ФЕЉТОН - БИЛА ЈЕ ВЕОМА ЧВРСТА И ЈАКА ЗА ЖЕНСКО ДЕТЕ : У данима одрастања Милунка је сазнавала горку стварност Срба на Косову и Метохији
МИЛУНКА Савић, неписмена чобаница са поткопаоничких ливада, храбра ратница и непогрешиви бомбаш у балканским и Првом светском рату од 1912. до 1918. године, рођена је 28. јуна 1892. године, по старом јулијанском календару, у врлетном засеоку Копривници, недалеко од села Ковачи-Баре у околини Јошаничке Бање у општини Рашка.
У књигама рођених које су се водиле у цркви Успења Пресвете Богородице у Јошаничкој Бањи, записано је да је најстарија кћи сељака Раденка и домаћице Данице Савић, рођена у месту Ковачи-Баре, вероватно због тога што је Копривница припадала тој сеоској Месној заједници. Крштење прве радости породице Савић обављено је по српском православном обичају у поменутој цркви 10. јула исте године. Напредна новорођена беба, добила је од куме Станке, кћери Јоксима Бојовића из села Баре, име Милунка.
У нетакнутој и богомданој природи, Милунка је расла и развијала се брзо и здраво. Од малена родитељи су јој поверавали, испрва лакше, а потом и све сложеније обавезе у кући и на имању, јер је то у селу неминовно да би се опстало у тешким условима. Милунка је кроз посао и обавезе упознавала свет око себе, јачала и израстала у стаситу и јаку девојку, вичну свим сеоским задацима. Као и у другим сеоским кућама и Милункин је први и најважнији задатак био да брине о овцама и свињама, да их чува и напаса, јури за говедима којих је такође било.
О ДАНИМА одрастања Милунке забележено је казивање најстаријег живог потомка фамилије, Живана Савића из Доње Трепче код Чачака.
„...Милунка је као и сва остала сеоска деца детињство провела чувајући стоку испод планине Жељин. У дугим летњим данима, гледајући од старијих, деца су смишљала разне игре, као што су скок удаљ, трчање уз планину, бацање камена с рамена, вучење конопца, гађање у биљегу, игра клиса... Милунка је била веома несташна, што би народ рекао - ма’нито дете. Учествовала је у свим играма заједно с мушкарцима. Била је веома чврста и јака за женско дете. На конопац је сама могла да одвуче по двоје-троје њих. У гађању је била непогрешива и готово никада није промашивала. Могла је најдаље од свих да баци камен. Могла је да убаци камен у највише гнездо на дрвету. Рвала се са мушкарцима и често побеђивала. Увек је штитила слабије, па се често тукла и с јачима од себе, да би неког заштитила. Старији су често говорили - онај Раденков ’ајдук, штета што није мушко.”
После рата и Милунка се присећала свог детињства па је знатижељним новинарима испричала:
„Ми, чобани, смо се играли разних игара. Једна од најомиљенијих била је гађање у биљегу. Узели бисмо неки предмет, камен или штап, заболи га у ливаду и са одређене даљине гађали камењем. Омиљена забава нам је била да брзо гађамо крље и разне предмете што их је плаховита река Ибар носила. Скоро увек сам побеђивала”.
ВЕЋ одрасла девојка Милунка у дружењу са вршњацима на пашњацима, прелима, сеоским заветинама и вашарима упознавала је и околину у којој је рођена и одрастала. Упијала је лепоту краја којом протиче плаховита река Ибар. Стасавајући у лепом, а врлетном крају, Милунка Савић сазнавала је и горку стварност српског живља у поробљеним крајевима Рашке области, Косова, Метохије и Старе Србије. Свакодневно је слушала потресене приче избеглица који су због пљачке и покоља Арнаута и Турака бекством у Србију спасавали живу главу. Ти догађаји додатно су оптерећивали њу и све друге људе који су се у суровим поткопаоничким селима борили за биолошки опстанак.
Из тих скупина родили су се четници, као организована народна снага за одбрану од турске најезде. Носили су народну ношњу: сукнено одело, опанке, шубару с металним грбом Краљевине Србије. Били су различито наоружани: револвер, пушка, бомбе, кама, реденици са муницијом преко рамена. У торбици - најнужнија опрема и нешто хране.
СИТУАЦИЈУ су додатно компликовале тежње суседних балканских држава које су ишле ка припајању Македоније својим територијама. У Софији је образован Врховни македонски комитет (врховисти), а у Грчкој Мавиде - с циљем да се боре за присаједињавање Македоније Бугарској, односно Грчкој. Средином септембра 1903. године у Београду је, пак, основана Српска револуционарна четничка организација, чији је циљ било формирање, обучавање и опремање људства за четничке јединице и акције на територији Старе Србије. На челу те организације био је Централни револуционарни одбор, који су сачињавали академици, професори, лекари, официри, државни саветници...
Њихов задатак био је стварање материјалних и финансијских услова за прикупљање, обучавање и отпремање људства у четничким јединицама. У Врању, Нишу, Лесковцу, Крагујевцу и још неким местима основани су одбори за четничку акцију. Прва српска четничка чета основана је 11. јуна 1903. у Београду на предлог др Милорада Гођевца, начелника Санитета београдске општине, и уз знатну новчану помоћ родољубивих грађана из разних крајева Србије, међу којима се истицао познати београдски трговац Лука Ћеловић Требињац. Чета је истог месеца пребачена у Стару Србију.
Српска влада је тајно али упорно подстицала и помагала стварање четничких добровољачких одреда у Србији и њихово убацивање на територију Старе Србије и дела Вардарске Македоније. На челу тих одреда били су српски официри „у оставци”, међу којима је био и Војин Поповић - војвода Вук.
ПОСЛЕ 1903. године, чете су се намножиле, па су подељене на скопске и вардарске. Ове последње носиле су бело одело од ваљане вуне, украшено црним гајтаном. Предводиле су их војводе: Глигор Соколовић из Небрерова код Прилепа; најстарији четнички војвода Мицко Крстић Павловски из Латова (Кичево); Јован Долгач из македонског Пореча; Јован Стојковић Бабунски, из околине Куманова; Доксим Михаиловић, Спаса Гарда, Василије Трбић, Ђорђе и Ванђел Скопљанче, Петко Илић, Коста Миловановић Пећанац...
Непосредно пред избијање Првог балканског рата 1912- 1913. године, српске чете повукле су се из Старе Србије. На Козјаку је остала једна група четника, а под командом војводе Вука, и једна у околини Велеса. Четничка акција почиње да слаби. Престала је 1912. када су балканске државе закључиле Балкански савез.
Пред почетак балканског рата, 1912. године, Милунка је ушла у 20. годину живота. У Копривници су се сви чудили што се та стасита девојка не удаје, прегазиће је време, штета, лепа и кршна планинка усрећила би сваког момка, а у кући била би вредна рука за обављање многобројних пољских радова. Милунка о удаји није размишљала, пратила је шта се у њеном пограничном крају и држави дешава и ковала планове о томе како да и она буде део строја за ослобођење српског живља у окупираним територијама под турском управом.
ПРИПРЕМЕ ЗА УЈЕДИЊЕЊЕ
КРАЈЕМ прве деценије XX века малобројна Србија (2.922.000 становника) одлучно се припремала за рат, за ослобођење српског народа у Старој Србији од турског ропства. Економски још увек слаба, ипак је могла да прехрани и опремом снабде своју војску (350.000 људи) јер је рат против Турака, вековног угњетача, жељно ишчекиван. Сви су га са одушевљењем прихватали и учествовали би у њему јер би донео коначно ослобођење и уједињење Срба на заузетим просторима.
СУТРА: ДЕВОЈКА ПОД ИМЕНОМ МИЛУН ПОСТАЈЕ БОМБАШ
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)