МАТИЧЊАК СПРЕЧАВА МАСНУ И ЦИРОЗУ ЈЕТРЕ, УБЛАЖАВА НАДУТОСТ, ГАСОВЕ И НЕСАНИЦУ, СМИРУЈЕ УМ: Није безбедан само по особе са једним поремећајем

Новости онлајн

10. 05. 2025. у 22:00

МАТИЧЊАК (Melissa officinalis) је биљка која припада породици нане, пореклом из Ирана, Европе и Централне Азије, а данас се узгаја широм света.

МАТИЧЊАК СПРЕЧАВА МАСНУ И ЦИРОЗУ ЈЕТРЕ, УБЛАЖАВА НАДУТОСТ, ГАСОВЕ И НЕСАНИЦУ, СМИРУЈЕ УМ: Није безбедан само по особе са једним поремећајем

Фото Shutterstock

Људи вековима користе листове матичњака због његових благотворних ефеката на варење, антимикробних својстава, утицаја на метаболизам и ментално здравље.

Матичњак се углавном сматра безбедним и има мало пријављених нежељених дејстава. Често се користи као састојак у чајевима, мелемима за кожу, балзамима за усне и разним биљним суплементима.

Иако су истраживања о користи матичњака ограничена, постоје поткрепљена испитивања.

Лековита својства матичњака

Побољшава ментално здравље

Матичњак умирује ум и пружа менталну јасноћу. Конзумација матичњака побољшава расположење и когнитивне функције.

Један преглед студија показао је да је матичњак значајно побољшава симптоме анксиозности и депресије у поређењу са плацебом.

Помаже код грозница (херпес)

Матичњак има антиоксидативна, антимикробна и противупална својства. Због тога су нека истраживања испитивала способност матичњака да ли лечи или спречава вирус херпес симплекса - који изазива грознице. Студије су показале да матичњак може да скрати трајање инфекције, да спречи поновне инфекције и смањи црвенило и оток.

Фото Shutterstock

 

Помаже код масне јетре

Матичњак се последњих година проучава и због добробити за јетру. Садржи розмаринску киселину, флавоноиде и антиоксидативна једињења која помажу у смањењу упале и оксидативног стреса, два кључна фактора у развоју масне јетре.

Ова активна једињења пречишћавају јетру, помажући јој да боље метаболише масти и елиминише их из тела.

Матичњак побољшава и функцију јетрених ензима, и штити ћелије јетре од оштећења изазваних слободним радикалима.

Његово антиоксидативно дејство спречава накупљање масти у јетри, што доприноси њеном прогресивном опоравку.

Поред тога, екстракт матичњака може да помогне у смањењу нивоа липида у јетри и побољшању осетљивости на инсулин, два важна фактора у лечењу неалкохолне масне болести јетре.

Фото: Shutterstock

 

Спречава цирозу јетре

Матичњак је показао потенцијал и да спречи напредовање масне јетре у цирозу јетре. Захваљујући својим антиинфламаторним својствима и својствима заштите ткива јетре, може да смањи њено прогресивно оштећење.

Хронична упала јетре је један од главних узрока ожиљака или фиброзе, што на крају доводи до цирозе. Смањењем ове упале и штитећи ћелије јетре, матичњак помаже у успоравању овог дегенеративног процеса.

Поред тога, подстичући регенерацију ћелија и побољшавајући циркулацију крви у јетри, ова биљка помаже у одржавању структуре и дуже функције јетре. Иако није замена за лечење, матичњак може да буде веома користан природни додатак у раним фазама или као превентивна мера за особе са факторима ризика.

Ублажава несаницу

Матичњак се често користи у чајевима и биљним препаратима као помоћ при успављивању, а постоје и докази који указују на везу између њега и бољег сна.

Фото Shutterstock

 

Ублажава симптоме ПМС-а

Матичњак је користан за особе које пате од предменструалног синдрома (ПМС).

Студија која је испитивала симптоме ПМС-а код тинејџерки, показала је да дневна доза од 1.200 милиграма матичњака у облику капсула смањила интензитет симптома у поређењу са учесницама које су добијале плацебо.

Побољшава варење

Матичњак се често користи за ублажавање дигестивних сметњи, попут надутости и гасова. Користи се и као помоћ код дојенчади са грчевима.

Како се користи матичњак?

Матичњак може да се конзумира на више начина. Људи га често пију као чај или као састојак у биљним мешавинама чајева. Може да се једе и свеж - исецкан у салати, додат у хладно пиће или чак као састојак у печеним производима. Доступан је и као додатак исхрани у облику капсула или таблета, као и у форми биљних тинктура. Матичњак се такође налази у многим козметичким производима, укључујући балзаме за усне, мелеме, креме и сапуне.

Дозирање

Не постоје препоручене дозе матичњака које су засноване на научним доказима. Различити препарати матичњака могу да имају различиту концентрацију. На пример, чај од матичњака је обично мање јак од тинктура или екстраката. Када се користи као суплемент, најбоље је да се прате упутства произвођача у вези са употребом и дозирањем.

Да ли може да се унесе превише матичњака?

Не постоји стандардизована доза за матичњак, па се тачно не зна колико матичњака је безбедно да се унесе. Конзумација матичњака у количинама које се користе у исхрани сматра се безбедном.

Фото Shutterstock

 

Концентровани облици матичњака, попут тинктура, екстраката или капсула, садрже много веће дозе биљке. Када се користе ови облици, најбоље је да придржавање препоручене дозе коју је навео произвођач. Ако се примете било какви нежељени ефекти, треба да се престане са узимањем суплемента.

Да ли је матичњак безбедан?

Америчка Управа за храну и лекове (ФДА) сврстава матичњак у категорију "општепризнато као безбедно". Међутим, постоје неки докази да можда није безбедан за особе са поремећајима штитне жлезде. Такође, није довољно познато колико је матичњак безбедан током трудноће и дојења, па се препоручује консултовање са здравственим радником пре његове употребе у тим периодима.

Могуће интеракције са лековима

Матичњак се у већини случајева сматра безбедним. Неки докази указују на то да матичњак може негативно да делује у комбинацији са седативима.

Пре него што се почне са узимањем матичњака заједно са другим лековима, посебно у концентрованим облицима као што су капсуле, екстракти или тинктуре, предлаже се саветовање са лекаром.

Нежељени ефекти матичњака

Истраживања су показала да узимање матичњака, било орално или локално, у дозама које препоручују произвођачи и до 30 дана, обично не изазива нуспојаве. Исто важи и за његову конзумацију као део исхране.

У ретким случајевима, могу да се јаве нежељени ефекти попут главобоље, осећаја појачане топлоте у телу и пецкања при мокрењу. Такође, орална употреба матичњака може да повећа апетит.

(Health /Infobae)

БОНУС ВИДЕО - ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ БИО ПРЕСУДАН: Бојана Николић о хришћанском браку и породици у „Оно право“

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН НАПУСТИЛА СКУП У ЛУКСЕМБУРГУ: Певала се песма „Дан Победе“ на руском језику (ВИДЕО)

УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН НАПУСТИЛА СКУП У ЛУКСЕМБУРГУ: Певала се песма „Дан Победе“ на руском језику (ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИЦА Европске комисије Урсула фон дер Лајен затекла се 9. маја у центру Луксембурга на меморијалном скупу који је организовала партија Мир д’Воллек, где су учесници певали чувену песму „Дан Победе“.

10. 05. 2025. у 11:10

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ЊЕГОВ АЛКОХОЛ: Трамп наводно има порок којем не може да одоли - из Беле куће оштро демантовали

"ЊЕГОВ АЛКОХОЛ": Трамп наводно има порок којем не може да одоли - из Беле куће оштро демантовали

ПРЕМА тврдњама једног службеника из Беле куће, председник САД Доналд Трамп конзумира изузетно велике количине слаткиша. Опште је познато да је Трамп велики љубитељ коле лајт, до те мере да је у Овалној соби инсталирано посебно дугме за тај напитак. Међутим, оно што многе његове присталице можда не знају јесте да је Трамп, судећи према изјавама садашњих и бивших службеника, сарадника и блиских пријатеља, дугогодишњи самопрозвани заљубљеник у слатко.

10. 05. 2025. у 12:21

Коментари (0)

ИЗНЕНАЂЕН САМ: Алкараз после мечева са Србима