КАДА ЈЕ КАШАЉ, А КАДА АЛЕРГИЈА? Педијатар објашњава како препознати разлику

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

16. 04. 2025. у 06:45

ЧАК половина деце пати од неке врсте алергије.

КАДА ЈЕ КАШАЉ, А КАДА АЛЕРГИЈА? Педијатар објашњава како препознати разлику

Фото Shutterstock

Код оних коју ову реакцију организма узрокују тренутно актуелни поленови дрвећа и трава, што се често манифестује кијањем и упорним кашљањем, родитељи могу да буду у дилеми да ли се дете прехладило или је алергично.

Докторка Невенка Ракетић, педијатар, каже да постоји неколико критеријума који помажу да се разликују респираторна инфекција од алергија:

- Код инфекција симптоми као што су кијање, цурење носа и кашаљ трају од седам до 10 дана, док код алергије симптоми могу трајати неколико месеци. Инфекција је често праћена повишеном телесном температуром и променама у комплетној крвној слици и ЦРП-у, за разлику од алергије где се никада не јавља повишена температура и сви параметри запаљења су у границама нормалних вредности. Веома је важно да се што пре установи да ли код детета постоји алергија, да би се спровело адекватно лечење и превенција симптома алергије.

Наша саговорница објашњава да се код деце која имају предиспозицију да развију алергијске реакције већ од друге године живота могу јавити симптоми као што су кијање, појачана секреција и свраб носа, сузење очију и кашаљ.

Последице стерилних услова

ПОЈЕДИНИ стручњаци заговарају "хигијенску хипотезу" по којој је узрок масовног оболевања деце од алергија у томе да она данас живе у готово стерилним условима. Упозоравају да недостатак излагања микроорганизмима и алергенима доводи до недовољног развоја имунског система и касније претераног имунског одговора, што се испољава као алергија.

- Уколико се симптоми јављају у периоду од марта до октобра, указују на поленску алергију, која настаје услед цветања трава, дрвећа и корова и ослобађања полена - прича др Ракетић. - У случају да се наведени симптоми јављају током целе године, дете је вероватно алергично на друге материје, као што су кућна прашина, гриње, длака животиња итд.

Осим тога, како указује др Ракетић, деца могу да имају атопијски дерматитис (екцем) у виду црвенила и перутања коже, алергију на храну, најчешће на кикирики, јаја и млеко, убод инсеката или на различите иритансе као што су дувански дим или парфеми. Код већине деце настаје прво атопијски дерматитис, затим се развија алергија на храну, алергијска кијавица и астма, што се назива "атопијски (алергијски) марш", али дете може имати и само једну од ових алергијских болести.

Стручњаци претпостављају да је измењен начин живота у односу на генерације родитеља главни узрочник да алергије тако масовно погађају најмлађе. То се односи пре свега на промењене навике у исхрани, где се користи прерађена храна која је богата пестицидима и адитивима, велико загађење ваздуха, мање физичке активности и употреба антибиотика у раном узрасту, чиме се мења микробиом црева. Такође, важна је генетска предиспозиција, уколико је један од родитеља имао или и даље има неки вид алергије, шансе да дете има алергију су 50 одсто, а уколико оба родитеља имају алергију, 75 одсто су шансе за алергијске реакције код детета.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НОВА ФАЗА РЕКОНСТРУКЦИЈЕ МРЕЖЕ И ЗАМЕНЕ СТУБОВА: ЕДС обнавља још 2.400 километара електромреже