ФЕЉТОН - ЦРВЕНА АРМИЈА МОТОР УНИШТЕЊА НАЦИЗМА: У Другом рату на сваког погинулог Американца страдало је 80 војника из СССР

Миланко Шеклер

24. 11. 2022. у 18:00

КРАЉЕВИНА Југославија била је једна од ретких земаља света која до почетка Другог светског рата није имала дипломатске односе са СССР, због Октобарске револуције и убиства руског цара Николаја!

ФЕЉТОН - ЦРВЕНА АРМИЈА МОТОР УНИШТЕЊА НАЦИЗМА: У Другом рату на сваког погинулог Американца страдало је 80 војника из СССР

Искрцавање Американаца и Енглеза у Нормандији, Фото Профимедиа-Википедиа

Док су САД, Велика Британија и Француска већ увелико сарађивале са бољшевичком владом (из финансијских интереса) у Русији, Србија, односно Југославија није мењала став.

И други занимљив детаљ, на исту тему, а који потиче из књиге мемоара Хермана Нојбахера под насловом „Специјални задатак Балкан“. Нојбахер је био Хитлеров специјални повереник за читав Балкан и један дужи период провео је баш у Србији. Због напредовања Црвене армије са истока према Балкану, покушао је да оствари једну занимљиву идеју!

Наиме, планирао је да направи споразум са свим четничким јединицама у Србији са једне , и са Немачком, са друге стране.

Када  каже „свим четницима“, мислио је на све формације које су деловале под тим именом у ондашњој Србији, без обзира да ли су биле под командом Драже Михајловића, или су били, да тако кажем, „отпадници“ који су се борили у неком свом рату и само у свом крају.

САСТАНАК је одржан негде у околини Зајечара. Немачки предлог био је да они наоружају све четничке јединице и опреме их најновијим наоружањем и опремом, да би могли да помогну Немачкој армији у борби против Црвене армије. Једини услов Немачке био је да сви присутни представници дају „гаранције“ да неће предато немачко наоружање употребити у борби против Немаца!

На том састанку устао је један млади четнички официр и рекао да није проблем гаранција да неће наоружање употребити против Немаца, јер је то више питање војничке и људске части, али да је нерешив проблем да преузме гаранције да ће његови људи хтети да пуцају на руске војнике! Херман га је упитао како онда могу његови војници четници да пуцају на Србе комунисте, а неће да пуцају да комунисте Русе. Официр је рекао да је то тачно, и да се четници боре против комуниста, али да то што су у питању Руси потпуно мења ствар, и да се на ту борбу између Срба и Руса не може рачунати! Испоставило се да су његов став делили сви присутни представници четничких јединица, и састанак је завршен без икаквог договора!

ВРАТИМО се на списак „нападача“ и „сарадника“ Хитлера у нападу на СССР, који је објављен у претходном наставку овог фељтона. Не знам да ли уопште треба овде ишта објашњавати додатно. Да ли се могу назрети дуге сенке из далеке прошлости које падају са овог списка, стижу све до данашњих дана и утичу на данашње политичке односе између Русије и Европе? Да ли можете схватити тежину коју имају вести о рушењу споменика посвећених жртвама Црвене армије у борби против фашиста приликом њиховог протеривања из многих земаља са овог списка, које су претходно биле под окупацијом Немачке? А да ли можете замислити како Руска Федерација и њено руководство и народ прихватају вести да се у многим од ових земаља дижу споменици погинулим припадницима овде набројаних фашистичких јединица које су се, раме уз раме са немачким војницима, борили на Источном фронту против СССР-а у покушају да заузму и униште и Москву и СССР и руски народ као највеће и главне носиоце државотворности СССР-а!? Да ли је чудно онда, када председник Русије Владимир Путин толико пута упозорава да се не сме „дозволити прекрајање историје и резултата Другог светског рата“ и да се не сме дозволити „повампирење фашизма“?

Колико је овај списак тачан и да није неутемељен, најбоље говоре многобројни процеси испред суда у Нирнбергу, који су се водили против свих команданата наведених јединица, из многих држава Европе које су сарађивале са фашистима и нападале СССР, а којима је на крају, ипак, суђено за ратне злочине!

И ПАР речи о жртвама које је поднео СССР у борби против фашизма, односно Немачке и њених „европских савезника“, који су, чини се, већ тада, ујединили Европу по први пут! Уједињени против СССР или Русије, сасвим је свеједно!

А жртве СССР-а су колосалне, готово непојмљиве за нормалан људски ум. Исхан Тарур, у „Вашингтон посту“, од 6. маја 2015, у чланку под називом „Не заборавите како је Совјетски Савез спасао свет од Хитлера“, износи неколико фрапантних детаља. На пример, по једној рачуници, на сваког погинулог америчког војника у борби против Немаца, погинуло је 80 војника СССР!

Аутор, у истом чланку, цитира угледног британског историчара Макса Хејстингса који је у својој књизи „Свет у рату, 1939-1945“ написао: „Црвена армија је била главни мотор уништења нацизма. Совјетски Савез је платио најгору цену: процењује се да је током Другог светског рата погинуло око 26 милиона грађана СССР-а, укључујући чак 11 милиона војника. Истовремено, Немци су претрпели 75% ратних губитака борећи се са Црвеном армијом“!

Маријан Кубик и Душан Опачић су у својој анализи приметили покушај да се чак и успеси Црвене армије припишу америчкој помоћи, а не њеној војној моћи и способности. По донетом закону о зајму и најму, САД су могле одобравати кредите само земљама „чија одбрана има значај за интересе САД“.

А САДА  једна дигресија, али каква... Такав закон САД су одобриле скоро и за Украјину. Дакле, одбрана Украјине „има значаја за интересе САД“! Просто фасцинира америчка посвећеност хуманости, демократији и слободи.

Чуди ме да нису такав закон донели, рецимо, у корист властима Авганистана, када су из њега бежали главом без обзира! А да, у тој сиромашној земљи нема ништа „интересантно за интерес САД“! А у Украјини има толико ствари од интереса за САД. На пример, сигуран сам да је за САД у Украјини најинтересантнија дуга граница са Русијом. Сваки Американац обожава ту границу. Помислим само како ли би САД реаговале да Русија „заволи“ на исти начин Мексико, због границе са САД, као што је некада СССР одједном заволео Кубу, не само због идеолошке блискости друштвених система, већ и због лепоте и близине прелепе морске границе Кубе са САД!?

Да се вратимо на тему. САД су, по том закону, помогле СССР, веровали или не, само 0,1% од укупне америчке помоћи дате Великој Британији и осталим земљама света. А колико пута сте чули како је САД помагао СССР и да није било те помоћи, Немачка би га победила! Аха!

Улазак америчких и британских трупа у Нормандију започео је 6. јуна 1944. године, када је СССР већ сломио „кичму и снагу“ немачке војске, која је пред Црвеном армијом била у непрестаном повлачењу. 

СПОРАЗУМ О ПРИЈАТЕЉСТВУ

ТЕК пред сам почетак Другог светског рата, 24 јуна 1940. године, успостављају се дипломатски односи између Совјетског Савеза и Краљевине Југославије! А у ноћи између 5. и 6. априла 1941. године, потписан је споразум о пријатељству и ненападању између ове две државе. Краљевина Југославија, односно нова влада на челу са генералом Симовићем, после преврата 27. марта, надала се да ће тиме попустити притисак Немачке на њу, а Стаљин да ће тај споразум можда вратити Хитлера за преговарачки сто.

СУТРА: ЕВРОПА ИЗЈЕДНАЧАВА СВЕ ЖРТВЕ И ЗЛОЧИНЦЕ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"

ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.

11. 01. 2025. у 15:28

Коментари (0)

ВЕЛИКА ЧАСТ: Сергеј Милинковић-Савић добио престижну награду (ФОТО)