НЕОПХОДАН И РЕНДГЕНСКИ СНИМАК: Упозорење лекара - Не може свака упала плућа да се открије стетоскопом
КАДА прођу симптоми респираторне инфекције, и када лекар послуша плућа на прегледу и истакне да је налаз уредан, а ви се и даље осећате малаксало и уморно могуће је да имате атипичну упалу плућа.
Доктор Татјана Радосављевић, пулмолог, каже да је у том случају неопходно да се уради рендгенски снимак плућа:
- Код локализације инфекције у међућелијском простору плућа у случају атипичне пнеумоније најчешће слушање плућа не покаже никакве промене или се нађе само пооштрено дисање и знаци за бронхитис. Када се уради радиолошки налаз, он по правилу не одговара налазу стетоскопом, већ се на рендгенским снимцима грудног коша виде нехомогене сенке на базама, најчешће једнострано и засенчења по средини плућа.
Наша саговорница објашњава да су атипичне упале плућа најчешће узроковане микоплазмом и хламидијом - два микроорганизма слична бактерији, али величине вируса. Такође, узрок могуда буду и неки вируси, паразити, легионела...
- Код инфекција узрокованих микоплазмама већина пацијената се опорави чак и без антибиотске терапије, док хламидијске инфекције чешће захтевају антимикробно лечење - каже др Радосављевић. - Као и код великог броја других респираторних инфекција, адекватна хигијена и превенција су од кључне важности.
Атипичне упале плућа могу да се развијају поступно уз изостанак типичне клиничке слике. Међутим, понекад започињу температуром, малаксалошћу, главобољом. Од стране респираторног система јављају се кашаљ, бол иза грудне кости, цурење носа, упала грла и ува. Кашаљ је у почетку сув, а затим продуктиван са мукопурулентним или сукрвичавим испљувком.
Антибиотици до 14 дана
У ТЕРАПИЈИ атипичних упала плућа користе се антибиотици - тетрациклини, еритромицин, хлорамфеникол или хинолони у трајању од 10 до 14 дана.
- Антибиотици еритромицин и тетрациклин су делотворни, али је реакција на лечење спорија код пнеумоније узроковане хламидијом него оне узроковане микоплазмом. Ако се лечење прекине прерано, симптоми показују тенденцију поновног јављања - истиче др Татјана Радосављевић.
- Микоплазма пнеумоније је најчешћи узрок пнеумоније старосном добу од пет до 35 година, али је редак узрок код осталих - прича др Радосављевић. - Епидемије се појављују нарочито у затвореним срединама као што су студентски домови, касарне или породице. Епидемије имају тенденцију полаганог ширења, јер инкубацијско раздобље траје од 10 до 14 дана. Код 10 до 20 одсто заражених добије осип. Понекад се развије анемија, болови у зглобовима или неуролошки проблеми. Симптоми често потрају недељу до две након чега следи лагано побољшање. Неки се људи осећају слабима и уморнима и након неколико недеља. Иако микоплазмална пнеумонија може да буде тешка, обично је блага и већина људи се опорави.
Да би се поставила дијагноза атипичне упале плућа, осим рендгенског снимка неопходна је и анализа крви на антитела против сумњивих организама.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)