ФЕЉТОН - ЛОКОМОТИВА НА ПАРУ ПРКОСИ НАТО: Нападали разорним бомбама, директно гађана разводна постројења
ОДМАХ после бомбардовања трафостанице „Обреновац“ у близини термоелктране „Никола Тесла А“ организовано је скидање влакана, у почетку рукама а затим и метлама, што се показало као најефикаснији алат.
Како се ближила зора, схватили смо да је веома тешко уклонити делове влакана која су пала на високе делове порталних стубова и по изолаторима далековода. Зато је у току дана ангажована механизација са платформама за прилаз високом конструкцијама. После два дана чишћења опреме, успешно су укључени далеководи и сабирнице 220 kV, што је омогућило покретање и синхронизацију блока 2 у јутарњим сатима 5. маја.
Ефикасно отклањање последица напада „меким“ бомбама као да је изазвало агресоре да понове исти напад, што су и учинили 7. маја у вечерњим сатима. Уз искуство од претходног напада и пожртвовање запослених, отклоњене су последице напада и постројење 220 kV је укључено под напон у току дана 8. маја 1999. године.
СХВАТИВШИ да није остварио циљ и довео до потпуног прекида снабдевања електричном енергијом, агресор је почео са нападима разорним бомбама. Директно су бомбардована разводна постројења у ТЕ „Колубара“ и у Обреновцу. Прво разорно бомбардовање у Обреновцу било је 23. маја, када су погођена оба разводна постројења 220 kV и 400 kV са по једним пројектилом. Разорено је неколико порталних стубова у спојним пољима са изолаторима и сабирницама, растављачи и прекидачи, као и мерни трансформатори.
Такође је оштећено неколико кућица са управљачком и заштитном опремом. У току два дана, одвојени су оштећени делови сабирница и укључен је напон, што је омогућило рад блока у електрани А. Осам дана касније, извршен је најжешћи напад из ваздуха са по две разорне бомбе на оба разводна постројења у трафостаници „Обреновац“. Оба постројења су претрпела велику штету, уништен је и интерконективни трансформатор 400/220 kV, а оштећена је и командна зграда.
Информације о ваздушној опасности добијане су од Савеза радио-аматера Србије
Тог јутра се окупила група запослених и руководилаца и, без панике и страха, сагледала последице бомбардовања, направила план за хитну санацију која ће обезбедити сигурну функцију преостале исправне опреме. У току договора око радова, изнад постројења је у бришућем лету прелетео авион и бомбардовао далеководни стуб на обали реке Саве. Неколико минута после овог напада, зачула се експлозија бомбе у селу Звечка, удаљеном око три километра, где је бомбардован највећи антенски систем Радио Београда. Истог дана су формиране екипе запослених у ТЕНТ А и специјалиста из других фирми како би се оспособио део разводног постројења 220 kV.
САНАЦИЈА и модернизација трафостанице: Радило се сваког дана од јутра до вечери, а прекидало се само када је стизало обавештење о ваздушној опасности. Поуздане информације о ваздушној опасности добијане су и преко пејџера, од Савеза радио-аматера Србије.
Са великим пожртвовањем радника и ризицима по њихову безбедност, уклоњена је оштећена опрема, а затим је проверавана остала опрема са којом су формирана „нова“ разводна постројења. У појединим данима радило је више од 100 радника разних специјалности. Недостајућа високонапонска опрема набављена је од „Минел Расклопне опреме“, Београд и од „Енергоинвеста“, Српско Сарајево.
ОБАРАЊЕ РЕКОРДА
КАДА је саниран део постројења 220 kV, приступило се припреми за стављање први пут под напон три далеководна поља што је урађено за 48 сати. У разговору са колегама, који су овакве радове обављали у мирнодопским условима, рок за извршење послова овог обима износио је више од месец дана.
Посебан проблем је био недостатак опреме за управљање и заштиту, која је била релејног типа, произведена пре неколико десетина година већином у иностранству. На предлог инжењера и уз сагласност пословодства ЈП ТЕНТ, одлучено је да се изврши комплетна модернизација управљања микропроцесорима, који су повезани са даљинским станицама и централном радном станицом у којој је инсталисан програм SCADA. Примена рачунарске технике захтевала је и нову технологију преноса сигнала и мерених величина применом оптичких каблова.
ВРЕМЕНА није било да се прво ураде пројекти и комплетна документација, већ су електричне шеме цртане на лицу места и одмах је вршено повезивање и провера. Комплетну рачунарску опрему испоручио је Институт „Михајло Пупин“, а у сарадњи са запосленима ТЕНТ. А, урађено је програмирање, испитивање и пуштање у рад. Све је рађено у ратним условима, без већих грешака и у изузетно кратким роковима.
Отклањање кварова и она прва, непосредна санација штете на разореним постројењима одвијала се током ратног стања. Зато се увек треба сећати тих људи и фирми. Све то су радили запослени у ТЕНТ, а и специјализоване екипе следећих предузећа: „Електроисток“ - Изградња, Београд, Институт „Михајло Пупин“, Београд, „Минел - Расклопна опрема“, Београд, Институт „Никола Тесла“, Београд, „Енергопројект Ентел“, Београд, „Термоелектро Енел“, Београд, „Минел трансформатори“, Београд, затим, „Енергоинвест“ Српско Сарајево, Електропривреда Црне Горе, „Електромонтажа“, Никшић, ЈП „Електродистрибуција Београд“ - Погон Обреновац, „Енергомонтажа“, Београд, „Јадран“, Београд и Занатска задруга „Слобода“, Обреновац.
Институт "Михајло Пупин" је у рекордном року обезбедио рачунарску опрему
„ЗБОГ дејстава разорним бомбама по трафостаници 400/220 kV, на коју је прикључено шест термоблокова ТЕ „Никола Тесла“ А, прекинута је веза електране са преносном мрежом. После безбедног заустављања свих агрегата и делимичне конзервације осталих постројења, електрана је била ван погона 12 дана. За поновно кретање у погон и потпалу котлова било је неопходно да се термички припреми мазут (који је био потпуно хладан). Наиме, за коришћење мазута неопходно је да се загреје око 100°С. Како је стара помоћна котларница демонтирана пре десетак година, на сцену је ступила парна локомотива Југословенске железнице. Идеја је потекла од искусних руководилаца и железничара Железничког транспорта електране. Индустријским колосеком, којим се превози угаљ из РБ „Колубара“, стигла је парна локомотива са помоћним вагоном у коме је била посебна врста угља.
Локомотива је постављена на колосек у близини резервоара мазута и њен котао је металним цревима повезан са цевима грејача у резервоару. Рутинском потпалом котла локомотиве, појавио се беличасти дим који се уздизао изнад електране и као да је пркосио њеним високим димњацима. Када је воденом паром из локомотиве мазут загрејан, успостављена је циркулација кроз инсталације блокова 1 и 2. Прва потпала ватре извршена је у котлу блока 2 који је и синхронизован 9. јуна, као и блок 1. Парна локомотива је остала у електрани још десетак дана као нужни извор водене паре у случају престанка рада свих котлова. То се није догодило, иако је било веома сложених и ризичних стања у електроенергетском систему до престанка агресије.
СУТРА: САЧУВАТИ ЧОВЕКА И ОБЕЗБЕДИТИ СТРУЈУ
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (2)