Око 90 одсто људи у свету ће барем једном у животу имати ХПВ инфекцију
Хумани папилома вирус (ХПВ) се у већини случајева преноси полним путем и пођеднако је опасан како за жене тако и за мушкарце.

Јелена Бабић
Инфекција хуманим папилома вирусом је честа, готово да нема особе која током живота неће бити заражена неким од типова овог вируса. Према епидемиолошким подацима у сваком моменту значајан број људи има ову инфекцију (у просеку око 12% у свету), а процењује се да ће између 80 и 90 одсто људи на свету барем једном бити инфицирано хуманим папилома вирусом, а многи од њих и више пута.
Обухват вакцинисаних против ХПВ у Србији је више него скроман, готово забрињавајући. За више од две године, од када је држава обезбедила вакцину и започела имунизацију, у потпуности је вакцинисано мање од 40.000 дечака и девојчица. Са друге стране, у нашој земљи свакога дана у просеку две жене премину од рака грлића материце, као последице дуготрајне инфекције високо ризичним онкогеним типовима ХПВ.
О томе како се ХПВ преноси, које последице може да изазове и колико је ефикасна и безбедна ХПВ вакцина, разговарало се на едукативној трибини за родитеље у организацији Асоцијације "Глобални договор" и Удружења за борбу против рака глића материце и јајника "Проговори".
Један од учесника трибине био је проф. др Милош Марковић, имунолог и професор Медицинског факултета у Београду, који је објаснио да постоји око 200 типова ХПВ, од којих око 40 изазива инфекције у гениталној регији.
- Хумани папилома вируси (ХПВ) су породица вируса који могу да изазову инфекције и коже и слузокоже. Постоји више типова ХПВ који могу да инфицирају унутрашње и спољашње гениталије, аналну регију, регију усне дупље и ждрела као и одређене делове коже, и код жена и мушкараца. Преносе се директним контактом, најчешће сексуалним путем. У великом броју случајева ХПВ инфекција пролази незапажено, али неки типови ХПВ могу да изазову тешке и озбиљне болести, односно карциноме, како код жена, тако и код мушкараца. Хумани папилома вирус у телу може да борави деценијама, а да онај ко га носи то не зна, при чему га може пренети другима.
- Ако је неко носилац вируса, постоји могућност да ће инфекција спонтано да прође, али и могућност да вирус изазове здравствене проблеме - од бенигних, као што су гениталне брадавице (кондиломи), до најтежих, као што је више различитих врста канцера и код мушкараца и код жена. Срећна околност је што постоје три нивоа превенције, када је у питању карцином грлића материце, што није случај код многих других болести. Кључна је примарна превенција, односно давање ХПВ вакцине, која може да спречи да до ХПВ инфекције уопште и дође, а тиме спречи и све последице до којих она може да доведе. Вакцина против ХПВ спада у једну од најефикаснијих и најбезбеднијих вакцина које данас имамо на располагању.
- У претходних више од 15 година широм света дато је више од 500 милиона доза и надзор, односно праћење након датих вакцина нису указали ни на какав безбедносни проблем у вези са овом вакцином. Дакле, она је веома сигурна и осим неких локалних реакција, као што су бол и оток на месту примене или системских, као што је главобоља, а ретко и повишена температура, које се иначе јављају и после других вакцина и пролазе за дан или два, ниједна тежа нежељена реакција није повезана са овом вакцином - истакао је проф. др Марковић.
Др Јелена Митровић, начелница педијатрије у Дому здравља "Др Симо Милошевић"- Чукарица, на трибини за родитеље, истакла је да је у Србији и даље највећи изазов недостатак времена да се педијатри на прави начин посвете превенцији ХП вируса, да родитељима током посете педијатру објасне све о овој имунизацији.
- Иако се ради на подизању свести о предностима имунизације и даље није међу родитељима потпуно препознато какву корист пружа ова вакцина. Одзив за имунизацију против ХПВ у дому здравља у коме радим, доста је добар, али и даље недовољан. До сада смо дали скоро 5.000 доза. Међутим, одзив на нивоу Републике зависи од региона до региона и он сада износи око седам одсто, што је изузетно мало. Ипак, добро је што је држава одобрила да ову вакцину бесплатно могу да приме деца од 9 до 19 година, а у оквиру акција које се спроводе путем "Отворених врата" у великом броју домова здравља и студентске Поликлинике, вакцину могу примити и студенти до 26 година. Морала би популација бити упозната боље са важношћу ове вакцине и о томе колику улогу она носи у превенцији карцинома. И поред тога што се вакцина даје готово три године, родитељи и даље питају да ли је вакцина безбедна, колико дуго ће да штити њихово дете, да ли даје неке озбиљне нежељене реакције и када је најбоље да је дају свом детету - рекла је др Митровић.
И поред тога што против рака грлића материце постоји три нивоа превенције, који обухватају имунизацију, односно давање вакцине, редовне гинеколошке прегледе са испитивањем постојања инфекције, односно промена изазваних ХПВ, и њихово уклањање у случају да се на прегледу уоче, Србија је неславан рекордер у Европи по броју оболелих од рака грлића материце, од којег годишње готово 1.500 жена оболи, а скоро 700 изгуби битку са овом болешћу.
- Удружење "Проговори" већ годинама ради на подизању свести јавности о неопходности заштите школске деце од ХПВ, главног узрочника рака грлића материце. Међутим, и поред активности свих у систему, обухват вакцинисаних против ХПВ је алармантно низак и указује нам да овим темпом ни у будућности нећемо постићи циљеве СЗО и елиминисати рак грлића материце. Из тог разлога смо покренули иницијативу за изједначавање статуса вакцине против ХПВ са осталим вакцинама које се налазе у календару обавезне имунизације. Сматрамо да би изједначавање статуса допринело да се поједностави процедура имунизације. Иницијативу је до сада подржало Удружење педијатара Србије, Удружење гинеколога онколога Србије, Удружење медикалних онколога Србије, Удружење гинеколога и опстетичара Србије, Црне Горе и Републике Српске, Републичка стручна комисија за имунизацију Министарства здравља, као и Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" - закључила је Горица Ђокић из Удружења за борбу против рака јајника и грлића материце "Проговори".

РУСИ СЕ СПРЕМАЈУ ЗА ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Напашће дуж целе линије фронта од 1.000 км, ево колико ће акција трајати
РУСКЕ трупе припремају се за нову офанзиву у наредним недељама како би појачале притисак на Украјину и ојачале позицију Кремља у евентуалним преговорима о прекиду ватре. Према тврдњама агенције АП, аналитичари сматрају да би нова офанзива могла да траје од шест до девет месеци.
29. 03. 2025. у 18:11

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери "убице" циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)
Сједињене Државе су распоредиле стелт бомбардере Б-2 Спирит у војну базу Дијего Гарсија у Индијском океану, потез који би наводно могао бити повезан са припремама за потенцијални напад на иранску нуклеарну инфраструктуру.
29. 03. 2025. у 19:25

"ШТА ЈЕ ЖЕНА?" Трамп одговорио на питање новинара - изазвао смех у просторији (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп је изазвао смех код новинара када га је један од њих замолио да дефинише шта је жена.
30. 03. 2025. у 09:48
Коментари (0)