ДОБРО СЕ ЧУВАЈТЕ: Од промаје лице се лако искриви

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

15. 07. 2025. у 16:00

НАГЛО настала слабост мишића једне половине лица током лета може да буде последица расхлађивања и неодговарајуће климатизације. Ово стање може да изгледа драматично, јер донекле подсећа на симптоме можданог удара.

ДОБРО СЕ ЧУВАЈТЕ: Од промаје лице се лако искриви

Фото Shutterstock

Доктор Бранислав Ралић, неуролог Клиничко-болничког центра "Звездара", каже да оно што је карактеристично за мождани удар, а није својствено за периферну парализу нерава и мишића лица, јесте да је мождани удар често праћен и додатном слабошћу леве или десне половине тела, удруженим проблемима са говором и/или координацијом, док је периферна парализа фацијалиса строго ограничена само на мускулатуру једне половине лица:

- Зато, када год постоји дилема требало би се јавити лекару одмах како би се направила јасна разлика између поменутих стања и прописала одговарајућа терапија.

Уколико вам је промаја направила овај здравствени проблем, наш саговорник каже да се слабост фацијалног нерва постепено опоравља током неколико недеља и месеци и код већине има добру прогнозу са комплетним опоравком.

- Особа са парализом нерва једне половине лица има потешкоћа да развије уста у симетричан осмех, да набере чело и да комплетно затвори једно око, а често та половина лица делује као да је спуштенија - објашњава др Ралић.

Парализа фацијалиса јавља се са подједнаком учесталошћу и код мушкараца и код жена и обично настаје у узрасту између 15. и 60. године живота.

- Често се као потенцијални узрочник парализе једне половине лица помиње ефекат струјања ваздуха и климатизације што је актуелно током летњих месеци - прича наш саговорник. - Требало би рећи да иако постоје анегдотални докази о повезаности клима- уређаја са упалом живца, нема јасних научних доказа који би подржали ово становиште. Међутим, поједина истраживања сугеришу да дуготрајно излагање клима-уређајима, поготову уколико је сноп хладног ваздуха усмерен директно у лице, може потенцијално да допринесе стварању окружења у којем долази до упале фацијалног живца.

Доктор Ралић, каже да терапија фацијалне парализе подразумева комбинацију примене лекова, физикалне терапије и терапије за спречавање развијања компликација услед слабости мишића лица:

- Од лекова су нам на располагању кортикостероиди, комплекс Б витамина и вештачке сузе за око (услед непотпуног затварања капка због слабости мишића). Прављење терапијског плана је индивидуално и зависи од узрока парализе нерва, степена парализе као и начина оштећења самог нерва.

И због инфекције уха

У РЕЂИМ случајевима парализа фацијалног нерва се развија секундарно као последица инфекције средњег уха, инфекције са бактеријом Borelia burgdorferi у случају уједа зараженог крпеља. Може да се појави и као пратећа компликација шећерне болести, саркоидозе, сyндрома Гуилаин-Баре...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију

БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.

16. 07. 2025. у 14:33

Коментари (0)

НОВИ ФОРМАТ АБА ЛИГЕ! Партизан и Црвена звезда сазнали противнике по групама