ФЕЉТОН - ТОДОРОВИ ПОСЛЕДЊИ САТИ ПРЕД ВЕШАЊЕ: Последње Кадићеве речи су биле - "Боже и мајко Богородице, прими моју грешну душ
КРИВИЧНА расправа при Окружном суду у Котору против Тодора (Тоша) Кадића из Бјелопавлића у Црној Гори, убице црногорског владара књаза Данила Петровића Његоша, одржана је 18. септембра 1860. године.
Тодо или Тодор Кадић Алексин из Бована у Бјелопавлићима, Црна Гора, стар 30 година, висока стаса, коса, очи, обрве и брци црни; висока чела, нос, подбрадак и уста правилни, лице обло и од краста оштећено, чврстог тјелесног састава, погледа живог, обличја генијалног, мајестралног хода, православне вјере, ожењен са породом, посједник.
Говори: српски, талијански, арбанашки, понешто турски, а пише српском ћирилицом.
Окривљен ради тајног уморства његовог величанства књаза Црне Горе, Данила Петровића Његоша, вечери 12. августа у 7 сати и 45 минута, године 1860. путем експлозије кубуре на капсул.
Окривљени је био саслушан исте вечери свестрано и на темељу изведених доказа утврђено је да ублажавајућих околности у корист оптуженика нема, ако се изузме његово пређашње добро владање и што је био подбоден на злочин због претрпљених прогонстава од стране Књажевине, олакшавајуће које му ништа не помажу у садашњем случају.
Државни тужилац предложио је смртну казну, означивши злочин као потајно уморство.
Бранитељ Никола Д. Ђовани ц. к. окружни савјетник, напротив је означио злочин као просто покушајно уморство и предложио да се оптужени ослободи ради помањкања доказа.
Дана 19. септембра у 6 сати послије подне Окружни суд је прогласио да је Кадићу пресуђена смртна казна.
Дана 20. осуђеник је у 10. сати прије подне уложио жалбу против поменуте пресуде и његов бранитељ дана 26. септембра предао је с притужбу, али је све то одбијено .
Првог дана када му је прочитана смртна пресуда, пјевуцкао је у тамници и говорио да је Књаз погинуо као пас, а да ће он умријети као хришћанин. Следећег дана, мислећи о себи, затражи да му донесу из тамничке православне капеле духовну књигу коју је по цио дан читао, припремајући се грозном часу који је очекивао.
ДЕСЕТОГ октобра 1860. године у 4 сата Кадић је приведен у Окружни суд, гдје му је речено да се има објесити дана 13. октобра у 9. сати прије подне. На то жалосно саслушање Кадић, без икаквог снебивања и плашења мирно изусти ове ријечи: „Срећно било Цару и овом свијетлом суду, а на чудо и на јаде ономе који ме је на ово нагнао”. Затим је враћен у тамницу и одведен у цркву св. Николе која се налази код тамнице.
Зором, 13. октобра, обавио је свету тајну исповијед, затим даде позвати судског истражитеља и државног тужиоца, и с њима се разговарао један сат. Мало затим нашли су се у капелици војни православни свештеник, парох Косто Јовановић и неколико официра и неколико приватних особа, којима је Кадић одржао свој говор:
„ ....Ја сам се исповиједио најприје Богу, па судијама, а сад ћу вама господо моја.Сада покојни Књаз Данило Петровић хтио је да ми одузме живот јер сам одбио да послушам његове крвничке наредбе. Тај мој одбитак поштедио је живот многим невиним људима.
Приморан сам био да оставим отаџбину, старе родитеље, младу супругу и два невина сина да би сачувао главу. Књаз даде побити пет чланова моје родбине, конфисковао је моју имовину и присилио моју сестру да се преуда још за живота мужа, који је био присиљен да бјежи и да сачува живот. Моје пребивање у Аустрији није се хтјело трпјети, нијесам могао добити пасош за Русију да би се код светог Синода потужио на претрпљену срамоту због преудаје сестре.
С једне стране гонио ме је Књаз, а с друге стране Француски вицеконзул у Скадру. Обојица су тражили моју смрт. При свим тим гоњењима, и поред наговарања, никад нијесам, нити се хтио одлучити да убијем Књаза, али када сам дознао да је на моју главу ставио барбарску уцјену од 500 форинти ријешим се да наплатим свој живот за цијену много вишу, да га убијем ма гдје га будем затекао...
Ја сам смрт заслужио, моје кривице и оне Књажеве биле су претешке земљи, па је морала да нас прождере. Обојица смо били кривци и ето нас до мало обојица под земљом, али ја умирем с једном жалости што сам пролио невину крв. За вријеме мог бављења у Цариград, убио сам, без икакве његове кривице, брата онога који се, по наредби Књажевој, оженио мојом сестром. То је једино што ме гризе савјест, али је Бог велик и милостив па се уздам да ће ми опростити...“
У ЗАПИСНИКУ са суђења још стоји... Када је Кадић видео постројену војску испред тамнице и чуо ударање добоша, рече: „Браћо, треба се опрашћати”. Замолио је да му донесу чашу вина и да му дозволе да попуши цигарету. Пошто би удовољено весело рече: „Сад хајдемо.“
У том часу хтјели су му ставити капу на главу, али он то учтиво одби изјавивши да се спрема приступити пред свевишњи божји суд па да ће то урадити гологлав.
Попе се тада на степенице вјешала и изговори последње ријечи: „Боже и мајко Богородице, прими моју грешну душу.“ У 9 сати и 27 минута било је све свршено око вјешала и у 9 и 29 минута Кадић је већ био мртав.
САХРАЊЕН У ШКАЉАРИМА
ТОДОРОВУ смрт забиљежио је тадашњи православни парох которски протојереј Константих Јовановић у Матици умрлих которске парохије за годину 1860. под редним бројем 43. која се и данас чува. Овај податак обесмишљава тврдње појединих савремених историчара, да је хапшење, и суђење и вјешање Тодора Кадића била, уствари, лакрдија, лицемјерна режија и фарса Аустроугарске, која је ,тиме хтјела да докаже да она није организатор и наручилац атентата на књаза Данила, који је, наводно,за њен рачун узвршио Тодор Кадић. Сахрањен је на православном гробљу у Шкаљарима као и сви преступници из Црне Горе тога времена, али гроб није обиљежен.
КРАЈ
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (1)