НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ! КО ИСПУНИ ЗАВЕТ ЊЕГОШУ, ВРАЋА ОБРАЗ ЦРНОЈ ГОРИ: Хоће ли нова црногорска власт услишити захтеве Митрополије и јавности
ДА ли ће Црногорци коначно испунити завет Петра Другог Петровића Његоша да буде сахрањен "у оној малој капели на Ловћену", на висини са које се "виде понајвише само србске земље и сиње море", како је причао Милорад Медаковић, Његошев ађутант и пријатељ, касније и државни секретар црногорског кнеза Данила?
И управо је он забележио Његошеве речи којима обавезује Црногорце да га сахране на Ловћену:
"То је моја потоња жеља, коју у вас иштем да је испуните, и ако ми не задате Божију вјеру да ћете тако учињет, како и ја хоћу, онда ћу ве оставити пред проклетством, а мој посљедњи час биће ми најжалостнији и ту моју жалост стављам вами на душу".
Тако је рушењем заветне цркве на Језерском врху 1972. године направљен злочин против Светог Петра Цетињског и Светог Петра Другог Ловћенског Тајновидца, против завештања и против светиње. Испуњење завета је ових дана најавио митрополит црногорско-приморски Амфилохије:
- Да обновимо цркву на Ловћену! Сада подижемо цркву патријарха Гаврила у његовом селу Вријцима, па пре него што се вратимо на Ловћен, што ће, надам се, бити идуће године, да подигнемо прво двадесету цркву која је слетела са Ловћена.
ЗАВЕТ није испуњен одмах, јер је на дан Његошеве сахране (20. октобар 1851) владало огромно невреме, па се није могло стићи до Језерског врха на Ловћену, а и страховало се да Турци не похарају светињу. Сахрањен је на Цетињу, а његове кости пренете су на Ловћен 27. августа 1855. и почивале у капели до 12. августа 1916. Тада је, по наредби аустроугарских власти, обављена ексхумација, а остаци великог песника пренети су у Цетињски манастир, док је црква на Језерском врху разрушена. На предлог митрополита Гаврила Дожића, капела на Ловћену је поново изграђена и у њој је 21. септембра 1925. Његош још једном сахрањен.
Ковчег у обновљену цркву, веома сличну оној коју су порушили Аустроугари, унели су краљ Александар Карађорђевић (унук кнеза Николе Петровића), чланови Владе Краљевине СХС и епископи СПЦ.
Није се, међутим, остацима великог песника дало да почивају у миру. Одлуком комунистичких власти, упркос жестоком противљењу најумнијих људи у тадашњој Југославији, Његошева заветна капела је седамдесетих година прошлог века, срушена до темеља, а уместо ње је изграђен маузолеј по идејама вајара Ивана Мештровића. Од тада трају полемике и настојања поштовалаца Његошевог дела да се, ипак, уместо "фараонске гробнице" на Језерском врху нађе црква какву је замислио сам велики државник.
НАЈАВУ обнове цркве на Ловћену су на "нож" дочекали режимски медији објављујући неистине да митрополит Амфилохије тражи обнову "Александрове капелице из 1925. године".
- То апсолутно није тачно. Митрополит већ, ево, тридесет година тражи од власти да се обнови Његошева задужбина, разорена црква Светог Петра Цетињског са Његошевом гробницом и, како наводи у писму председнику Владе Црне Горе Игору Лукшићу 2012. - "потпуно адекватна за величину изворне Његошеве задужбине, без касније (1925) дограђене ограде". Значи, првобитне Његошеве капелице из 1846, а не оне из 1925. која је обновљена после аустроугарског разарања - каже, за "Новости", Јован Маркуш, публициста.
А у том писму митрополит Амфилохије захтева обнову најстаријег храма посвећеног Светом Петру Цетињском, сагласно последњој вољи и завештању његовог синовца Петра Другог Петровића Његоша.
- Ако није могуће подићи је на истом месту (изгледа да је то атријум маузолеја) на коме је Његош својом руком положио камен темељац и на коме је била саграђена и обновљена 1925. године, треба је подићи у непосредној близини, на простору између изласка (из чудовишног тунела) и атријума маузолеја, потпуно адекватном за величину изворне Његошеве задужбине, без касније (1925) дограђене ограде - написао је владика Амфилохије. - Надамо се да ће Влада Црне Горе, свесна своје државотворне и одговорности према Његошу, имати далековидости и спремности да зацели дубоку и предубоку ловћенску рану, ако не ради чега другога, а оно из бриге за братско помирење православног корпуса Црне Горе, за васпостављање права и правде у њој, а тиме из бриге за њену истинску будућност.
У писму митрополит још додаје: "Једно је од сунца јасније: ко смогне да то учини, уписаће себе неизбрисивим словима у историју Црне Горе и људскости. Јер тим чином несумњиво ће бити скинуто проклетство митрополита Петра II Петровића Његоша са Црне Горе и уопште са његовог потомства."
ДОК су највећег песника словенског језика у његовој Црној Гори минулих деценија разапињали, изгонили из читанки, "тискали" му "Горски вијенац" латиницом, Његош је бивао све већи. И недодирљив, нарочито за зле и неуке. А колико је геније жив и на небу и на земљи, потврђују храмови, подигнути последњих година у Црној Гори, Србији, Републици Српској, по узору на разрушену капелу на Ловћену.
- То се догађа као у оно доба када су цркве летеле. Као да се рађају из сваког камена обурваног са Ловћена. Као да су се четири домаћа свеца, чијим ликовима је била украшена, разлетели на све четири стране и устали да је бране - казао је Матија Бећковић, приликом освештавања Његошеве цркве уз Саборни храм на Топлици, у Бару.
Прва реплика капеле на Ловћену саграђена је непосредно након њеног рушења, 1972. године, у Прчњу, у Боки которској. Том подухвату, изградњи Цркве Светог Петра Цетињског печат је дао которски парох, протојереј-ставрофор Момчило Кривокапић. Камен темељац положио је и освештао тадашњи митрополит црногорско-приморски Данило Дајковић. Било је то 3. децембра 1972. а већ на Васкрс 1975. у цркви је служена прва служба Божија.
РАЈТ ЗАДИВЉЕН АРХИТЕКТУРОМ
ОСНИВАЧ модерне архитектуре, Американац Френк Лојд Рајт, који је посетио Црну Гору између два светска рата, био је задивљен архитектонском лепотом црквице на Ловћену. Када је сазнао да је Његош "нацртао" цркву-капелу, Рајт је узвикнуо:
- Његош је заиста био генијалан, када је смислио овакво решење, јер кружна форма је права круна за врх Ловћена. Види се са свих страна и једнако изгледа са сваке - казао је Рајт, који је био супруг унуке великог војводе и јунака Марка Миљанова - Олге Иванове Лазовић.
ОДЛИКОВАЊЕ ЗА ЋАЗИМА
ПРИЛИКОМ освештавања цркве Ловћенског Тајновидца у Бару, митрополит Амфилохије наградио је Његошевим одликовањем Ћазима Махмутовића из Париза. Ћазим је син покојног Иса Махмутовића (на слици), који је једини од радника те 1972. одбио да руши ловћенску капелу Светог Петра Цетињског и због тога је изгубио посао.
ПРОТИВНИЦИ
РУШЕЊУ цркве на Ловћену противили су се угледни писци и ствараоци као што је Меша Селимовић, који је вапио "не стављајте самар на Ловћен". Најљући противници рушења били су Српска православна црква и њена Цетињска митрополија, као и многобројни научници који су тврдили да ће "планина сама одбацити гламурозну грађевину".
Препоручујемо
ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Надам се да ће Закон о слободи вероисповести ускоро бити ван снаге
12. 09. 2020. у 19:26
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (3)