ШТА ДА РАДИТЕ У СЛУЧАЈУ УДАРА ГРОМА: Једна ствар је кључна за спасавање живота - докторка из Хитне помоћи све објаснила
МАЈ и јун месец период су када је време врло нестабилно и када долази до непогода у виду обилних пљускова са грмљавином.

Фото: Депоситпхотос
У недељу је током олује на Пештерској висоравни страдао дечак (14) када га је ударио гром. Он је тамо чувао стоку, а родитељи су несрећно дете на лицу места затекли мртво.
О пружању помоћи особама које гром удари говори др Радмила Шехић, специјалиста опште медицине у амбуланти Хитне помоћи.
Удар грома често је фаталан јер доводи до поремећаја срчаног ритма и срчаног застоја. Ипак, и ако некога у природи поред вас удари гром важно је покушати реанимацију.
- Ако дође до удара грома, важно је покушати спасити људски живот. За цервиокардиопулмолну реанимацију потребна су барем два учесника, а она подразумева вештачко дисање и компресија грудног коша кореном шаке. Ради се рука на руку и компримује се синхронизовано, бар 30 притисака на грудну кост и један удах се убацује на уста, а да се притом запуши нос. Наравно, мора се проверити да ли особа има нешто у устима, а глава мора да буде забачена да буде отворено - рекла је докторка.
Објаснила је и шта је кључно до доласка лекара.
- Важно је не одустајати уколико се повређеној особи враћа боја коже, усана, уколико има промене у зеницама, јер је то нада да се настави. Кључно је до доласка лекара одржавати виталне функције, посебно дотока мозга у кисеоник, јер све и да срце поново проради, уколико постоји већа пауза у дотоку кисеоника у мозак последице су трајне - објаснила је она и рекла да реанимација може и треба да траје бар пола сата и дуже, као што то раде и лекари.
(Курир)
Препоручујемо

ДР ТАЊА ЈОВАНОВИЋ ОТКРИЛА: Ево да ли је откривен индијски сој корона вируса у Србији
07. 06. 2021. у 15:15

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)