ФЕЉТОН - ИЗЕТБЕГОВИЋ ТРАЖИ РАТ ПО БИЛО КОЈУ ЦЕНУ: Алија одбио да потпише историјски споразум о заједничкој држави са Србима
ЈОШ од 1991, Изетбеговић врши саботажу споразума који би одржао једну више или мање мултинационалну Босну.
Чујмо једног од његових саветника, Адила Зулфикарпашића, који је био један од оснивача муслиманске партије СДА: „У јесен 1991. рекао сам му да отворено поразговара са Србима. Желели смо једну суверену Босну, али могли бисмо предложити конфедерацију која им даје самосталност. Српски саветник и ја били смо припремили историјски споразум, били смо у Изетбеговићевом кабинету и донели смо му документ да га потпише, али видео сам како је постајао све узнемиренији. (...) На крају, Изетбеговић је одлучио да одржи референдум за независност без босанских Срба. И сукоби су опет почели.“ Потврђена од њему блиског човека, Изетбеговићева одговорност је јасна.
У СТВАРИ, Срби из Босне одбијали су да „за важну политичку одлуку представнике једне националности стављају у мањину коалиције друге две националности“. Али муслиманске и хрватске партије наставиле су да припремају независност. Као када би, у Белгији, већински Фламанци наметали промене без поштовања гарантија које Устав јамчи становницима француског говорног подручја.
Уосталом, касније ће на известан начин Изетбеговић признати своју одговорност! У једном интервјуу 1993, он ће потврдити: „Начинили смо свој избор, али исто тако могли смо и да одемо на другу страну. Цена тог избора је висока, а мора се платити. Ако сам ја крив, онда то више није Караџић. Могли смо да избегнемо тај сукоб да смо остали у јединственој Југославији, али желели смо своју независност. Крајем 1991, створили смо Патриотску лигу да бисмо припремили рат.“
Дакле, супротно од створене слике, Изетбеговић је хтео рат. По било коју цену. Добро је знао да би распад Југославије довео до „етничког чишћења“. То такође произлази из сведочења славног филмског режисера Кустурице, који је бошњачког порекла: „Упознао сам Изетбеговића после избора. Тада ме је замолио да га упознам са Добрицом Ћосићем (тада председником Југославије - прим. ред.). Што сам и учинио. Обојица су се сложила око чињенице да ће, ако Југославија нестане, доћи до етничког премештања’ и да ће сваки народ живети на својој сопственој територији.“
УПРКОС тако изазваним драмама, бошњачки председник остаће поклоник рата за све време сукоба. Британски „Индепендент“ износи његов став на Конференцији у Лондону у августу 1992.: „Изетбеговић је рекао како га занима једино војна интервенција са било које стране, у корист легитимне владе Босне. Није показао никакво занимање за одлуку Конференције да се појача пратња хуманитарних конвоја.“
У мају ’94, један члан генералштаба Унпрофора у Босни тврди: „Данас, једино муслимани заиста желе да наставе рат. Нико се неће усудити да то отворено каже, а међутим, то је неизбежна војна логика.“ Два месеца касније, један британски посланик рекао је да је био „згрожен“ када је чуо Изетбеговића и његовог премијера Силајџића како изјављују да желе рат. Та ратна жеља показиваће се до последњег тренутка. У јесен ’95, чак и након закључења једног мировног споразума, премијер Силајџић изјављује: „Моја војска припрема напад на Бањалуку.“
КРАЈЕМ '95, Алија Изетбеговић одлази у Париз у званичну посету. Дневни лист „Либерасион“ извештава о овој посети на начин који допушта - а то је веома ретко - да се повежу конци припремања позоришне представе...
„На степеништу на улазу у Јелисејску палату, председник Изетбеговић изговара речи мира које његови француски саговорници не крију да желе од њега да чују како би се избегао и најмањи 'погрешан тон' у тренутку када авиони НАТО бомбардују српске положаје: 'Чим се вратим у Сарајево, учинићу све што могу како би мир на правичној основи био успостављен. Убеђен сам да идемо ка миру.' Коментар једног француског официра: 'Схватио је поруку. Било би погубно када би одреаговао поздрављајући, на пример, улазак у рат западњака на страни Муслимана. Што он то стварно мисли, друга је прича.' „(...)
Аријана Мнушкин поздравила је Изетбеговића. Режисерка се постарала да окарактерише ту Босну због које су њени пријатељи и она помишљали да ступе у штрајк глађу, Босну потписницу декларације о Правима човека- и жена', Босну која поштује верске, политичке и родне слободе мањина: „Овог председника примамо са огромним поштовањем, председника мултикултуралне, мултиетничке и политички световњачке Босне'. 'Надам се да нећете бити разочарани`“ одговорио је Алија Изетбеговић."
Али, тврде нам у 1992, бошњачка војска окупља све народности, а српски официри у њој заузимају високе положаје. Касније ћемо сазнати да су ти официри, по сопственим сведочењима, представљали само украс, да нису учествовали у изради стратегије и да су били, одавно, стављени у безизлазан положај. У децембру ’92. српског генерала Дивјака, наводно „броја 2“ те војске, чак је ухапсила... муслиманска милиција! Касније, он ће изјавити: „Ја сам командант на другом месту у војсци, али без икакве власти. На нивоу командних положаја, понашање је било различито кад се радило о војницима српске и хрватске народности. Стварно, то је етничко чишћење. Данас у војсци налазимо само 1% Срба и 1% Хрвата.“
То баш и не изненађује. Које је име режим дао једној од бригада те војске? „Ханџар“. Управо име, педесет година раније, једне од муслиманских СС дивизија које су се истицале својим антисрпским свирепостима!
ШИРЕЊЕ ИСЛАМА
ИЗЕТБЕГОВИЋ, говорили су нам на почетку ратаа, брани „мултиетничку Босну“. Али погодите који ће бити, на међународној позорници, први чин независне Босне? Приступање Организацији исламске конференције. Тако је „та већински хришћанска земља (37% православних Срба и 19% католика Хрвата) постала члан једне организације којом, како је познато, владају Иран и Саудијска Арабија, две од најактивнијих држава у ширењу исламског фундаментализма“.
ЏОРЏ КЕНИ био је задужен за досије о Босни у Министарству иностраних послова Сједињених Држава до своје оставке у августу '92. године... Две године касније, он осуђује Изетбеговићев режим...
Референдум за независност Босне и Херцеговине одржан без босанских Срба
„Немојмо се заваравати о природи бошњачке владе. Само зарад оног намењеног спољном свету бошњачка влада одржава привид 'мултиетничког' карактера, због очитог разлога да мултиетничка држава боље омогућава добијање међународне помоћи" „Оно што је на почетку било бошњачка мултиетничка влада, изабрана законитим путем, постало је екстремистички и антидемократски муслимански ентитет. Сада, видимо етничко чишћење које спроводе муслимани, паралелно са етничким чишћењем Срба, и безумну одлучност председника Алије Изетбеговића да ратује против свог дугогодишњег ривала Фикрета Абдића, муслиманског дисидентског вође из северозападне Босне, запаливши тако последњу област земље коју је рат био поштедео. (...) Клика политичара националиста која окружује Изетбеговића није способна да објасни шта се може добити продужавањем борби".
СУТРА:ПОЗИВ МУСЛИМАНИМА ДА СВАКО УБИЈЕ ЈЕДНОГ СРБИНА
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)