ГОДИНУ ДАНА ОД КАКО ЈЕ ХПВ ЦЕПИВО ДОСТУПНО О ТРОШКУ РФЗО: Вакцину примило више од 23.000 дечака и девојчица
ВАКЦИНУ против хуманог папилома вируса (ХПВ), чији ефекат заштите према подацима Светске здравствене организаицје иде и до 95 одсто, у Србији је за годину дана примило више од 23.500 девојчица и дечака. Ова вакцина у нашој земљи добија се о трошку здравственог осигурања и намењена је деци узраста од 9 до 19 година.
Међутим, и поред тога што имамо ефикасно оружје у рукама, 1.500 жена годишње оболи, а више од 700 премине од рака грлића материце, по чему Србија заузима трећа место у Европи. Испред нас су само Црна Гора и Румунија. Гинеколози уочавају и да је у нашој земљи велики број младих заражено ХПВ, што је последица незаштићеног сексуалног односа. Међутим, најалармантније је што је сада пик појављивања првих симптома рака грлића материце код жена око 32. до 35. године живота, у односу на период од пре неколико деценија када је овај тип карцинома била “болест старијих жена”.
То је и био разлог зашто је Удружење за борбу против рака грлића материце и рака јајника „Проговори“ и Удружење жена „Наша Аска“, заједно са представницима струке и државе, познатим личностима, основало националну алијансу „ВеличанствеНЕ“ како би упознали јавност о опасностима од ХПВ, бенефитима вакцинације и оснажили процес имунизације деце школског узраста од карцинома грлића материце – болести која се може и мора превенирати.
- Једна од најбољих вести у претходном периоду била је да је држава о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање омогућила вакцинацију девојчица и дечака против ХПВ. Ову могућност треба искористити и зато позивам родитеље да вакцинишу децу, јер се на овај начин спречава појава карцинома рака грлића материце, као и рака пениса, вагине, ануса, ждрела и др., док организам након вакцинације ствара антитела на хумани папиллома вирус. Искуства земаља, као што је Аустралија и скандинавске земље, показују да је више од 95 одсто искорењен рак грлића материце. Ако за овако тешку болест постоји вакцина, треба искористи ту могућност и спречити сваки могући ризик да до ње не дође. Међутим, оно што у овом тренутку забрињава јесте слаба информисаност људи. Зато смо ми, као Удружење, започели са пројектом оснаживања, окупљања шире алијансе за борбу против ХПВ. Циљ удружења "Проговори" је да шири свест о значају имунизације и боље информисе јавност, како би обухват вакцинације био већи, а самим тим се и спречила болест – истакла је Горица Ђокић, потпредседница Удружења за борбу против рака грлића материце и јајника “Проговори”.
Према доступним подацима, закључно са 9.6.2023. године дато је укупно 42.511 доза деветовалентне ХПВ вакцине у Србији. Укупан број деце узраста 9 до 19 година код којих је започета имунизација, односно 23.657 деце, примило је прву дозу вакцине. При томе је у узрасној групи 9 до 14 година прву дозу примило 12.650 деце ( 9.610 женског и 3.040 мушког пола), а од наведеног броја другу дозу примила су 5.462 детета која су потпуно вакицинисана, у складу са узрастом. Број деце узраста 15 до 19 година који је примио прву дозу износи 11.007 (8.702 женског и 2305 мушког пола). Од овог броја, другу дозу је примило је 8.857 деце, а трећом дозом потпуно је вакцинисано 4.535 деце у овој узрасној групи.
- Министарство здравља Републике Србије је препознало потребу за успостављањем централне евиденције имунизације ХПВ вакцинама, и у складу са тим формирало радну групу у коју су укључени сви субјекти који су надлежни за спровођење овог регистра од националног значаја. На основу дефинисаних корака Институт за јавно здравље Србије „ Др Милан Јовановић Батут“ ће донети стручно-методолошко упутство за успостављање и спровођење вођења дигиталног картона имунизације, где ће произвођачи софтвера омогућити запосленима у здравственом систему јединствено вођење евиденција о вакцинацији пацијената. Наведени дигитални картон имунизације, између осталог, омогућиће праћење ХПВ имунизације у Србији, на основу којих ће Институт за јавно здравље Србије „ Др Милан Јовановић Батут“ благовремено објављивати статистичке податке о спровођењу исте – најавио је Ђуро Радовић, помоћник министра здравља.
Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање проф. др Сања Радојевић Шкодрић подсећа да је о трошку РФЗО обезбеђена деветовалентна ХПВ вакцина која се препоручује дечацима и девојчицама од 9 до 19 година као најбољи вид превенције рака грлића материце и гениталне регије уопште.
- До сада је вакцину примило 23.500 деце, од којих су већина девојчице, њих око 18.500, док је дечака око 5.000. Највећи обим вакцинације је у великим градовима Београду, Новом Саду, Нишу, док је, на пример, у Новом Пазару вакцинисано мање од 50 деце. Да би што више деце и младих било заштићено на овај начин, потребно је да родитељи буду информисани и упознати с тим да је реч о веома ефикасној и безбедној вакцини, јер само тако можемо остварити циљ Светске здравствене организације 90–70–90, што значи да 90 одсто девојчица прими вакцину, да 70 одсто жена иде на редовне скрининг прегледе, и да 90 одсто добије благовремену дијагностику и лечење - наглашава проф. др Радојевић Шкодрић.
Међутим, када се говори о епидемиолошкој ситуацији карцинома грлића материце у Србији, др Мирјана Штрбац, епидемиолог у Институту за јавно здравље Војводине, каже да је она изузетно забрињавајућа.
- Према свим проценама СЗО ми смо на трећем месту у Европи када су у питању узрасно стандардизоване стопе учесталости и морталитета рака грлића материце. То су показатељи који говоре да се не можемо ослонити само на редовне гинеколошке прегледе како би се карцином открио у раној фази, и како последице не би биле фаталне. Коначно је вакцина набављен 2022. године и Србија је ушла у групу земаља која има вакцину и која је бесплатна за девојчице и дечаке. Међутим, са епидемиолошке стране, није довољан број вакцинисане деце, иако је велики успех постигнут, јер је преко 20 хиљада деце у Србији вакцинисано. Ипак, то су заиста мали бројеви када причамо о обухвату, односно о броју вакцинисаних спрам тога колико деце имамо у Србији коју желимо да заштитимо. Најбољи успех вакцинације се постиже када се у кратком времену што већи број деце вакцинише, како би се спречила трансмисија хуманих папилома вируса. Зато је потребно да што више причамо о томе, подижемо свест, пробудимо родитеље све деце да знају да је ово једина специфична мера заштите од хуманих папилома вируса – наглашава др Штрбац.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (1)