ХОЋЕ ЛИ СЕ СРПСКИ ЗБОРИТИ СЛУЖБЕНО? Професори питају да ли ће резултати пописа бити довољан разлог за промену Устава

В.К.

24. 05. 2024. у 06:00

ЧЕКАЈУЋИ резултате пописа становништва, посебно оног дела који се односи на језик, не сумњајући да ће у највећем броју грађанима Црне Горе, као и до сада, матерњи бити српски језик, професори који су пре двадесет година изнели терет одбране језика остајући без посла, питали су премијера Милојка Спајића - хоће ли, ако српски буде већински језик, доћи до промене члана 13 Устава Црне Горе.

ХОЋЕ ЛИ СЕ СРПСКИ ЗБОРИТИ СЛУЖБЕНО? Професори питају да ли ће резултати пописа бити довољан разлог за промену Устава

В.К.

По овом члану, службени језик је црногорски, а у службеној употреби српски, босански, албански и хрватски. На одговор председника Владе се још чека.

Професор српског језика Веселин Матовић упутио је писмо, као један од 27 средњошколских професора који су 2004, у знак протеста због противуставног и противразумског преименовања наставног предмета Српски језик и књижевност у тзв. Матерњи језик, одбили да изводе наставу у својим школама.

- Преименовање језика, као и наметање туђег писма једном народу или делу народа, без обзира на то од кога то долазило, од туђина или изнутра, од "зла домаћега", поуздан је знак нечије намере да се тај народ уништи, ако не физички, а оно да се порицањем његовог идентитета и неминовним отуђењем његове културне баштине, учини непостојећим - сматра професор Матовић. - То су најуверљивије показали састављачи овдашњих наставних програма и уџбеника, за језик и књижевност, у којима нема ниједног писца рођеног у Црној Гори који је идентификован као српски писац! Разуме се: ако у Црној Гори није никада било ниједног српског писца, нити га данас има, онда, није било ни српског језика ни српског народа. Порука јасна да јаснија не може бити.

Питања која су потакла литије

ДА је неко, дан након изборног пораза ДПС режима, 2020, међу гласачима победничке стране спровео анкету, с питањем шта је, за њих, после поништења тадашњег јакобинског Закона о слободи вероисповести, најважније да уради будућа власт, несумњиво, одговор би био: да промени члан 13 Устава ЦГ! То и јесу најважнија питања. Због њих су се десиле литије, својеврстан народни устанак, а не због минималних пензија и пута у ЕУ - истакао је Матовић.

Професор Матовић каже да је на тој поставци заснована идентитетска и национална, заправо - државотворна концепција бившег режима, правдана фашисоидном намером "стварања новог човека у Црној Гори", која, нажалост, није демонтирана његовим падом 2020. године.

- Напротив, она и данас са истом кондицијом трује и разара културно, духовно, морално и национално биће Црне Горе, а како ствари стоје, тако ће бити и убудуће. Заправо, тако ће бити све док се не утули њено жариште, запретено у чл. 13, Устава Црне Горе, у коме је, уместо српског озакоњен, као службени, тзв. црногорски језик - наводи професор Матовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ХИСТЕРИШУ: Због песме уз коју је Србин ушао у ринг у Тирани - у лажној држави не могу да дођу себи! (ВИДЕО)