ЧЕШЋИ СУ У РЕПРОДУКТИВНОЈ ФАЗИ: Гинеколог открива - Миоми у касним годинама ретко постају злоћудни
БЕНИГНИ тумори материце, односно миоми ретко када се јављају у периоду перименопаузе и менопаузе.
Ова врста тумора карактеристична је за жене у репродуктивној фази живота, а код оних које су зашле у године и завршиле са рађањем миоми на материци већином су "заостали" из млађих дана.
Професор др Ана Митровић Јовановић, гинеколог-акушер Клинике за гинекологију и акушерство "Народни фронт", каже да када се миом појави у перименопаузи и менопаузи неопходне су анализе и претраге да би се искључило постојање малигног обољења:
- Ове претраге и анализе су посебно важне уколико миом нагло расте и уколико се мења његов изглед, што се види на ултразвучном прегледу. Тада треба бити дијагностички врло обазрив и закључити да ли се ради о обичном бенигном миому или о саркому.
Колико је често да је реч о саркому?
- Некада миом јесте у том периоду живота промењен, добро прокрвљен или са дегенеративним променама и појавом шупљина у њему. То може да унесе панику, али срећом ретка је малигна трансформација и појава малигних тумора, односно саркома.
Како пацијенткиња да зна да ли има миом или не, ако не оде на ултразвучни преглед?
- Најчешће је то проблем са обилним крварењем, услед тога и појавом анемије и инфекцијама, надутошћу стомака, боловима у крстима или притиском на бешику, тешкоћама приликом мокрења или неадекватним пражњењем црева. Могући су и непријатност и бол приликом сексуалних односа.
Може ли миом да узрокује неке озбиљније сметње?
- Нема правила коме ће миом да смета, а коме неће. Некада један мали миом лоше локализован може пацијенткињи више да смета од четири-пет миома који су већи. Због тога је приступ терапији индивидуалан. Морамо добро да урадимо дијагностику, а још боље, чини ми се, слушати пацијенткињу и узети анамнезу које су то тегобе на које се она жали.
Опрезно са разним препаратима
Има пацијенткиња које су уверене да природни препарати и чајеви могу да помогну да се реше миома.
- Ако је нешто такозвано биљно и природно, не значи да је добро и да не може да штети. Дешавало се да пацијенткиње себи и погоршају симптоме тако што су самоиницијативно пиле разне препарате. Постоје лекови и постоје препарати за које лекари знају да могу некоме да их препоруче, строго контролисано и са надзором уз упозорења на нуспојаве.
Да ли се бенигни миом лечи када се појави у перименопаузи и менопаузи?
- Углавном жене у перименопаузи и менопаузи су завршиле са рађањем па одлуку доносимо анализирајући све чињенице. Уколико још желе потомство, због развијених метода вантелесне оплодње са донацијом репродуктивних ћелија, некада се одлучујемо на поштедну хирургију уколико има простора. Значи да уклонимо миом, а сачувамо материцу када је то могуће и када постоји медицинско оправдање за такав избор.
Има ли неког трајног лека за миоме?
- Некада апликација хормонске спирале може да буде од користи и смањи обим крварења, али опет због миома спирала може да је дислоцирана, па некада може и да повећа крварења. Дакле, нема чаробног лека за миоме. Свака пацијенткиња се лечи посебно, а за жене у перименопаузи и менопаузи уколико немају симптоме миоми неће да прави проблеме. С обзиром на то да су миоми хормон зависни тумори очекује се да ће са уласком у менопаузу бити заустављен њихов даљи раст, те да ће очекивано и симптоми бити мањи или сасвим престати. У овом животном периоду посебно можемо да лечимо пацијенткиње конзервативно, уколико очекујемо скорашњи улазак у менопаузу.
Шта у случају да конзервативно лечење не помаже?
- Уколико су симптоми такви да ништа не помаже онда се не чека већ се прибегава хируршком лечењу. Никако не можемо спречити појаву миома и то је велики проблем посебно код младих жена које су већ оперисане и код који се некада после пар месеци појаве нови миоми, а рецимо још нису завршиле са рађањем. Чак и када су остварене у репродуктивном смислу увек је тешко донети одлуку да младој жени извадите материцу, јер постоји и онај психолошки аспект који је веома значајан и треба поштовати жене које инсистирају да им се сачува материца, наравно када је то медицински оправдано.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)