неусаглашеност у правном и практичном стању.
Осим Обрада Стевановића и Живадина Јовановића, јучерашњи учесници на трибини били су и професор Правног факултета Бранко Ракић, некадашњи амбасадор у пензији Раде Дробац, Сандра Давидовић, докторанд на њујоршком универзитету и правник Огњен Бојанић.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)