УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА: Крв у урину није увек последица развоја тумора
ПОЈАВА крви у урину сигуран је знак да је потребан преглед уролога или нефролога, иако овај симптом не значи нужно да је реч о озбиљном обољењу.

Фото Shutterstock
Црвена крвна зрнца у мокраћи могу да се јаве након сексуалног односа, менструалног крварења, па чак и као последица високе температуре тела. Ипак, чињеница је да крв у урину може да буде узрок теже патологије као што је, између осталог, и туберкулоза бубрега. Зато је најбитније да се детљаном дијагностиком открије шта је довело до појаве овог стања.
У интервјуу за "Новости" др Петар Ђурић, нефролог Клиничко-болничког центра "Звездара" каже да се већ након пажљивог разговора са пацијентом и прегледа урина многе ствари могу искључити:
- Такође, врло нам је битан и микроскопски изглед црвених крвних зрнаца, присуство њихових цилиндара, јер одређени изглед еритроцита, уз присуство протеина у урину, повишених вредности уреје и креатинина, указује на нефролошко порекло болести и захтева често биопсију бубрега и тражење гломерулонефритиса.
* Шта ако је изглед тих еритроцита уредан?
- Кад је присутна хематурија (крв у урину), а налаз изгледа еритроцита нам не указује на нефролошке болести, морамо урадити уринокултуру, а и искључити друге уринарне инфекције изазване атипичним бактеријама које дају упале мокраћног канала и простате, чијим лечењем може нестати хематурија.

FOTO: Arhiva novosti
* Да ли се увек открије узрок појаве крви у урину?
- Упркос детљаним прегледима некад се деси да се не открије узрок. Такви пацијенти се само даље прате и по потреби се понови дијагностика. Ипак, један од могућих узрока хематурије јесте и туберкулоза бубрега, која се изолована ретко јавља, али кад год имамо хематурију, а нисмо нашли узрок исте, засејавамо више пута урин на присуство бацила који изазива туберкулозу. Засејавање и чекање налаза траје неколико недеље, тако док се чека исти, спроводи се и остала дијагностика, а прва јесте ултразвук уротракта.
* Које промене могу да се виде помоћу ултразвучног прегледа уротракта?
- Са ултразвуком можемо открити различите туморе који се могу манифестовати присуством крви у мокраћи, од тумора бубрега, до тумора мокраћних путева и мокраћне бешике, преко каменчића у различитим деловима уринарног тракта. Кад и овим прегледом ништа не пронађемо, често нам је следећи корак да радимо компјутеризовану томографију са интравенском урографијом.
* Шта се тражи помоћу компјутеризоване томографије?
- Она је још осетљивија метода, која може да открије различите анатомске промене. Ако свим наведеним методама не пронађемо узрок присуства крви у мокраћи, то захтева да се ради цистоскопија, односно да се инструментом уђе кроз мокраћни канал, да се прегледа мокраћна бешика. Понекад се и цистоскопијом не открије узрок хематурије, те се након тога ради и цитолошки преглед урина, да би се евентуално нашле малигне ћелије у урину, које су можда узрок исте.

Фото Shutterstock
* Може ли некад и поред свих ових прегледа да се покаже да није реч о болести, већ о нечем сасвим безазленом?
- Оно што је важно напоменути, да се повремено болесници јаве лекару, јер су видели таман урин, а кад се уради преглед урина у њима не буде црвених крвних зрнаца. Ту нам помаже узимање добре анамнезе, јер на пример конзумирање цвекле може променити боју урина, може бити веома тамна, да личи на присуство крви у мокраћи, те добра анамнеза може спречити бројне беспотребне прегледе.
* Да ли се крв у урину увек види голим оком?
- Морамо рећи да појава крви у мокраћи може да буде макроскопска и микроскопска. Макроскопска крв у мокраћи се види очима, болесник примети крвав или таман урин. Када говоримо о микроскопској хематурији, она се обично случајно открива, прегледом седимента мокраће и види се само прегледом урина микроскопом. Ако није праћена симптомима, такву хематурију називамо асимптоматска. Њу могу узроковати бројна обољења бубрега, али и болести мокраћних путева.
Препоручујемо

ЈЕСЕЊЕ ПОВРЋЕ ЗА ДОБАР ВИД; Обавезно уведите ових пет намирница у исхрану (ФОТО)
15. 11. 2023. у 08:00

НИ "ДОБАР" ХОЛЕСТЕРОЛ НИЈЕ ДОБАР: Већи ХДЛ - већи ризик од старачке деменције?
16. 11. 2023. у 16:31

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку
ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.
29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21
Коментари (0)