ФЕЉТОН - ТОДОР КАДИЋ ИЗМЕЂУ ИСТИНЕ, МИТА И ЛЕГЕНДЕ: Легенде говоре да су Кадићи у своје време били најјаче братство у племену
КО ЈЕ, у ствари, био Тодор Кадић и како се на самом крају јула мјесеца 1860. године нашао на которској риви с кубуром из које ће испалити смртоносни хитац у тадашњег господара Црне Горе и првог њеног свјетовног владара Данила Станковог Петровића, још увијек ,и поред бројних текстова и историјских расправа на ову тему, није разјашњено.
Оно у шта ,међутим, не може бити сумње јесте да се тајна дуже памти него јасна истина,јер како на једном мјесту биљежи Меша Селимовић, живот народа је глад,крв, биједа, мучно таворење на својој земљи и глупо умирање на туђој, јер великаши ће се вратити кући да причају о слави и да преживјелима пију крв. Али што каже ловћенски тајновидац премудри Владика Раде који је на самртној ури тестаментом оставио престо Црне Горе свом синовцу Данилу I Петровићу , „ свак је рођен да по једном умре, част и брука живе довијека.“
То је очигледно боље од других знао и Тодор Алексин , васпитаван и подигнут уз епску пјесму као младић на најбољим примјерима чојства и јунаштва у своме братству и племену.Јединац међу седам сестара, изузетне физичке снаге и духовне љепоте, изгледа да је сам себе препоручио за прво школовање на Цетињу, а потом и прву државну, неки извори кажу перјаничку, службу код Владике Рада – Петра II Петровића Његоша, а затим и код његовог насљедника гдје ће једно вријеме обављати дужност камалијера ,што би у преводу значило неку врсту дворске послуге на двору.
Тодор Кадић је постао, а за многе и данас остао и мит и загонетка. Народ је од тога направио много прича и легенди.
ПО ЈЕДНОЈ легенди, неки од Кадића који се међу првима населио у Бовану, донио је однекуд из планине и насред села посадио једну букву. За чудо, букви се ту нешто угодило, примила се и порасла као да је у планини. Сви су је пазили и чували као најљепшу воћку и она је временом постала збориште села. Под њом су се окупљали на сеоским славама и весељима или кад је ваљало одлучити о заједничким пословима и проблемима.
По тој легенди, наводно, на једном таквом братственичком весељу и окупу, сви су пјевали и играли, само је некаква баба — звали је баба врачара — сједјела по страни и плакала, а стално погледивала уз горостасну букву. Види то неко и пита је шта јој је и зашто плаче кад су сви остали весели и раздрагани:
— Е, моја ђецо, и ви бисте плакали да видите оно што ја видим. Неће дуго проћи, а од свега овога, ове силне љепоте људи, кућа и имања, неће остати ни трага. Упамтите добро: док је буква на сред Бована — биће Бован буздован, а кад нестане букве са сред Бована — биће Бован баздован! А како ја видим, букви су избројани дани…“
ГРОХОТОМ се сви насмијаше бабином пророчанству и нико није марио за њега све док мало потом некаква страшна олуја није заиста оборила букву и док у селу нијесу заређале несреће и наступило ископање, баш како је баба казала.
„Ово је било једно од најјачих братстава у племену до 1860. године – пише Петар Шобајић у својој позантој књизи 'Бјелопавлићи и Пјешивци“ први пут објављеној у Београду 1920. године – када је Тодор убио кнеза Данила, те су сви прогнати. Живели су у Бовану где се и сад познају велике зидине њихових кућа...“.“
„За Кадиће - пише даље Шобајић - говоре да су у своје време били најјаче братство у племену. Мах су почели губити од онда, од краја 18. века, кад су се Бјелопавлићи припојили уз Црну Гору. Били су задрти племеници и нису хтели имати никекве везе са владикама и Црногорцима, њима су увек насупрот стајали. То их је и сломило, а ојачало њихове противнике Бошковиће, који су баш услед везе са Црногорцима све више јачали...“
Шобајић истиче да је надгорњавање Кадића и Бошковића трајало све до убиства књаза Данила и истраге Кадића:
„КАД је због увреде и срамоте, коју је књаз Данило нанео племену дошав са својом свитом у манастир Острог, где је тражио да му перјаници доведу и сестру Тодора Кадића , а овај убио кнеза, прогнати су Кадићи из племена. Предање осуђује сердара Мата Рамова Бошковића за изгнање Кадића из племена – 'јер их је он узео на душу' “- закључује Петар Шобајић.
Из тог времена је сачувана још једна легенда везана директно за Тодора Кадића, која, као и ова претходна, може бити плод маште оних који су касније покушавали објаснити трагедију Кадића.
НАВОДНО, негдје у првој половини деветнаестог вијека, кроз Бован је наишао некакав светогорски калуђер. Да ли је био наумио у Острог или куд друго, није ни важно, тек ноћ га је стигла у Бовану и ваљало му је ту негдје преконачити. Упуте га код браће Алексе и Николе Кадића, великих домаћина, и калуђер право њиховој кући:
— Помага бог домаћине!
— Бог ти помогао, пресвети оче! — срео га Алекса на вратима.
— Јеси ли рад конакџијама ноћас, домаћине?
— Јесам, пресвети, и да вас је вишина, ма смо ноћас мало у неприлици.
— У каквој неприлици, забога?
— Жена ми је, да простиш, ђетиња и ево је на мукама данас од неко доба, никако да се растави с приновом...
— То је божје давање није неприлика, добри домаћине, сретњијема се ђеца рађају. И да знаш, ноћас нећу никуд испод твојега шљемена…
Алекса и Никола се порадовали ненадноме госту. Још из Свете Горе! Понадали су се да би им калуђер могао донијети срећу, да би те ноћи бог могао бечнути на њихову кућу да у њој проплаче мушко дијете. Никола, наиме, није имао дјеце, а Алекса је имао седам кћери и сви су се понађивали да би у осмом бремену могло коначно бити мушко.
ОЗНАКА ЗА ИДОЛА
ПЕТАР Шобајић, књизи "Бјелопавлићи и Пјешивци", за село у којем су живјели Кадићи, у једној напомени каже: "Име селу Бован, где су живели Кадићи, је остатак из предхришћанског доба" и додаје, позивајући се на К. Јиречека, да је тај израз, Бован, "служио код старих Срба за ознаку идола".
СУТРА: ТОДОР ЈЕ КАО ДЕЧАК ПРЕЖИВЕО УЈЕД ЗМИЈЕ
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)