ПУСТА МОСТАРСКА ПЕТЉА: Призор који данас видети нећете, а некада је био свакодневица (ФОТО)
СНИМАК из средине седамдесетих година прошлог века делује прилично збуњујуће становнику данашњег Београда. Наиме, тада је Мостарска петља деловала полупусто, без десетина хиљада возила која је морала да "издржи" сваког дана.
Почетком децембра 1970. године отворена је "Газела", а заједно са њом и Мостарска петља. То је била изузетна новина за све становнике главног града. Тада, пре пола века саобраћај је био много мање компликован него данас, а гужве су биле много ређе.
Прва верзија
Пре изградње Мостарске петље постојала је идеја да се целокупан саобраћај овог дела града разреши кроз кружну петљу која је требало да се налази на месту данашњег Мостара. Срећом, тај план није реализован, јер су ондашњи урбанисти мислили да број возила у граду неће бити ни близу обима који је врло брзо досегнут.
Улицама су саобраћала возила која су углавном била из "Заставиног" програма, лиценцирани "Фијатови" модели. Предњачио је "фића" ("застава 750"), "тристаћ" ("застава 1300), "стојадин" ("застава 101"), али је било и увозних. Било је ту различитих возила од руске "ладе" до француских "пежоа" и "реноа", до популарне волксвагенове "бубе".
Па ипак, видети празну "Газелу" у сред бела дана није било толико необично. Тим пре што су београдски возачи веома споро навикавали на саобраћајнице таквог типа. Мостарска петља има бројне силазне и прилазне рампе, а овакав начин вожње до тада није био примерен обичајима у главном граду.
Управо зато били су бројни и новински написи у којима су возачима скретали пажњу на начин на који би требало да приђу петљи, као и на начин на који из ње треба да изађу.
Све у свему, било је то много другачије доба. Још пар година ће морати да прође како би градски возачи у потпуности савладали пролазак кроз Мостарску петљу. Тек касније су уочили и њене праве благодети.
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)