УПОЗОРЕЊЕ СРПСКОГ ЕПИДЕМИОЛОГА: Птичји грип из Америке је већа претња од ХМПВ из Кине

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

21. 01. 2025. у 15:53

ИСКУСТВО са пандемијом ковида узроковао је повећану пажњу света кад год се појави вирус који за кратко време може брзо да се шири.

УПОЗОРЕЊЕ СРПСКОГ ЕПИДЕМИОЛОГА: Птичји грип из Америке је већа претња од ХМПВ из Кине

Фото Shutterstock

Зато су крцате клинике и ургентна одељења кинеских болница ових дана изазвале бојазан од хуманог метапнеумовируса (ХМПВ), који се тамо масовно шири. Међутим, наши стручњаци истичу да разлога за страх нема, јер је реч о вирусу који је познат више од 20 година, за који тврде да нема "пандемијски потенцијал", а и кинеске власти недавно су објавиле да број заражених ХМПВ опада.

Професор др Зоран Радовановић, епидемиолог у пензији, за "Новости" каже да је уобичајено да је у Кини велики број инфицираних, јер и код њих је сада зима и сезона респираторних инфекција:

- Хумани метапнеумовирус је присутан у целом свету, а описан је још 2001. године и зна се да је са птица прешао на људе пре око 200 година. Став епидемиолога је да овај вирус нема пандемијски потенцијал и зато актуелна ситуација у Кини не забрињава.

Наш саговорник даље објашњава да је свету тренутно много већа претња птичји грип А (Хн5н1) који се шири у САД, али да је политика Запада таква да се пажња усмерава на оне државе које су другачије политичке оријентације, економске моћи и начина на који воде своје државе.

Грозница и кашаљ

ЗА многе вирусне инфекције не постоји вакцина, а такав случај је и са ХМПВ који тренутно доминира у Кини. Стручњаци препоручују мере предострожности против заразе тим вирусом и другим респираторним болестима, укључујући редовно прање руку, избегавање гужве и ношење маске на местима са пуно људи. ХМПВ изазива симптоме као што су грозница и кашаљ, а често нестају сами од себе, иако могу изазвати инфекције доњег респираторног тракта код деце, старијих особа и оних са ослабљеним имунитетом.

- Овај вирус може да доведе до пандемије и амерички струњаци су забринути по том питању - каже Радовановић. - У САД тренутно влада квадремија. То је у ствари четворострука епидемија: имају ковид, сезонски грип, респираторни синцицијални вирус и епидемију норовируса, оно што лаици називају стомачни грип. Дакле, стварна опасност је у Америци, али највише због овог птичјег грипа, где је вирус прешао на краве и доспео у млеко.

Да опасности од ХМПВ, као ни других вируса тренутно нема, потврдио је и Институт "Батут".

- На основу података надзора респираторних инфекција које поседују Европски центар за контролу болести, Амерички центар за контролу болести, Кинески центар за контролу болести и Институт за јавно здравље Србије, не може се рећи да у овом тренутку постоји било каква опасност у било којој земљи у вези са респираторним инфекцијама - рекла је др Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".

Докторка Јовановић напоменула је да је на територији Србије пре три месеца лабораторијски потврђен вирус грипа. - Ми имамо све типове вируса грипа на територији наше земље, али то је очекивана појава оваквог вируса и респираторних инфекција и ништа необично се не појављује у овом временском периоду - рекла је Јовановићева. - Тренутно улазимо у фазу када се може очекивати повећана учесталост вируса грипа, а код нас доминира Х1 тип вируса и он је први лабораторијски потврђен. Зато се апелује на ризичне групе становништва са слабијим имунолошким потенцијалом - старија популација и особе са хроничним болестима да се вакцинишу и предузму све друге мере заштите.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

О ПЛЕСУ ДОНАЛДА И МЕЛАНИЈЕ БРУЈИ ПЛАНЕТА: Непријатна сцена све оставила без речи (ВИДЕО)