МОЋИ ЋЕ И ДА СПРЕЧИ ИЗНЕНАДНУ СМРТ? Стручњаци истражују употребу вештачке интелигенције (АИ) код болести срца
КОРИСТЕЋИ вештачку интелигенцију за анализу података, истраживачи су направили скоро 25.000 једначина са персонализованим здравственим факторима од изненадне срчане смрти.

Фото Shutterstock
Вештачка интелигенција може да помогне да се предвиди, а можда и спречи изненадна срчана смрт, саопштило је Америчко удружење за срце. Стручњаци Америчког удружења за срце наводе да предвиђање изненадне срчане смрти, а можда чак и уочавање ризика како би се спречила смрт, може да буде могуће помоћу вештачке интелигенције (АИ) и могло би да понуди нови корак ка превенцији и глобалним здравственим стратегијама. До ових резултата дошло се на основу истраживања представљеног на Resuscitation Science Symposium 2023. у Филаделфији.
Изненадна срчана смрт, која је терет за јавно здравље, представља 10 до 20 процената укупних смртних случајева. Предвиђање је тешко, а уобичајени приступи не успевају да идентификују високо ризичне особе, посебно на индивидуалном нивоу, подсетио је др Касвијер Јоувен, главни аутор студије и професор кардиологије и епидемиологије на Paris Cardiovascular Research Center, Inserm U970-University of Paris.
- Предложили смо нови приступ, који није ограничен на уобичајене факторе кардиоваскуларног ризика, већ обухвата све медицинске информације доступне у електронским здравственим картонима. Истраживачки тим је анализирао медицинске информације са вештачком интелигенцијом из регистара и база података у Паризу, Француској и Сијетлу за 25.000 људи који су умрли од изненадног срчаног удара и 70.000 људи из опште популације. Подаци из две групе упарени су по старости, полу и стамбеном подручју - објаснио је др Јоувен.
Вештачка интелигенција идентификовала је људе који су имали више од 90 одсто ризика од изненадне смрти. Подаци, који су представљали више од милион болничких дијагноза и 10 милиона преписаних лекова, прикупљени су из медицинске документације до 10 година пре сваке смрти. Користећи АИ за анализу података, истраживачи су направили скоро 25.000 једначина са персонализованим здравственим факторима који се користе за идентификацију оних људи који су били под веома високим ризиком од изненадне срчане смрти. Поред тога, развили су прилагођени профил ризика за сваког појединца у студији.
Препоручујемо

ТРЕБА ЛИ ДА СЕ ЗАБРИНЕМО? Које послове ће вештачка интелигенција преузети од људи
30. 11. 2023. у 14:46

ПУНЕ АМБУЛАНТЕ У ДОМОВИМА ЗДРАВЉА: Владају стомачни вируси, деца угроженија
30. 11. 2023. у 11:00

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)