МИЛО БИ ПОПИС ДА ПРЕБАЦИ У 2024. Народ се тада, по новим прописима ЕУ, не би питао за веру, нацију и језик
ИАКО је попис становништва у Црној Гори требало да почне последњег новембарског дана, Влада је на електронској седници неочекивано одлучила да га одложи за 3. децембар на захтев Демократске партије социјалиста, а та уредба објављена је неколико сати касније и на сајту "Службеног листа".
Ово је четврто одлагање анкете након што је то учињено у време короне, потом одржавања парламентарних и председничких избора и на крају због уцена опозиционе Демократске партије социјалиста која је запретила бојкотом у време техничког кабинета Дритана Абазовића, сматрајући да је у питању пројектовани етнички инжењеринг у циљу повећања броја Срба изневши пред тадашњу извршну власт чак 17 захтева. Сада од премијера Милојка Спајића траже да се комплетира број пописивача, обезбеди спецификација софтверског решења и у пописну комисију додају чланови опозиције, што је већ учињено.
Из Управе за статистику (Монстат) су саопштили да се попис може спровести са 3.300 од тражених 3.800 пописивача, и да се на терену неће "осетити" недостатак 500 људи како то мисле у ДПС, јер ће се тај "минус" надоместити ангажовањем људства из других општина. У међувремену је Монстат представио спецификације за софтвер које се односе на проверавање података иако то питање није било део споразума о спровођењу пописа који су потписали представници власти и опозиције. Преко спецификације свако ће моћи да провери шта је у његово име унето у базу података.
Одлазак у опозицију ДПС и пад Мила Ђукановића после 30 година владавине, требало је да релаксира грађане Црне Горе и да у наредним данима широм отворе врата пописивачима, слободно искажу своје верско, национално и језичко осећање. Минуле пописе обележиле су тензије, притисци, антисрпска хајка режима, па је чак и у таквом амбијенту, број Срба енормно растао, што је довело да их 2011. буде нешто више од 28 одсто. Ако вратимо точак историје уназад, видећемо да се 1909. чак 95 одсто становника изјашњавало као Срби, док их је, рецимо, информбировске 1948. било тек 1,78 одсто. У Монтенегру се годинама вештачки и на силу градио тзв. црногорски идентитет, од језика до цркве, и то искључиво на антисрпској матрици. Све се радило да на попису број Срба буде сведен на испод 20 одсто. Изгласавањем накарадног Закона о слободи вероисповести у крајње недемократској атмосфери, у глуво доба ноћи, покренуо је већ позната дешавања и урушио труд градитеља црногорског идентитета.
Но, премијер Спајић уверен је да је одлука о одлагању пописа добра, јер "мири Црну Гору". Он је након састанка са представницима парламентарне већине казао да је било резерви, али да је добар део парламентарне већине стао уз одлуку Владе:
- Спреман сам да сносим било какве последице. Ово је добра одлука за Црну Гору, за друштво, за грађане. Ако то некоме смета, никакав проблем, јер у сваком тренутку може да се покрене иницијатива за смену владе у парламенту.
Ипак, један од лидера коалиције "За будућност Црне Горе" Милан Кнежевић казао је да је против померања пописа пошто сматра "да ДПС намерно опструира процес и покушава да га пренесе у наредну годину".
Процес опструира и бивши председник Црне Горе и ДПС Мило Ђукановић из Дубаија по саветима Милана Роћена (бивши шеф дипломатије прим. аут).
Реаговао је и функционер Абазовићевог Грађанског покрета УРА Милета Радованић:
- Јавићу ти сутра, почиње ли јуче. Политика варања се наставља. Њен родоначелник премијер Спајић, наставља да бриљира у својим минијатурама. Дан не може да прође, а да не погази сопствену реч.
Политички аналитичар Игор Дамјановић за "Новости" каже да је добро и важно што ће се попис становништва напокон спровести, после двогодишњег одлагања. То што је премијер Спајић водио активне преговоре са опозицијом и испунио све њихове захтеве сматра да није спорно. Међутим, како сматра, проблем може да представља уколико им се дозволи да се компромитује и обесмисли цели процес.
- Ако се попис становништва доведе до краја, најмање два критеријума ће бити болна по бивши режим. Прво, резултати ће показати да је број становника у Плаву, Рожајама и Гусињу знатно мањи од броја бирача који у проценту већем од 90 одсто гласају за ДПС, или њихове сателите из Бошњачке странке. Друго, нема никакве сумње да ће више од половине грађана као свој матерњи језик означити српски, односно барем два пута више од тзв. црногорског који су уставом наметнули као званични. Дакле, попис ће демаскирати апсурдни и тоталитарни карактер државе Црне Горе, актуелној влади наметнути обавезу да се позабави бирачким списковима у оним срединама где број бирача прелази број становника и легитимизовати питање неопходне измене Устава. Дакле, када попис почне веома је важно да се бившем режиму никако не дозволи опструкција овог за њих болног процеса и уколико такве намере покажу, применити законом прописане инструменте и санкције.
Билборди за Бошњаке
НА друштвеним мрежама и билбордима на северу Црне Горе грађанима исламске вероисповести се сугерише да се национално изјасне као Бошњаци, чија је вера ислам и који говоре босанским језиком. На попису из 2011. они су регистровани у две одвојене националне категорије, па се 53.500 изјаснил као Бошњаци, а нешто више од 20.000 као Муслимани. На једном од састанака албанског Националног савета закључено је да треба анимирати дијаспору како би дошла на попис, да се изјасне као Албанци и да им је матерњи језик албански. На последњем попису око 20 одсто становника Тузи (Малесија) у којима живе Албанци се изјаснило као Бошњаци.
Аналитичар Спасоје Томић наводи разлоге због чега не би требало попис преносити у 2024. годину:
- Сваки наредни попис неће имати ставке које данас споре Црну Гору, а ДПС то у овом тренутку одговара. Разочараћу их јер је владина уредба о почетку пописа за 3. децембар већ објављена на сајту "Службеног листа" - каже за "Новости" Томић.
Наши саговорници подсећају да Eвропска унија у прописима о попису становништва нема питања која се односе на нацију, веру и језик, али се оставља простор земљама чланицама да самостално одлуче хоће ли их уврстити у своје анкете. Од 2024. године нова правила важиће и за земље кандидате за чланство у ЕУ. Демократска партија социјалиста покушава да сачува пописни резултат из 2011, када је идентитетска прича била сасвим другачија од оне коју данас има званична Црна Гора.
Странаца више од 90.000
У ЦРНОЈ Гори је изражен одлив домицилног становништва и прилив страних држављана, нарочито Руса, Украјинаца и Турака. Према постојећем закону сви странци, са привременим или сталним боравком биће обухваћени пописом. Њих је према подацима из јула ове године, више од 90.000!
Да је прича о одлагању превршила меру сведоче и корисници бројне вајбер групе "Одбрана изборне воље". Они су поручили да попис мора да почне у складу са законским роком и када је договорено "или ће народ да изађе на улицу, па нека нас тамо пописију!"
БОНУС ВИДЕО
Препоручујемо
"НАЈБОЉЕ ТЕК ДОЛАЗИ": Вучић - Будућност зависи од вас, од нас, од избора... (ВИДЕО)
30. 11. 2023. у 19:13
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
ОБЈАВЉЕНЕ НАГЕ ФОТКЕ НАШЕ ВОДИТЕЉКЕ: "Муж ме је наговорио да се скинем"
"МОРАМ да признам и да сам у криминалној финансијској ситуацији и свака зарада ми је битна. Нисам добила неки невероватно висок хонорар, али јесте довољан да будем задовољна и да могу себи да обезбедим неке ствари."
08. 11. 2024. у 21:35
Коментари (0)