МАЛО ОГОВАРАЊА НИКОМ НЕ ШКОДИ: Четири разлога због којих је трачарење добро за психу
ДА би се сачувало здравље најчешће се као кључно истиче правилна исхрана, редовна физичка активност, избегавање лоших навика и контрола телесне тежине.
Међутим, за очување здравље битно је не само очување здравог организма већ и психе. Ментално здравље је подједнако битан фактор да би се доживела дуговечност. Иако постоји пуно вештина које могу да унапреде ментални склоп човека, чињеница је да највећи број као позитиван нервни стимулус, можда не и намерно, користи - трачарење.
Трачарење или оговарање обично буди негативне конотације, али само у случајевима када повређује оговарану особу, узрокују клевету и ширење лажи. Они који у трачарењу траже социјалну интеракцију, размену мишљења и искустава обично не греше, јер овај вид разговора у "четири ока" може да допринесе да се осећате боље.
Ово су добре стране трачарења:
Умањује значај властитог проблема
Трачарењем, односно преношењем туђих искустава, може да се научи нешто ново. Слушајући туђе судбине, схвата се стварна величина властитих проблема и тако умањује брига. Осим тога, знајући за лоша искуства која су други имали, могу да се избегну сличне ситуације и прође много боље.
Повећава лучење прогестерона
Узорак од 160 жена у једној студији показао је да оговарање подстиче производњу прогестерона и осећај блискости или повезаности са особом са којом трачаримо. Код жена које у истој студији нису трачариле, забележено је опадање нивоа прогестерона. Овај хормон је кључан за смањивање нивоа напетости и стреса.
Подстиче менталне активности
Разговори о трачевима често укључују анализу социјалних интеракција и понашања, што може стимулисати мозак и подстаћи когнитивну активност. Овај облик менталне стимулације може допринети бољој концентрацији и аналитичком размишљању. Ово је поготово важно за старије људе, јер ако успеју да одрже знатижељу да се помало баве другим људима и догађајима могу да одложе евентуалну појаву деменције.
Смех као лек
Када је о трачарењу реч, његово најбитније дејство је да побуди интересовање, а нарочито смех. Наравно, искључујући подсмех. Одавно је изречена фраза да је "смех као лек", јер он ослобађа хормоне среће који имају умирујући ефекат. Уз то, смех ослобађа напетости у мишићима, а с обзиром на то да истовремено повећава ниво хормона ендорфина у крви, може и да ублажи бол.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)