ГРАДЊА НАД СКЛОНИШТИМА КАО КОЦКАЊЕ: Примедбе грађана за надзиђивање објеката предате Секретаријату за урбанизам и грађевинарство
ПРИМЕДБЕ 1.600 грађана на планове детаљне регулације за надзиђивање четири склоништа у Борчи и једног на Чукарици, у понедељак су стигле на адресу Секретаријата за урбанизам и грађевинарство.
Иако се у документима наводи да надзиђивањем неће бити угрожена функција ових објеката, потенцијална изградња зграда изнад склоништа не забрињава само грађане, већ и струку.
Од када су ова идејна решења стављена на рани јавни увид, међу житељима Борче дигла се бура, јер мештани овог насеља не желе да изгубе зелене површине, као ни бункере који су их 1999. године, у време НАТО бомбардовања спасли.
Међу стручњацима, поготову грађевинцима, преовлађује став да потенцијално грађење зграда на овим објектима није добра идеја, и да би се на тај начин нарушила њихова главна функција.
- Склоништа су рађена са озбиљним разлогом, да људи у невољи имају где да се склоне. Колико су значајна и потребна показало се током бомбардовања 1999. године - каже за "Новости" професор др Бранислав Ивковић са Грађевинског факултета. - Уколико би се изградила вишеспратница, а током ратних дејстава се уруши, били би блокирани излази разрушеним материјалом.
И вентилациони систем, који је од највећег значаја, био би несигуран, јер за његово уређење морала би да се уложе додатна средства у самом склоништу.
- А поставља се питање како и где би били измештени ови системи, и где би били смештени у односу на постојеће стање и како би све то утицало на функцију нових објеката - каже професор Ивковић. - Некада је купцима ових станова, био урачунат и део за склоништа. Уколико би се изградиле зграде, у овим деловима би било више становника, а склоништа су предвиђена за одређени број људи.
Наш саговорник сматра да би евентуално грађење објеката на бункерима конструкторски било изводљиво, јер би се уштедело на темељима, али и на инфраструктури.
Говорећи о аспектима у прилог овој врсти градње, не улазећи у безбедност, професор подсећа да су склоништа квалитетно грађена, па би инвеститори који би овде градили "уштедели доста новца јер би се повезали и на постојећу инфраструктуру."
- У целини гледано, ја нисам одушевљен овом идејом јер би се нарушио изглед плански изграђеног насеља, а онда би комшије могле да "гледају у шерпу једни другима", а на тај начин се губи приватност - наглашава Ивковић.
Осим тога, овакви објекти грађени су тако да око њих буде слободна зелена површина или игралишта. Забрињава и чињеница да би изградња стамбених објеката могла да доведе у питање и простор који би требало издвојити за паркинг-места, али би се уништиле и зелене површине, које су људима преко потребне.
ПРОТИВ И У БАТАЈНИЦИ
НА раном јавном увиду нашао се и план за надзиђивање склоништа у Батајници, а објекат је омеђен улицама Мајора Зорана Радосављевића, Краља Михајла Зетског и Стевана Дубајића. Документ ће бити на раном јавном увиду до 28. децембра. Житељи Батајнице већ су покренули потписивање онлајн петиције, а како кажу, на овај начин желе да спрече "безумну градњу".
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)