НОВОГРАДЊИ ДАТА ШАНСА: Судбину виле у Интернационалних бригада решава градска комисија
ОБЈЕКАТ који би требало да се сагради на месту старе, предратне виле у Улици интернационалних бригада 57 на Врачару мораће да прође контролу комисије за планове, сазнају "Новости".

Фото З. Јовановић
Када се од 10. до 18. маја заврши јавни увид у згради Градске управе, деветочлана комисија ће донети одлуку да ли нови објекат задовољава критеријуме градње на овом месту.
Вила у старом језгру Врачара изграђена је 1930. године. Двоспратница припада целини "Котеж-Неимар", која је била уписана у Евиденцију непокретности под такозваном претходном заштитом, али до краја 2020. године. План је да се поново врати под надлежност Завода, што би требало да буде усвојено на седници Скупштине града у јуну.
Друштво за улепшавање Врачара и Друштво за заштиту Крунског венца противе се рушењу и изградњи нове зграде јер "добро очувани објекат који краси неимарску падину замениће зграда која премашује дозвољене висинске габарите за овај део града".
- Случај суштински правно још није дошао до нас, пошто ће се у првој половини маја одржати рани јавни увид - истиче за наш лист главни градски урбаниста Марко Стојчић.
- Предмет ће разматрати комисија за планове, која сагледава целу ситуацију. Обавиће се, наравно, и консултације са Заводом за заштиту споменика културе Града Београда и са свима са којима је то потребно. Све се ради у интересу града, грађана и културно-историјског наслеђа.
СПРАТ ВИШЕ ОД ПРОПИСАНОГ
У ОВОМ делу града омогућена је изградња објеката који поседују приземље, две етаже и евентуално увучени спрат. Како се може видети на фотографијама које је Друштво за улепшавање Врачара доставило нашој редакцији, зграда која је планирана на месту здања из 1930. године поседује спрат више, што одудара од предвиђених норми.
Како истиче наш саговорник, град убрзано ради на томе да се све целине у престоници, које се сматрају за културно-историјско наслеђе, ставе под ингеренцију Завода. Тиме ће се зауставити надоградња, рушење и ружење вредних здања.
- Видећемо да ли је будући инвеститор испоштовао габарите што се тиче спратности, површине, али и заузећа парцеле - каже Стојчић. Проблем је у томе што раније није било експанзије у градњи нових објеката, па није било ни рушења старих. Сада се слика знатно променила, па се зато и дешавају разни иступи. Због тога се убрзано ради и план је да до краја 2021. године све што архитектонски и историјски вреди у престоници буде стављено под заштиту.
Највише објеката или просторних целина које ће уживати заштиту Завода налази се на Врачару и Старом граду, а није мали број ни оних на Савском венцу и Новом Београду.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)