УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА: Када се астма не лечи, бронхије се трајно и неповратно оштећују
У ОВО доба године погоршања и напади астме су много учесталији, јер су бројнији фактори који неповољно делују на стање пацијената који болују од ове болести.
Међу тим факторима доминирају респираторне вирусне инфекције, промене климатских услова, магла, веома хладан и влажан ваздух, дувански дим, јаки мириси... До погоршања симптома може да дође и због прејаких емоција, било да је реч о срећи или туги, стресу, анксиозности...
У интервјуу за "Новости" професор др Бранислава Миленковић, пулмолог, каже да је управо због бројних фактора који могу да провоцирају погоршање и напад астме кључно да се редовно узима прописана инхалациона терапија, да се иде на редовне контроле са циљем процене ефикасности терапије:
- Битно је и избегавање фактора који подстичу напад, као и лечење придружених болести, од којих су најчешће алергијске кијавице, синузитис, гојазност, гастроезофагусна рефлуксна болест, анксиозност и депресивности.
о Да ли се астма као хронична болест може држати под контролом или су њена погоршања неминовност?
- Ово обољење може да има добру прогнозу уколико пацијент у потпуности прихвати предложене хигијенско-дијететске мере и прописану терапију. Ипак, астма још није добро контролисана и поред доступних савремених лекова, и то најчешће због деловања фактора ризика за погоршања болести.
о Шта се дешава када се пацијент неодговорно односи према свом обољењу, а при томе је изложен бројним узроцима који га погоршавају?
- Уколико се астма не лечи, дисајне тегобе постају све учесталије, тачније свакодневне, јер долази до оштећења бронхија и то стање је тада неповратно. Прехладе и бронхитиси постају све чешћи, уз већ отежано дисање и кашаљ, а јављају се и напади који могу да буду животно угрожавајући. Напади астме могу да буду различите тежине, од благих до напада са високим смртним ризиком. Обично тешким нападима претходе узнемиреност, главобоља, свраб коже, сметње у варењу, кијавица или запушен нос, кашаљ, у почетку сув, а касније влажан.
о Поједини пацијенти имају нагли напад астме, без икаквих знакова упозорења.
- То су најтежи клинички облици у току којих је болесник животно угрожен и напад гушења тада не престаје ни након 24-часовног лечења.
о Малом броју оболелих од астме је непозната чињеница да се и поједини лекови сврставају у факторе који могу да погоршају стање?
- Да, чињеница је да сам имала прилику да видим пацијенте који се годинама лече од астме, а да их ординирајући лекар није упозорио да лекови попут аспирина, нестероидних антиреуматика и бета-блокатори могу да провоцирају погоршање.
Активност до границе замора
о ДА ли се астматичарима саветује физичка активност?
- Иако је вежбање за неке људе окидач за астму, не би требало да га избегавате. Разговарајте са својим лекаром о томе који ниво физичке активности је најбољи за вас и питајте за лекове који вам могу помоћи да останете активни. Најчешће се саветује минимум 30 минута сваког другог дана до границе замора, односно бављење активним и рекреативним спортом најмање три пута недељно (пливање, вожња бицикла, брзо ходање или трчање).
о Да ли се настанак астме може спречити?
- Настанак астме се може спречити и потребно је да се предузму активности за избегавање фактора ризика код особе која има фактор ризика. Потребно је да родитељ да све од себе да дететов дом буде без влаге и буђи, да избегава загађење ваздуха колико год је то могуће и да поставе правила здравог начина живота као приоритета за дете и целу породицу. Код деце у чијим породицама има астме или алергијских болести, почетни развој астме се може превенирати дугим дојењем, избегавањем изложености дуванском диму, као и пасивном пушењу и другим супстанцама које иритирају дисајне путеве, као и различитим алергенима (грињама, кућној прашини, алергенима у храни, алергенима који потичу од мачака или других животиња, полена...). Алергијску астму најчешће изазивају кућна прашина, гриње, полени дрвећа и корова, животињска длака, разне индустријске хемикалије, итд.
о Који су фактори за настанак астме?
- Фактори ризика за настанак астме могу деловати појединачно, али и заједно. Њихово деловање може да изазове развој болести и погоршање астме, а најчешћи су алергени, дим цигарета или одређене клице, респираторне вирусне инфекције, постојање сличне болести у породици, алергијска кијавица, присуство атопијског дерматитиса, изложеност аерозагађењу, гојазност.
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)