КРИВОКАПИЋ ИДЕ МИЛОВИМ СТОПАМА: Данас годишњица парламентарних избора у Црној Гори, велика очекивања од нових власти нису остварена
ЗА само годину дана, нове власти у Подгорици прешле су пут од великих очекивања до огромног разочарања, док је премијер Здравко Кривокапић од човека који је називан носиоцем барјака историјских промена, постао мета критика да је - издајник.
Нема радикалног раскида са политиком бившег режима Мила Ђукановића и даље је нерешен статус Српске православне цркве, унутрашње политичке и друштвене тензије су огромне, односи са Београдом затегнути као струна, а кључне одлуке још се доносе у дипломатским "кухињама" западних амабасада.
Притом, није расформиран Ђукановићев апарат ни у извршној власти, ни у обавештајним круговима, а у свим структурама новоуспостављене власти налази се велики број "јастребова" из бившег режима који данас покривају важне државне функције, од министарских, директорских до секретарских.
Овако би, у најкраћем, гласило "подвлачење црте" испод годину дана од парламентарних избора у Црној Гори, након којих се веровало да је Ђукановићев режим после три деценије отишао у историју.
Победничка еуфорија из изборне ноћи 30. августа прошле године, извојевана на крилима вишемесечних литија за одбрану српских светиња, почела је да сплашњава већ у недељама које су уследиле. Експертска влада Кривокапића практично још није ни профункционисала, а увелико су се чули захтеви за његовом сменом, реконструкцијом министарског кабинета, па и новим изборима.
Према саговорницима "Новости", за изневерена очекивања у највећој мери "заслужан" је сам Кривокапић, који је уз подршку појединих партнера из владајуће коалиције (Владу су формирале "Заједно за будућност Црне Горе", "Мир је наша нација" Алексе Бечића и "Црно на бијело" Дритана Абазовића) наставио да води Ђукановићеву политику, остајући заглављен у антисрпству.
Дугачка је листа Кривокапићевих "грехова".
Прве пукотине појавиле су се већ приликом формирања владе. Најпре су га из коалиције "За будућност Црне Горе", на чијим крилима је и дошао на власт, оптужили да је са Бечићем и Абазовићем испреговарао о принципима будуће владе без њиховог знања. У том, споразуму, између осталог, стоји да Црна Гора неће повући признавање лажне државе Косово, као и да ће нова власт радити на јачању сарадње са НАТО. Лидери странака коалиције "За будућност Црне Горе", чији је носилац листе био Кривокапић, оптужили су га да је споразум у супротности са политиком њихових партија и предизборним обећањима.
Кривокапић није реаговао ни на одлуку црногорског председника Ђукановића да протера из земље амбасадора Србије Владимира Божовића и то због изјава о Подгоричкој скупштини 1918, када је донета одлука о присаједињењу Црне Горе Србији.
Тензије је поново подигао када је, како многи тврде, по директиви западних амбасада, затражио смену министра правде Владимира Лепосавића, који се "дрзнуо" да каже да је "спреман да призна да је у Сребреници учињен злочин геноцида када се то и недвосмислено утврди".
Смена Лепосавића била је само увод у још један скандалозан потез нових црногорских власти - усвајање Резолуције о геноциду у Сребреници. Реакције су биле жестоке, а Кривокапић је тада у писму грађанима Црне Горе поручио да - није издајник.
Предраг Рајић, из Центра за друштвену стабилност, каже, за "Новости", да је оцена првих годину дана рада нове црногорске владе, гледано из угла српског народа у овој земљи и интереса Србије - прилично негативна:
- Однос Подгорице према Београду је и даље пун провокација. Влада Кривокапића и Бечића није ни покушала да опозове одлуку о протеривању амбасадора Србије. На плану спољне политике, постоји апсолутни континуитет са режимом ДПС, а на унутрашњем плану су отишли чак и корак даље, усвајањем Резолуције о Сребреници. Српски фактор не може бити задовољан, већ дубоко разочаран оним што се није променило за ових годину дана, а и ако је и дошло до промена, оне су заправо биле на горе.
НАСТАВЉЕНИ НАПАДИ НА ВУЧИЋА
КОАЛИЦИЈА "За будућност Црне Горе" на прошлогодишњим изборима добила је подршку грађана управо на обећању да ће поправити односе Црне Горе са Србијом, максимално покварене у време ДПС и Ђукановића. Међутим, Кривокапић не да није радио у том правцу, већ је, како тврде поједини лидери ове коалиције, "наставио политику инаћења и лоших односа са Београдом". Црногорски премијер више пута је давао критичке изјаве о званичницима Београда, поготово о председнику Александру Вучићу.
СРАМАН АПЕЛ ЕУ И САД
ПОЈЕДИНЕ јавне личности из БиХ и региона упутиле су сраман апел ЕУ и САД да хитно утичу на власти Србије и Црне Горе да СПЦ откаже устоличење митрополита Јоаникија у Цетињском манастиру. Наводе да се ради о чину "потпуног покоравања Црне Горе великосрпској политици".
Потписници апела су Латинка Перовић, Вељко Булајић, Весна Пешић, Соња Бисерко, Сенад Пећанин, Богдан Тањевић, Димитрије Поповић, Славо Кукић, Никола Самарџић, Норо Контић, Дино Мустафић, Славиша Лекић, Александар Секуловић, Сенада Шело Шабић, Динко Грухоњић, Давор Гјенеро, Едина Бећиревић, Драган Бурсаћ.
ТОПЛО-ХЛАДНО
КАДА је реч о односу црногорских власти према СПЦ, он се сада може окарактерисати као топло-хладно. Измењен је спорни закон који је директно угрожавао имовину СПЦ у Црној Гори, али статус српске цркве још није разрешен. Кривокапић и даље избегава да потпише Темељни уговор са СПЦ, иако је реч о питању које је директно и једино у његовој надлежности.
ЛИДЕРИ СТРАНАКА ВЛАДАЈУЋЕ КОАЛИЦИЈЕ О ПРВИХ ГОДИНУ ДАНА ЦРНОГОРСКЕ ВЛАДЕ
АНДРИЈА МАНДИЋ, Нова српска демократија: СРБИ И ДАЉЕ ГЛАВНИ НЕПРИЈАТЕЉИ
УМЕСТО да се раскрсти са политиком пораженом 30. августа 2020, у протеклих годину дана добили смо тзв. кохабитацију председника државе, владе и скупштине. То је суштински успоравало и реметило све што смо обећали грађанима пред изборе. Некако је Кривокапићу постало важније да буде добар са Ђукановићем, па и на штету оних који су му дали глас, а то је неопростиво. Иако је 30. августа оборен режим Ђукановића, тадашња опозиција није победник. У новој власт налази се велики број "јастребова" из бившег режима, који и даље спроводе опасну Ђукановићеву политику третирања Србије као непријатеља.
НЕБОЈША МЕДОЈЕВИЋ, Покрет за промене: ПРОПУШТЕНА ИСТОРИЈСКА ПРИЛИКА
ОВА влада је пропустила историјску прилику да стави тачку на крај једне епохе - 75 година владавине комунизма, једнопартијског система и његовог мутирања у мафијашку државу. Нема нове економске политике, темељног споразума са СПЦ, отварања досијеа Удбе, лустрације, закона о пореклу имовине, нема пописа, хапшења ДПС лопова, нема инвестиција, нових радних места, отпуштања ДПС-СД-СДП-БС ухлеба. Немогуће је повући линију где престаје мафија а почиње држава. Ова влада је формирана без најјачег политичког фактора Демократског фронта, који би ушао у бескомпромисан обрачун са заоставштином Ђукановићеве диктатуре. Његова ДПС организација и даље контролише полицију, тајне службе, тужилаштво...
МОМО КОПРИВИЦА, Демократска Црна Гора: НАРОД СТЕКАО СЛОБОДУ
НАРОД је 30. августа стекао слободу, више нема криминалних притисака на грађане, а јавни функционери се не служе уценама. Кључна достигнућа су и измена Закона о слободи вероисповести, као и сет социо-економских закона. Парламент је постао најотворенија и најуређенија институција законодавне власти у региону, према оценама и евалуацијама релевантних НВО. Усвојен је тужилачки закон. Изабран је нови Савет РТЦГ. Истина, требало је бити више видљивих учинака на плану владавине права, али кроз обезбеђење политичке стабилности верујем да ће се и тај циљ достићи.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)