ХОЋЕ ОРДИНАЦИЈУ У ЦЕНТРУ: Мањак специјалиста проблем у домовима здравља у Београду

Бранка Борисављевић

10. 03. 2025. у 11:25

НЕДОСТАТАК појединих лекара специјалиста хронични је проблем престоничких домова здравља. То се посебно односи на педијатре, оториноларингологе (ОРЛ), као и интернисте. Иако неке здравствене установе имају стално отворен конкурс за пријем у радни однос и они малобројни који се јаве одустану када сазнају да им је "ординација" неће бити у центру града.

ХОЋЕ ОРДИНАЦИЈУ У ЦЕНТРУ: Мањак специјалиста проблем у домовима здравља у Београду

Фото: Беоифо

Према речима др Александра Стојановић, директора Дома здравља "Др Милутин Ивковић" на Палиули, у овој здравственој установи је стално отворен конкурс за дечјег лекара и интернисту, али заинтересованих нема. Како се ради о територијално највећој градској општини, која обухвата и насеља на левој обали Дунава, ретко ко се од младих лекара одлучи да иде преко Панчевачког моста, иако су поједина насеља од центра града удаљена тек неколико километара.

- Код нас је конкурс нон-стоп отворен. И када нам Министарство здравља да сагласност проблем је наћи лекара - каже др Стојановић. - Прво што питају је где је амбуланта и када чују одмах беже. Сви би да раде у домовима здравља у централним градским општинама на Врачару, Савском венцу и у Старом граду. Највећи нам је проблем да нађемо специјалисте за Борчу. Иако је ово насеље од центра града удаљено девет километара, као да је 900 и нико неће да прихвати посао.

ЈЕДНА СМЕНА

РАЗЛИКУЈЕ се површина територије са које пацијенти долазе у неку амбуланту, али и њихов број, па тако један овакав објекат може пружати услуге за неколико стотина до више хиљада људи. У приградским амбулантама, додају у Секретаријату, лекари раде у једној смени, а амбуланте су адекватно опремљене.

У публикацији Градског завода за јавно здравље (ГЗЗЈ) "Здравстевна заштита у Београду, у периоду од 2010. до 2019. године, наводи се да је за деценију број специјалиста ОРЛ смањен за петину. У 2019. години је број грађана по оториноларингологу био за 60 одсто већи од предвиђеног.

Уместо нормативом предвиђених 30.000 становника по специјалисти за ухо, грло и нос (оториноларинголога), у 2019. години се један лекар, у просеку, бринуо о 48.423 Београђана. Анализа је показала и да мањак лекара постоји и у служби офталмологије.

У главном граду постоји 88 приградских амбуланти и здравствених станица, а њихов број и распоред утврђен је Планом мреже здравствених установа који прави Министарство здравља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.

01. 04. 2025. у 12:17

Коментари (0)

УЗЕО ТИТУЛУ СА ЈОКИЋЕМ, А САД... Бајерн довео НБА шампиона