ФЕЉТОН - ТАЈНИ ПАКТ НЕМАЧКЕ И СССР ПРОТИВ ВЕРСАЈСКОГ УГОВОРА: Заједничку производњу оружја Совјета са Немцима договарао је Лав Троцки

Приредила и превела : Вера Хорват/Пише: Андреј Сахаров

08. 06. 2024. у 18:00

СРЕДИНОМ маја 1945. године, совјетска војна контраобавештајна служба привела је мајора немачке армије Нидермајера, а нешто касније и бившег команданта 41. тенковског корпуса, генерал-пуковника Хофмајстера и, такође бившег, вођу немачке војно- авијацијске мисије у Румунији, генерал-пуковника Херстенберга.

ФЕЉТОН - ТАЈНИ ПАКТ НЕМАЧКЕ И СССР ПРОТИВ ВЕРСАЈСКОГ УГОВОРА: Заједничку производњу оружја Совјета са Немцима договарао је Лав Троцки

Немачки цар Вилхелм II лично је одликовао Оскара фон Нидермајера, Фото "Википедија"

Сва тројица била су непосредно укључена у организацију и развој сарадње између Совјетског савеза и Немачке у војној области током 20-тих и 30-тих година. Ова страница руске историје до данас је врло мало истражена. О томе како су Немци на територији СССР-а, у тајним школама, званично припремали своје војне пилоте, тенкисте и хемичаре, говори овај текст.

Политичари, дипломати и војни стручњаци који су стрпљиво радили над Версајским уговором, потписаним 28, јуна 1919. године, сматрали су, не без основа, да ће ту бити крај немачкој војној машинерији и да је њена реконструкција немогућа. Сходно тексту петог параграфа уговора, разоружавање Немачке сводило се на следеће; армија не сме имати више од 100.000 људи, а користиће се искључиво да одржава ред унутар земље; официрски корпус - свега 4.000; генералштаб се распушта И његово поновно оформљавање се не дозвољава. Строго су одређени и количина и облици наоружања, а његова производња ограничена је на одређене фабрике. Немачкој је било забрањено да поседује великокалибарску артиљерију и тенкове. Није била дозвољена ни производња и куповина подморница.

СВА ОВА  ограничења су морала бити строго контролисана од стране специјалних међусавезничких комисија, које су имале своје филијале и опуномоћенике у различитим немачким областима.

Међутим немачки официри су се прилично брзо излечили од синдрома побеђених. Полазили су од тога да држава без снажне армије и није држава у правом смислу, а да би то постала, Немачкој су потребне врхунски обучене и добро наоружане дивизије и армије. Предстојао је огроман посао, пажљиво скриван од нежељених погледа. Њиме су се бавили службеници војног министарства и генералштаба који је и даље постојао у илегали.
Као прво, у војну службу је требало позвати бивше официре, раштркане по разним фирмама, канцеларијама и грађанским училиштима, а позив је, пре свега, требало упутити официрима генералног штаба.

Капетану Нидермајеру се није дало да заврши студије на Минхенском универзитету. Он је 1920. године именован за ађутанта војног министра Хеслера, а крајем године је постао руководилац тајног реферата за немачко-совјетску војну сарадњу код главнокомандујућег пешадијским војним снагама, генерала Фон Сектеа. Генерал је био добро упознат са претходном Нидермајеровом каријером, и није сумњао да је он поуздан човек и да ће са успехом извршавати и најделикатније задатке.

БИОГРАФСКИ подаци: Оскар фон Нидермајер, рођен 1885. године, у граду Фрајсмигу (Баварска), син архитекте. Службу у немачкој армији почео 1905. године, у артиљерији. По завршетку војне школе учествовао је у научној (читај: обавештајној) експедицији у Персији, Индији, Египту, Палестини и Сирији. Пре Првог светског рата био је у тајној мисији у Француској. С почетком бојевих дејстава генералштаб га упућује на Блиски исток са циљем да убеди Авганистан да уђе у рат на страни Немачке, и да организује устанички покрет против Енглеза у Ирану, Белуџистану и Индији. По обављеном послу, вратио се у Немачку јуна 1916. године. Примио га је кајзер Вилхелм, добио је највиши орден и почео је да ради у Генералштабу. Говорио је шест страних  језика.

Широк круг интересовања, способност сналажења у сложеним војно-политичким питањима, искуство обавештајца и добро познавање руског језика, предодредили су даљу Нидермајерову специјализацију. Према инструкцијама Фон Секта, концентрисао се на практичну реализацију постигнутог договора између немачких и совјетских представника и развој војне и војноекономске сарадње. Генерални штаб Немачке је сматрао да ће у сарадњи са Русијом успети да реши важна питања као што су: одржавање неопходног нивоа знања и навика старих официра и припрема нових кадрова; спасавање војне индустрије од потпуног уништења; спровођење истраживачких и конструкторских послова у правцу производње основних облика наоружања, пре свега тенкова, авиона и подморница.

Све то је било потребно извршити неприметно, мимо система контроле од стране земаља-учесница Антанте. Због тога су совјетско-немачки контакти у вези с војним питањима били одржавани у највећој тајности.

...ГОДИНЕ 1921. у совјетској мисији у Берлину „запослио се“ нови сарадник Неиман (Нојман). У мисији се није појављивао и о његовом постојању знао је само ограничен број људи. Ствар је била у томе што су документа на име Неиман била издата Оскару фон Нидермајеру ради тајних одлазака у Совјетску Русију.

Руску границу је први пут прешао у лето 1921. године. Ево како је сам описао циљ и садржај свог путовања на једном од саслушања 1945. године: „Морам да кажем да сам у Русију стигао као лични изасланик немачког војног министра, са задатком да откријем могућности развоја тешке и војне индустрије на територији Русије. Први пут сам у Москви боравио две-три недеље и о наведеним питањима разговарао са Троцким, Риковим и Чичерином.” Нидермајер је обишао низ фабрика за производњу оружја, у које је требало да стигну немачки стручњаци и војне наруџбине.

На путовању су га пратили В. Л. Коп (руководилац совјетске мисије за послове са ратним заробљеницима, фактички неофицијелни амбасадор у Немачкој), који је са њим допутовао из Берлина, и заменик наркома иностраних послова Л. М. Карахан. На завршетку посете Нидермајер се сусрео са представницима заинтересованих наркомата и са њима усагласио нека од питања даље сарадње.

У ТО ВРЕМЕ Оскар Нидермајер је добио унапређење и био именован за члана комисије војног министарства, а радио је и у сектору за обнову и развој индустрије.

На једном од саслушања 1945. године, изјавио је да је управо он дао иницијативу свом министарском руководству да се производња оружја развија превасходно у Совјетској Русији и да се сви они који имају финансијска средства и неопходне стручњаке упуте управо тамо. Наглашавамо да су представници немачког генералштаба у то време водили преговоре о организацији производње наоружања у Шпанији, Мађарској, Финској и неким другим земљама. Примерице, изнета је претпоставка да се производња подморница може обављати у Финској, а да је Мађарска погодна за развој хемијске индустрије.

Већ су били постигнути договори са швајцарским фирмама Бофорс и Ерликон и холандском фирмом за производњу авиона Фокер.

Али Нидермајер, чије су идеје биле потпуно у складу са намерама главнокомандујућег Рајхсвера фон Секта, инсистирао је на проширењу сарадње управо са Русијом.

Хемијско оружје, тенкови, авиони

ПРЕГОВОРИ између Совјетске Русије и Немачке вођени су у другој половини 1921. године прилично интензивно и на различитим нивоима. Ради. прецизирања и детаљне анализе евентуалних проблема, немачко војно министарство је упутило Оскара фон Нидермајера-Неимана у Москву. Његов задатак је био да са совјетским војним личностима утврди најбољу локацију фабрика које би производиле авионе, тенкове и хемијско оружје.

 СУТРА: ТАЈНЕ НЕМАЧКЕ ОФИЦИРСКЕ ШКОЛЕ У СОВЈЕТСКОЈ РУСИЈИ 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

МЕЛАНИЈА Трамп (54), бивша прва дама Америке, осврнула се на своје голишаве фотографије настале током њене манекенске каријере. Лепа Словенка изнела је став о контроверзним сликама у својој објави на друштвеним мрежама, везаној за њене предстојеће мемоаре под називом "Меланија".

19. 09. 2024. у 18:20

Коментари (0)

И ТЕНИСЕРИ СУ ЗАТЕЧЕНИ: Француз потезом одушевио публику (ВИДЕО)