ИМАТЕ ПРОБЛЕМ СА КОНЦЕНТРАЦИЈОМ И ПАМЋЕЊЕМ? Промените ове животне навике и спречите убрзано старење мозга
СТАРЕЊЕ мозга је природан процес, али убрзано старење мозга није увек природан процес, већ је и последица лоших животних навика за које често мислимо да су безопасне.
Недостатак воље за учењем нових вештина, лоши социјални контакти, недовољно сна, слаба исхрана, могу погубно да делују на неуроне и у неким ситуацијама да убрзају процес старења мозга.
Слаба социјална активност, усамљеност
Усамљеност, недостатак социјалних активности, недовољно времена за дружење полако и неприметно делују на функционисање мозга.
– Уобичајено је да у нашој култури имамо све мање директних социјалних контакта. Људи су повезани друштвеним мрежама, телефонима који нису увек у стању да обезбеде довољно здраву и квалитетну комуникацију – каже др Залди Тен, са Memory and Healthy Aging Program at Cedars-Sinai.
Сваки пут када упознамо неку нову особу правимо и нову везу унутар мозга. Непосредан контакт са другим особама углавном побољшава расположење и на тај начин јача мождане функције. Депресивно стање, када особа избегава било какав облик социјалног контакта, један је од фактора ризика за појаву деменције.
Највише користи је од непосредног контакта са другим особама, али ако нема тих могућности добро је и дружење преко интернета, каже неуролог др Глен Финеј, са Америчке неуролошке академије.
– Неке особе су у физичком смислу изоловане од пријатеља и породице, а у том случају и контакт путем друштвених мрежа може да буде од користи – додаје др Финеј.
Одустајање од учења
Убрзано старење мозга спречава се сталним учењем нових вештина. Ма колико имали година, никад није касно да нешто научимо. Битно је да мозак увек ствара нове неуронске везе, односно синапсе.
Најлакши начин да саботирамо мозак и убрзамо процес старења мозга јесте да одустанемо од учења. Никад није касно да научимо да свирамо неки инструмент, да савладамо кораке плеса који волимо, или страни језик.
Хронични стрес
Стрес је незаобилазан део живота. Организам се обично брзо опорави од свакодневног стреса, проблем је када стрес постане хроничан и када се тело навикне на неки степен напетости који чак и не примећујемо, каже психијатар др Елиса Епел са Универзитета у Калифорнији.
Битно је освестимо и ову врсту стреса, да реагујемо ако смо напети и поред тога што је прошла стресна ситуација. С друге стране, краткотрајни акутни стрес може да нам помогне да се лакше ослободимо хроничног стреса. Од користи може да буде туширање хладном водом, физичка активност високог интензитета. Редован сан и одмор су неопходни.
– Неурони се обнављају у стању мировања и у току дубоког сна и на тај начин се успорава старење мозга – каже др Епел.
Неправилна исхрана
Многобројне обавезе у току дана не пружају нам увек могућност да кувамо оброке, па често посежемо за брзом храном. Могуће је понекада појести неки оброк на брзину, али индустријска храна у дубоком уљу, са доста засићених масти, соли и шећера, не сме да постане свакодневни део наше исхране.
Брза храна је у многим студијама означена као један од фактора који може да повећа ризик од деменције. Нездраве намирнице могу да изазову тихе упале и да утичу на убрзано старење мозга. С друге стране, исхрана базирана на омега – 3 масним киселинама са доста, воћа, поврћа, махунарки, орашастог воћа и рибе, може да утиче на бољу прокрвљеност мозга и побољша когнитивне способности.
Неквалитетан сан
Слаб квалитет сна, нарушен сталним буђењем током ноћи и поред тога што смо у кревету провели 8 сати, чини да се следећег јутра будимо са јаким осећајем умора. Стручњаци тврде да су за здравље мозга од кључне важности и квалитет и квантитет сна.
Сви имамо бета – амилоид протеин у мозгу који се у нормалним условима „чисти“ без таложења. Ипак, могуће је да у одређеним условима овај протеин поприми неке друге форме, па да се бета – амилоид таложи у плаковима између ћелија и да временом дође до пропадања когнитивних функција и развоја Алцхајмерове болести. Током спавања бета – амилоид се „брише“, али ако је сан прекратак или лошег квалитета овај процес „брисања” се прекида. Особи постаје све теже да се концентрише или да се присети неког податка, мозак убрзано стари и стварају се услови за развој деменције.
Стручњаци наглашавају да је зато битно да довољно спавамо, избегавамо алкохолна пића, минимизирамо унос течности пре спавања, избегавамо седативна средства.
Слаба физичка активност
Физичко вежбање, посебно кардиоваскуларна активност, могу да нам обезбеде добру физичку форму тела и успоре старење мозга. Физичка активност мора да постане саставни део живота. Обично пешачење на дуге стазе може доста повољно да делује на кардиоваскуларни систем и на мозак.
Битно је да активност буде свакодневна, стручњаци наглашавају да је боље да смо сваког дана физички активни барем 30 минута, него да једном недељно у теретани један сат дижемо тегове. Свакодневна физичка активност смањује стрес и повећава доток крви и храњивих материја у мозак.
Најгора ствар коју можемо да учинимо за мозак и тело јесте да мислимо да смо сувише стари за учење, или било који облик физичке активности.
(еКлиника)
БОНУС ВИДЕО - ПОБЕДИЛА НЕИЗЛЕЧИВИ ОБЛИК КАРЦИНОМА: Рак је зарез, не тачка | Настасја Недимовић
Препоручујемо
ЗДРАВЉЕ ИЗ ТАЊИРА: Пет врста поврћа које љуштимо, а боље је да га једемо са кором
10. 06. 2024. у 06:45
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)