ГРАДУ ТРЕБА 5 ФАБРИКА ЗА ПРЕРАДУ ВОДА: ВЕСИЋ - У реке се годишње излије 60.000 олимпијских базена фекалија
ГЛАВНИ разлог због којег су се током претходних дана у Београду осећали непријатни мириси је непостојање система за прераду отпадних вода.
Ускоро би требало да почну радови на изградњи фабрике за прераду отпадних вода у Великом Селу, која ће покрити територију на којој живи 1,5 милиона људи, чиме ће емисија отпадних вода у Дунав и Саву бити смањена за 80 одсто.
Ово је у понедељак најавио заменик градоначелника Горан Весић и напоменуо да смрад у престоници донекле узрокује и стајско ђубриво са њива око Београда, али и истакао да су канализација и непостојање фабрика за прераду отпадних вода примарни проблеми, на чијем се решењу ради.
- У Београду постоји 100 директних излива у Саву и Дунав, чиме се годишње у наше реке излије фекалија запремине 60.000 олимпијских базена - рекао је Весић. - Не постоји град величине Београда у Европи који на тај начин уништава своје реке. Током лета, кад се водостаји спусте, канализација се не излије директно у реку и због тог се осећају непријатни мириси. Прошле године, Влада Србије је потписала уговор на основу споразума који су потписали председници Србије и Кине, па сада почињемо изградњу прве фабрике за прераду отпадних вода у Београду.
Он је прецизирао да је вредност тог пројекта само у првој фази 285 милиона евра, док ће друга коштати између 400 и 500 милиона евра.
- Потребно је укупно пет фабрика за прераду отпадних вода, а следећа фабрика, за коју је пројекат већ готов, јесте фабрика за прераду отпадних вода у Батајници чија ће изградња почети када почне посао у Великом Селу. Тренутно са Европском инвестиционом банком преговарамо о пројектовању фабрике у Остружници, а потом следе Обреновац и Гроцка. Само фабрика за прераду отпадних вода у Великом Селу "покрива" простор на којем у Београду живи око милион и по људи. Укупна вредност свих пет фабрика за прераду отпадних вода које су потребне Београду износи око милијарду евра. Све ће наравно бити рађено уз помоћ Владе РС, која је обезбедила новац за прву фазу радова у Великом Селу.
Послови у две фазе
ПРВА фаза изградње фабрике у Великом Селу трајаће две и по године, друга још две, али ће фабрика већ после прве фазе почети са прерадом отпадних вода. То неће бити хемијска и потпуна прерада, већ физичка. Ипак, већ после краја прве фазе и почетка некомплетног процеса пречишћавања имаћемо много бољу ситуацију, што значи да ће отпадне воде много мање загађивати реке у које се буду испуштале - рекао је Весић.
Препоручујемо
КРИТИКА СПОМЕНИКА СТЕФАНА НЕМАЊЕ: Уметничко дело посматрати ван контекста политике
20. 07. 2020. у 08:55 >> 08:55
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (2)