ФЕЉТОН - ГАВРИЛО НИЈЕ ХТЕО ДА ПУЦА НА ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИЦУ: Случај је хтео да је ауто са Фердинандом стане испред места где је био Гаврило
ИЗЈУТРА 28. јуна 1914. освануо је леп летњи дан, како само зна бити леп у Сарајеву у почетку лета. Пошто сам доручковао, метнуо сам бомбу за појас, пиштољ у џеп и изишао напоље – упутио сам се месту где сам на обали Миљацке требао да чекам Фердинанда.
Град је био искићен заставама, али света није било много по улицама. Кретао се као обично недељним даном до подне. Није се видела много ни полиција, бар не они у униформи. Око девет сати дошао сам на обалу Миљацке и погледао низ обалу, како је са светом и обезбеђењем. Света није било много, тек по двоје-троје шетају уз обалу, или иду улицом са друге стране. Није се имао утисак – да се очекује пролазак престолонаследников – према Општини. Прошетао сам и ја мало, па се изгубио у друге улице, да не упаднем у очи, ако се туда вртим или стојим. Тек на 10–15 минута пред унапред објављено време проласка Фердинанда стао сам на мени одређено место. Цветка Поповића нисам видео, а остале нисам ни познавао или нисам знао на које су место одређени. Пред сам пролазак Фердинандов мало се повећао број публике на обали – али и даље је била ретко расејана.
ШЕТАЈУЋИ испод липа на обали на месту где ми је одређено наишао сам на једног познаника из учитељске школе. Био је то висок, симпатичан момак. Поздравио сам се са њиме и запитао ме је шта ја чекам на обали. Одговорио сам му, да видим пролазак престолонаследника. Он се на то насмејао и добацио ми: „Пази! Овде има бомба.” и показао под липу. И ја сам се насмејао па му рекао: „Да сачекамо док експлодира”, јер је управо указао на место где сам ја требао да стојим. И он се насмејао и одговорио ми: „Баш ћу причекати”. Тако је остао са мном под липом док се није појавила поворка. Место, што ми је одређено за чекање на обали Миљацке није било повољно. На страни супротно од реке био је ред липа. Тај ред липа затварао је поглед низ Миљацку и то тако, да сам могао видети низ улицу највише 15–20 метара. Тако је дошло до тога да сам ја само по гласовима запазио да се поворка примиче. Тек на 10–15 [метара] пред нама видео сам најпре једна полициска кола, затим одмах – престолонаследников ауто. То су била отворена кола, где је престолонаследник седео одтрага са својом женом војвоткињом од Хохенберга са десне стране. Само што су стигли пред нас, опазио сам да један младић преко пута мене баца неки предмет на ауто и прескаче зид од кеја на реци и губи се даље. Бачени предмет одбио се од спуштеног крова аутомобила и пао на пут. Знао сам одмах шта је то, неко од другова бацио је бомбу на престолонаследников ауто и она се пушила на земљи. Сместа сам скочио на страну и бацио се на земљу. Онај мој познаник, што је са мном стојао, збуњен, остао је стојећи. Бомба је експлодирала и ранила га у ногу. Тако се његова шала, о бомби што ће експлодирати, претворила у збиљу.
БОМБУ на престолонаследников ауто бацио је, како је познато, Недељко Чабриновић. Он је стојао готово преко пута мене, имао је бољи преглед кеја којим се престолонаследник кретао и зато добио на времену да извади бомбу, упали је и баци на ауто. Није успео да је убаци у ауто, и овај је убрзавајући вожњу продужио за већницу.
Пошто је бомба експлодирала и ауто наставио даље, за већницу – ја сам се одмах изгубио са обале поред Миљацке. Улицом, која иде поред учитељских школа и Гимназије – похитао сам према главној улици што иде поред владиних зграда. Кад сам тамо избио негде преко пута парка, ту сам затекао више народа, што је чекао пролазак Фердинандов него на обали Миљацке. Сместио сам се у први ред публике и чекао. Међутим, време је пролазило, а поворка није наилазила. У неко доба пронеше се гласови да неће ни проћи, да је извршен на њега један атентат на обали Миљацке, а после још један, кад су му кола скретала са кеја према Европи. По улицама су јурили узбуђени полицајци, народ се узнемирио и брзо почео да напушта улице. То сам и ја учинио.
Већ сам напоменуо, кад нисмо добили никаквих упутстава ни Цветко ни ја, шта да радимо са оружјем, ако други изврши атентат. Зато смо се сами договорили, да оружје узме и склони код својих рођака Иво Крањчевић. С њиме смо се нашли и предали му оружје. После тога отишао сам на ручак, код мога рођака Богдана Видовића, адвоката. Код њега сам чуо новије вести, да је атентат извршио пиштољем један ђак код апотеке Милер.
ТЕК ПОСЛЕ сазнао сам од другова, како се ствар развијала. Сви смо били распоређени у почетку поред обале Миљацке. Кад је видео долажење аутомобила престолонаследникова, стојао је на најбољем месту, Чабриновић је активирао бомбу и бацио на ауто. Ни њему није било згодно за бацање. Улице су биле слабо поседнуте публиком, није било ни поздрављања са њене стране, зато ни одпоздрављања престолонаследника и аутомобили су прилично већом брзином јурили према Општини на обали Миљацке. Ту је спреман свечани дочек престолонаследника и његове жене. Остали атентатори и ако су имали воље да пуцају или бацају бомбу на ауто нису за то имали времена. Зато је поворка наставила према Општинској кући, „Беледији” – како се онда то звало. После посете Општини, где је гласно изразио незадовољство, због Чабриновићевог атентата, решено је било да се не настави вожња кроз Сарајево, него да се истим путом – обалом Миљацке, поврате на Бању Илиџу, где су били отсели престолонаследник и његова жена Софија.
Док [су] се тако развијале ствари у Општинској кући, остали атентатори су се растурили или размештали по улицама, куд је требало да прође Фердинанд са пратњом. Тако је и Гаврило Принцип, пошто је мимо њега прошла поворка са аутомобилима, продужио и он уз обалу Миљацке, па се онда вратио и ухватио место на углу кеја поред Миљацке и улице која је скретала Хотел Европи. У ту улицу по програму посете Сарајеву требало је да скрене поворка аутомобила са престолонаследником. Случај му је ишао на руку. У узбуни – после првог атентата – заборављено је наредити шоферима – да не скрећу у ту улицу, него да продуже низ обалу Миљацке према Илиџи. Зато су аутомобили кад су стигли, пошли по старом програму и почели да скрећу на углу – пред апотеком, где је данас Музеј Сарајевског атентата, према Хотел Европи. Случај је хтео да је ауто, у коме су седели Фердинанд и његова жена, по наређењу устављен управо испред места, где је стојао Гаврило Принцип. Требао је да се врати на обалу Миљацке и продужи низ њу. Ауто је стао једва два-три метра од Принципа. Он је искористио прилику, извадио је пиштољ и пуцао у главу Фердинанду, али га је погодио у врат. Пошто је стојао у густој гомили света, приликом покушаја да опали још један метак у престолонаследника, био је ометен од неког из гомиле, рука му се померила на доле, пиштољ је опалио, и погодио престолонаследникову жену у препону између ноге и доњег трбуха. Све се то одиграло у року од неколико секунди.
ПОЛИЦАЈЦИ И АГЕНТИ
ПРИСУТНИ полицајци и агенти ухватили су Принципа и одвели га у Општински дом, где је било и седиште сарајевске полиције. Тамо је доведен, пошто је после атентата ухваћен, и Недељко Чабриновић. Ауто са престолонаследником и његовом женом вратио се натраг и место у Илиџу, прошао је Миљацку преко моста, што се сад зове Принципов, и упутио се у „Конак” старо седиште заповедника Босне и Херцеговине. Док су стигли до Конака, обоје су били мртви.
СУТРА: ОБИЈАЊЕ И ПЉАЧКА СРПСКИХ ЗАНАТСКИХ И ТРГОВАЧКИХ РАДЊИ
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)