ФЕЉТОН - НАТО ОДЛУЧУЈЕ ДА ОДЛОЖИ АГРЕСИЈУ ЗА ПЕТ МЕСЕЦИ: НАТО агресор је предвиђао уништавање свега редом... по систему "спаљене земље"

ИЗ „УКРАДЕНИХ“ докумената се видело да је операција НАТО пакта којом је планирана агресија на СР Југославију названа „Балканска зима“ и да је требало да отпочне 13. октобра 1998. године у јутарњим часовима.

ФЕЉТОН - НАТО ОДЛУЧУЈЕ ДА ОДЛОЖИ АГРЕСИЈУ ЗА ПЕТ МЕСЕЦИ: НАТО агресор је предвиђао уништавање свега редом... по систему спаљене земље

Немачки генера Клаус Науман, Фото Профимедија

План је обухватао четири фазе и три зоне дејства: прва зона било је Косово и Метохија, друга зона централна и јужна Србија, а трећа зона остатак Србије северно од Крагујевца.

Прву фазу требало је завршити у року 24 сата и она је предвиђала уништење кључних војних положаја. Друга фаза је звана „фаза ултиматума“ и предвиђала је наставак уништавања циљева у Србији, уз постављање оштрог ултиматума и захтева председнику Србије Слободану Милошевићу да капитулира. Ако то не учини, ишло би се на проширење циљева и уништење кључних војних и енергетских потенцијала земље.

Након прве и друге фазе остављено је време од 72 сата да би се Милошевић принудио да капитулира, а ако не пристане на капитулацију, наступиле би и трећа и четврта фаза. Трећа и четврта фаза биле су такозване фазе апокалипсе, у којима је предвиђено да се уништава све у Србији, јер НАТО не би била прихватљива одлука руководства Србије да не призна капитулацију. Предвиђено је уништавање свега редом: енергетика, привреда, хидросистеми, бране, путеви..., по систему „спаљене земље“ и потпуног уништења. План је стога предвиђао огроман број циљева - само је ЦИА доставила 900 приоритетних циљева које треба уништити.

КАДА су у Обавештајну управу Генералштаба стигле информације о плановима агресије НАТО пакта, више није било ни времена али ни разлога за некакве неверице и сумње у резултате Милановићеве обавештајне операције. Достављени су апсолутно уверљиви и алармантни подаци које нико више није могао потцењивати и предузете су хитне превентивне и заштитне мере у целој земљи да губици буду избегнути или смањени. Војска је хитно извршила дислокацију и дисперзију свих јединица и објеката који су били потенцијални циљеви и постигнут је потпуни стратешки ефекат. Народски речено, ниједан потенцијални циљ НАТО алијансе „није освануо тамо где је омркнуо“, а према инфраструктурним објектима које није било могуће померати предузете су више мере ПВО заштите. Све је одложено због тога што је морало бити одложено, али се од акције није одустало, и агресија је изведена у марту идуће године.

БИО је то, дакле, огроман успех обавештајне операције коју је водио генерал Милановић, толико велики да већи не може бити. Наравно, теоретски увек може боље, али у пракси - тешко. Његова успешна операција одложила је НАТО агресију за читавих пет месеци, подужи период који је омогућио нашој војсци и држави да изврши квалитетне припреме за одбрану. Поред тога, обезбедио је још један дужи период нашој држави за дипломатске активности како би агресија била спречена, иако се касније испоставило да то није било могуће јер је управо демонстрација војне моћи била неопходна НАТО пакту; по њиховим мерилима, СРЈ (Србија) им се, као вечити трн у оку, учинила као идеална мета. Генерал Милановић је преко својих извора пратио реакције Команде НАТО пакта на противмере које је предузимала СРЈ, и установио да су оне изазвале праву панику и збрку код командног кадра непосредно пред покретање агресије. Наравно, био је у току са свим дешавањима и у свим осталим институцијама Алијансе. Тако нам генерал Милановић у неформалном разговору објашњава шок и неверицу код кључних генерала у Команди НАТО пакта када је извиђање пред почетак агресије показало да су дефинисани и прецизно одређени циљеви једноставно нестали:

“Они су сматрали да ће са 25 одабраних и уништених циљева Југославија бити поражена, и да ће морати да капитулира. Јер, кад немаш авијацију, радаре, ПВО, кључна складишта, у великим си проблемима. Њихове процене биле су да ће бити брзи и ефикасни и да ће бомбардовање успети! Када су 7. и 8. октобра Американци извршили последње снимање циљева (радара, ракетних положаја, магацина...), нису ништа открили. Све је пребачено на друге локације и почела је такозвана стратегија дисперзије - по српски „где омркне, ујутро не осване“. И читав рат је тако било. Пошто су били у мраку, настављено је тражење циљева. Они су, наравно, тада одустали од агресије, и ушли у преговоре са Милошевићем око повлачење неких снага!“

НАТО, наравно, није саопштио ни да је планирао операцију, нити да је одустао од ње. То је до детаља открио наш обавештајац. У плану операција, које су након сазнања да циљеви не постоје одложене, као саставни део агресије планирана је копнена акција одмах након ракетирања и бомбардовања зацртаних циљева, а предвиђала је упад 70.000 војника на територију СР Југославије. На овај начин пратити само формирање планова агресора, ток корекција, измена, допуна и свега друтог што прати усаглашавање тако великог војног система, обавештајни је успех првог реда, а наш оперативац је управо то учинио. Јер, шта је уопште врхунска тајна ако то нису будући планови ратних операција, чијом би се провалом повећали губици и смањиле шансе за постизање циља?! О томе је генерал Милановић говорио новинарки Вечерњих новости Дубравки Савић 2. априла 2008. године, у интервјуу под насловом „Српски шпијун провалио НАТО“:

„ЗВУЧИ интересантно да је копненој операцији највећа кочница била Немачка. Ова земља је имала у јулу задатак да отпочне с планом копнене операције. Првим планом копнене операције, са различитим правцима уласка, било је предвиђено 15.000 до 17.000 људи.

Даљим анализама су усложњавали ситуацију, суочавајући се са могућношћу отпора, и повећали контитент на 25.000, затим на 35.000-45.000, да би се закључио на 70.000. Немачки шеф Комитета НАТО, Генерал Науман, при том је сваки пут подизао тај број, и то из два разлога. Плашио је остале чланице могућим НАТО жртвама и указивао на то да нико такве снаге неће моћи да пошаље. Тиме је хтео да спречи Немачку да не дође у борбену ситуацију у Србији из историјских разлога. Кад год је контигент повећан, рекли су `замрзни операцију`.“

Јасно видимо да генерал Милановић није био само у току са конкретним плановима ваздушних удара, него и са размишљањима НАТО стратега током конкретизовања планова за копнене операције агресије на СРЈ (Србију). Дошао је и до тако суптилних детаља који нигде нису записани и које су могли закључити само присутни војни стручњаци - да се Немачка, као држава која се највише залагала за агресију на СР Јутославију и вршила жесток притисак на друге државе да прихвате ту идеју, тајно супротстављала копненој операцији и све време минирала њено дефинитивно планирање јер се плашила великих губитака сопствених војника.

СТРАТЕШКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ

АМЕРИКАНЦИ су 7. и 8. октобра извршили извиђање и утврдили да циљева нема и да је све премештено. Било је то за њих потпуно стратешко изненађење, потпуна парализа машинерије, све до тог степена да предвиђену агресију на Србију није било могуће покренути - била би апсолутно бесмислена и остварила би контраефекат у односу на оне циљеве које су агресори желели да постигну. Нису имали другог избора него да одустану док новим обавештајним акцијама НАТО не утврде о чему се ради. Наравно да је то за њих била тешка одлука након што су на једвите јаде и под тешким притисцима према неким својим „савезницима“ постигли „консензус“ о покретању агресије.

СУТРА: АФЕРУ "БИНЕЛ" ЛАНСИРАЛЕ ФРАНЦУСКЕ МЕДИЈСКЕ КУЋЕ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (1)

ОВО СЕ ДЕСИЛО ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Српски кошаркаши у Партизану без поена у вечитом дербију