ГЛОРИЈА КОНАЧНО НА СЛОБОДИ: Рехабилитована корњача после седам месеци враћена у море
ОД краја октобра 2023. године, када је нађена на Плавим хоризонтима, морска главата корњача Глорија била је због тешке повреде главе на лечењу у делу акваријума Бока. И коначно је враћена у море.

Фото: РТ ХН
Подсетимо, повређену корњачу пронашла је прошле године Милица Катић а бригу о њој преузели су стручњаци Института за биологију мора. Њено лечење је први случај рехабилитације корњаче, која је по процени оклопа млада, има тек око 12 година.
Седмомесечно дружење било је врло емотивно прича Бранка Песторић, пр Института, посебно на почетку када су запослени сваког јутра очекивали информацију из акваријума да ли је корњача добро, да ли је жива и шта треба радити даље. Било је емотивно и када је корњача враћена у своје природно станиште, у море, али је атмосфера била лепа.
-Ту су била деца из вртића и основне школе из Тивта која су и уприличила свечани програм. Мислим да ће ову акцију сигурно памтити. То је знак да треба бринути о животној средини и свим живим организмима, нарочито морским, а увек треба имати на памети да смо ми у мору гости, а да су они домаћини и на тај начин се треба и понашати.
Песторић је испричала да је Глорија у Институт стигла са тешком повредом, убодном раном на глави и ваздушним џепом због којег није могла да зарони.
- То је врста организама која дише на плућа, тако да у одређеном временском периоду корњаче израњају на површину мора да би удахнуле ваздух. Постоји могућност да је тада и повредило неко пловило, или је повреда настала случајно, од рибарског алата. Могуће је и да је повреда била намерна,али је у сваком случају срећа да су је грађани и посетиоци видели на плажи и на време контактирали Институт.

Фото: РТ ХН
Због повреде је Глорија вероватно јако дуго била на површини, док је имала снаге и док се није потпуно исцрпила. Онда су је морске струје избациле на обалу.
- Имали смо среће да је она после неколико дана почела самостално да се храни, што је нама била прва охрабрујућа чињеница, прича Песторић.
У лечењу бокешке Глорије осим запослених у Институту за биологију мора помогли су Марко Петричевић, ветеринар из Котора а корисним саветима цео поступак пратили стручњаци из акваријума у Пули и Пирану.Прича је осим бриге о корњачи потврдила да Институту треба центар за бригу о корњачама кога за сада нема.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)