ВЕЧИТА ДИЛЕМА: Шта је боље, брзо ходање или трчање? (ФОТО)

Бојана Јовановић

28. 04. 2025. у 23:15

Желите да побољшате кондицију и доведете се у топ-форму (добро, можда не баш до лета, али барем до јесени), никада нисте трчали, али волите да шетате и не бацате паре на прескупе тренинге? По свој прилици сте се нашли пред вечитом дилемом, шта је боље - брзи ход или џогирање.

ВЕЧИТА ДИЛЕМА: Шта је боље, брзо ходање или трчање? (ФОТО)

Фото Shutterstock

Наравно, постоји више одговора, у зависности од тога у каквој сте здравственој форми и шта желите да постигнете вашом новом рутином, као и која вам од те две могућности више прија.

И ходање и трчање спадају под аеробне, кардиоваскуларне вежбе. Ако желите да сагорите више калорија или брзо смршате, трчање је бољи избор. Међутим, брзи ход такође доноси многобројне здравствене предности, те доприноси одржавању оптималне тежине.

Кардио вежбе, генерално, помажу вам да смршате или одржите здраву тежину, ојачате имуни систем и срце, ублажите симптоме хроничних болести, продужавају животни век, подижу енергију и расположење, одличне су за ваше ментално здравље. Према појединим истраживањима, обе активности могу смањити анксиозност и депресију, побољшати расположење и самопоштовање.

Такође, студије су показале да је само 10 минута трчања брзином умереног интензитета побољшало расположење учесника након тога. Дакле, не морате да трчите сатима да бисте осетили предности.

Фото Shutterstock

Трчањем сагоревате двоструко више калорија него брзим ходом, тако да ако вам је циљ да смршате, то је бољи избор за вас. Но, ако тек почињете да вежбате или, из неког разлога, не можете да трчите, брзо ходање вам може помоћи да се вратите у форму. 

Оно знатно побољшава ниво аеробне кондиције, а ако у свакој руци држите по тег од пола килограма (или флашицу са пола литре воде), брзо ћете побољшати тонус мишића. Уз то, брзо ходање са прслуком са оптерећењем повећаће број калорија који сагоревате. Ипак, водите рачуна приликом избора прслука, требало би да буде тежак од пет до 10 одсто ваше тежине, никако више од тога.

Према истраживањима, током дужег времена трчање често доводи до следећих повреда, насталих прекомерним извођењем ове активности: стрес фрактуре (преломи), петни трн, ИТБС, односно синдром трења илиотибијалног трактуса. Процењује се да 50 одсто тркача сваке године доживи повреду која их спречава да наставе бављење овом врстом тренинга. Да бисте то избегли, не повећавајте пређену километражу пребрзо и покушајте да тренирате неколико пута недељно, ни чешће ни ређе од тога.

Фото Shutterstock

Уколико сте још неодлучни, можда је најједноставније да до најбољег решења за вас дођемо уз малу помоћ математике: уколико за 60 минута пређете шест и по километра, сагорећете 243 калорије, а ако за исто време брзим ходом пређете километар више, изгубићете 270 калорија. С друге стране, ако за 30 минута истрчите девет километара, потрошићете 270 калорија, а уколико у истом периоду претрчите 10,3 километра, сагорећете 300 калорија. Уз то, можете комбиновати обе технике, наизменично, различитим интензитетом. А за ефикасније резултате испробајте темпо тренинг - повећајте брзину, ходања или трчања, на два минута, а затим успорите и вратите се на почетну. У сваком случају, шта год да одаберете, пажљиво ослушкујте тело приликом извођења активности. То ће вам бити најбољи водич приликом даљег избора, из дана у дан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају