ТРПИ И ИМУНИТЕТ: Упозорење хематолога - Ево због чега долази до увећања и проблема са слезином
ОСЕЋАЈ нелагоде или бола испод левог ребарног лука, као и осећај ране ситости или испуњености леве половине трбуха најчешћи су симптоми увећане слезина.
Од самог степена увећања, зависи и израженост и тежина симптома. Један од начина лечења обољења овог органа јесте и његово потпуно уклањање што има и краткорочне и дугорочне последице. У интервјуу за "Новости" професор др Дарко Антић, хематолог Универзитетског клиничког центра Србије каже да се у дијагностици болести слезине користи више дијагностичких приступа:
- Прва и основна јесте физикални преглед, потом крвна слика са леукоцитарном формулом, биохемијске анализе са тестовима функције јетре и бубрега, микробиолошке анализе. Примењују се методе као што је ултразвук, односно скенер или магнетна резонанца. Такође, у одређеним ситуацијама препоручују се и специфичне анализе као што је аспирација или биопсија костне сржи, односно генетске анализе.
о Који су узроци увећања слезине?
- Увећање слезине се стручно назива спленомегалија. Разлози за настанак могу да буду бројни, као што су разне инфекције бактеријама, вирусима, гљивицама, поремећаји крвних судова слезине, малигне болести као што су лимфоми или леукемије, болести јетре или срца, али и неке урођене болести метаболизма где се у слезини накупљају различите материје као што су масти, чинећи је увећаном. Са друге стране, постоји и аспленични синдром који се виђа код пацијената са стањима какво је рецимо српаста анемија. Због бројних и честих инфаркта слезине, нормално, здраво ткиво слезине се мења ожиљком, тако да је крајњи исход такав као да је пацијенту слезина уклоњена.
о Како се открива увећање слезине и који је критеријум за постављање ове дијагнозе?
- Нормална величина слезине може да варира у зависности од узраста, пола, висине и телесне масе особе. Под нормалном величином слезине сматра се слезина до 12,5 за жене, односно 14,5 сантиметара за мушкарце. Најбољи начин за процену величине слезине јесте ултразвук.
о Шта када је слезина увећана и уопште када је нарушено њено функционисање?
- Слезина се налази у горњем левом делу трбуха, непосредно испод дијафрагме и левог ребарног лука. У њој нормално бораве лимфоцити и плазмоцити, односно ћелије имунолошког система. Лимфоцити у слезини постају спремни да стварају антитела која наш организам штите од напада различитих микроорганизама, нарочито појединих типова бактерија. Такође, слезина има улогу у филтрацији крви. Спор проткок крви кроз слезину омогућава одрстрањивање штетних материја односно старих ћелија крви из крвотока. Управо због наведеног, повећан ризик од тешких инфекција, нарочито инкапсулираним бактеријама, резултат је неадекватног функционисања слезине.
Склонији инфекцијама
о Које су препоруке за пацијенте којима је слезина одстрањена?
- Сви пацијенти којима је слезина одстрањена из било ког разлога, склонији су инфекцијама и свим пацијентима без слезине саветује се редовна вакцинација против три врсте инкапсулираних бактерија, а то су: Meningococcus, Pneumococcus i Haemofilus Influenzae. Идеално је уколико се вакцинација иницијално споведе пре саме спленектомије, а потом се у складу са вакциналним картоном обављају редовне ревакцинације. Такође, препоручена је и годишња вакцинација против сезонског грипа.
о Који је најчешћи разлог за одстрањивање овог органа и какве су последице?
- Слезина има своју овојницу, односно капсулу. Ударци и трауме у регији левог ребарног лука могу да доведу до повреде, крварења, пуцања капсуле и на крају искрварења. Таква стања могу озбиљно животно да угрозе пацијента, а да се то не би догодило решење је у њеном уклањању односно спленектомија.
о Када се још ради спленектомија?
- Хируршко уклањање слезине примењујње се у различитим стањим и може да буде терапијске природе када је циљ уклањања слезине лечење, односно дијагностичке природе када је циљ доћи до ткива слезине које се даље патохистолошки анализира. Осим повреда, нека од стања када се примењује спленектомија су поједини типови анемија, тумора и слично. Ипак, сама процедура уклањања слезине има како краткорочне, тако и дугорочне последице. Међу најважнијим јесу склоност ка стварању крвих угрушака нарочито непосредно након хируршке интервенције, али и дугорочна склоност ка инфекцијама.
ПУТИН ПОТПИСАО: Русија покреће своју "Евровизију" у Москви
РУСКИ председник Владимир Путин потписао је указ којим се оснива ново међународно музичко такмичење под називом "Интервизија", које ће ове године бити одржано у Москви, објавио је Интерфакс.
04. 02. 2025. у 11:49
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај
ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис
30. 01. 2025. у 07:58
(УЗНЕМИРУЈУЋ СНИМАК) Дечак (15) хтео да опљачка пензионера (70) - овај га убио пиштољем, па докрајчио још једним метком
ДОК је покушавао да отвори врата аутомобила, старац је извадио револвер и упуцао младића из близине, а потом га је "оверио".
03. 02. 2025. у 16:43
Коментари (0)