И ГЕНЕТИКА ОДРЕЂУЈЕ УЛАЗАК У МЕНОПАУЗУ: Гинеколог саветује - Како да жене лакше превазиђу ове промене

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

01. 05. 2024. у 07:00

ПРОМЕНЕ расположења, неквалитетан сан, несаница, недостатак концентрације, депресија, осећај слабости,смањена сексуална жеља, промене у квалитету коже, косе заборавност, осилације крвног притиска, отицање, задржавање воде, целулит, вишак килограма, црвенило, напади врућине и презнојавања, учестале инфекције бешике, проблеми са неконтролисаним уринирањем, сувоћа вагине, болни и непријатни односи, костобоља, бол у зглобовима... само су неки од многобројних симптома који прате природан процес старења код жена, односно улазак у менопаузу.

И ГЕНЕТИКА ОДРЕЂУЈЕ УЛАЗАК У МЕНОПАУЗУ: Гинеколог саветује - Како да жене лакше превазиђу ове промене

Фото Shutterstock

У интервјуу за "Новости" професор др Ана Митровић Јовановић, председница Републичке стручне комисије за гинекологију и акушерство, и начелница дневне болнице Гинеколошко-акушерске клинике "Народни фронт" каже да поједине жене имају такву генетику да раније улазе у менопаузу, али и да начин живота на то утиче:

- Пушење, специфични режими исхране, интензивна физичка активност, ектремни напори, специфични послови, рад са хемикалијама и у зони зрачења могу да утичу на време појаве менопаузе поред генетског фактора. Истовремено и операције на јајницима могу убрзати улазак у менопаузу.

FOTO: Privatna arhiva

о У којим година жене у Србији, просечно гледано, улазе у менопаузу?

- То је код нас око 52. године живота. Наравно, последњој менструацији претходи вишегодишњи период у коме се циклуси мењају и осцилирају и по учесталости, и по квалитету. Индивидуално је код сваке жене. Менопауза се може прогласити тек када од последње менструације прође дуже од годину дана, а да жена није имала циклус. Период пре менопаузе назива се перименопауза и он углавном почиње неприметно, и до десет година пре саме менопаузе. Жене често не препознају да су промене у њиховом животу управо последица уласка у овај период. Некако тек када циклуси почну да изостају или да се јављају по више пута месечно и појаве се напади врућине и ноћног знојења почиње да се мисли на овај период.

о Може ли се унапред знати како ће која жена проћи кроз ову животну фазу?

- Не може се предвидети како ће која жена проћи кроз овај период. Уколико жена прихвати да је ово врло изазовно, али нормално и очекивано време и благовремено прилагоди свој живот периоду у коме је, свакако ће лакше проћи кроз њега. Потребно је можда више него икада водити рачуна о физичкој активности и избалансираној исхрани за коју вам нису потребни велики савети осим оних базичних препорука о умерености и медитеранској кухињи, ведрим мислима и боравку у природи, доброј хидратацији и индивидуалној суплементацији.

Нема инстат решења

о Може ли и жена у менопаузи да буде задовољна и без тегоба?

- Жена у менопаузи је жена која уз стручну помоћ може да буде задовољнија и осећа се боље него икада у свом животу и да води изузетно квалитетан живот. Нема чаробног штапића, нема чаробне таблете или хормона, нема инстант терапије, процес је комплексан и захтева и такав приступ. Али, требало би веровати у живот и бити отворен за све што савремена медицина заснована на доказима може да пружи.

о А примена хормонске терапије?

- Свакако да је примена хормонске супституције саставни део нашег свакодневног рада и не бежимо од примене ове терапије кад сматрамо да је то потребно и када су искључена стања и обољења која су контраиндикација за њену примену. Постоји и биљна терапија, биосимилари и различити препарати који се рекламирају као природни и безбедни. Мој став и препорука је да се никада оваквој терапији не прибегава без консултације са гинекологом јер и природни препарати могу бити врло потентни и иницијално можда и помогну, али касније проблеми могу бити и већи ако се неконтролисано конзумирају.

о Дакле, у време ових промена жене би требало да иду редовно код гинеколога?

- Наравно, јер имамо веома широку палету могућности којима можемо помоћи нашим пацијенткињама да се и у овом периоду осећају добро, задовољно, да буду схваћене и да разумемо њихове потребе. Не треба бежати ни од терапије антидепресивима када за то постоји индикација. Локална терапија хијалуроном, пробиотицима, локалним хормонима, ласером, радиоталасима и светлосна терапија су само неке од могућности које могу поправити симптоме генитоуринарног менопаузалног синдрома.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (0)

НАВИЈАЧИ БАРСЕЛОНЕ СЕ МАСКИРАЛИ У ДЕЛИЈЕ: Дошли тајно у Београд и урадили нешто нестварно! (ВИДЕО)