АСТМАТИЧАРИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Проверите да ли правилно користите пумпицу (ВИДЕО)
АСТМА је једна од најраспрострањенијих хроничних болести дисајних путева која погађа и децу и одрасле, а инхалациона терапија је кључна како би се ово стање држало под контролом.

Фото Shutterstock
Међутим, анализа резултата саветовалишта за пацијенате са астмом, која се већ више од годину дана спроводе у апотекама у Србији, показала је три особе од четири праве бар једну грешку код примене пумпице, а две од три особе бар два пута погреше када је техника инхалације у питању.
Из тог разлога Фармацеутска комора Србије је у сарадњи са Саветницима за астму, снимила едукативне спотове за коришћење 12 различитих "пумпица" . Видео материјали обухватају све битне сегменте коришћења инхалационе терапије, као на пример како се одређени уређаји активирају, положаја тела током инхалације, које су најчешће грешке, шта урадити након инхалације.
- Ови спотови корисни су за све пацијенте који болују од астме, и помоћу њих желимо да нагласимо значај правилне примене инхалационе терапије за контролу симптома и побољшање квалитета живота пацијената. Фармацеути у спотовима пружају јасна и детаљна упутства за правилну примену сваке "пумпице" посебно. Спотови су осмишљени како би информисали пацијенте о правилном начину употребе инхалатора, техникама дисања које побољшавају ефикасност терапије, као И значају придржавања терапије и редовних контролних прегледа.
- Са друге стране, пацијенти ће имати прилику да виде и науче технику инхалације кроз практичне демонстрације и савете приказане у спотовима уз истицање најчешћих грешака које се праве. Ови материјали су део посвећености фармацеута да се обезбеди боља подршка пацијентима са астмом и да се унапреди квалитет њиховог живота. Ми верујемо да је правилна едукација и подршка кључна за ефикасно управљање астмом и да ће ови спотови играти значајну улогу у оснаживању пацијената да предузму контролу над својим здрављем – истиче магистар фармације Славица Милутиновић, директорка Фармацеутске коморе Србије.
Едукативни спотови намењени су и као додатни алат подршке фармацеутима, Саветницима за астму и свим фармацеутима који желе да постану Саветници. Пружање стандардизоване услуге пацијентима за астму у апотекама у Србији започело је јуна 2022 године и сада ову услугу обавља око 80 саветника у више различитих градова у нашој земљи.

Фото: Shutterstock
Саветници за астму могу се препознати по беџевима које носе на својим радним униформама. Тако фармацеути, осим што издају лекове који се користе у лечењу астме, сада пружају додатну помоћ особама са астмом. Уколико пацијент први пут преузима пумпицу, обучава се како да је правилно користи, а код оних са хроничном терапијом, провераверава се да ли постоје неке грешке у правилној примени и оне се отклањају. Апотека је право место за овакве активности, јер је грађанима веома доступна, а савет и помоћ који се добијају долази од фармацеута високообразованог здравственог професионалца и то без заказивања термина.
Апотека је идеално место за овакве активности, јер 98 одсто становника може доћи до апотеке за мање од 30 минута и добити помоћ високообразованог здравственог професионалца без заказивања. Преузимање пумпица на рецепт је идеалан тренутак да се провери да ли особа правилно користи пумпицу и да добије кључне савете о својој болест.
Препоручујемо

БРОКОЛИ ЧУВАР ЈЕТРЕ: Уз промену исхране и ове намирнице сачувајте здравље (ЈЕЛОВНИК)
26. 10. 2023. у 18:30

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)